stat
Impreza już się odbyła

Wykłady i spacery o Dolnym Mieście. Lokalni Przewodnicy

Związki J.R.R. Tolkiena z Polską, Gdańskiem i Zaroślakiem, ptactwo Dolnego Miasta, architektura Nowego Portu, ślady rodu Ferberów na Oruni, historia, architektura i przyroda Oliwy oraz Dzień Wolnej Sztuki na Zaspie. Tematy te oznaczają, że rozpoczął się kolejny sezon wiosennych, otwartych wykładów oraz spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Do grona dzielnic, w których to mieszkańcy opowiadają historię Gdańska, dołącza Oliwa!

w każdą sobotę (do 30.11), g. 12:00 - 13:30

Sopot
bilety 40 zł
ulgowy 30 zł
Harmonogram wykładów znajduje się na:
www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to miłośnicy Gdańska, pasjonaci historii swoich dzielnic. Dzielą się nimi z mieszkańcami oraz turystami podczas bezpłatnych, letnich spacerów. Wcześniej, od kwietnia do czerwca, uzupełniają swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną na otwartych wykładach. Na spotkania może przyjść każdy zainteresowany lokalnymi opowieściami, przeszłością dzielnicy, jej mieszkańcami, przyrodą i architekturą.

- Przed nami ósme lato ze spacerami Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Rozpoczęliśmy od Zaspy i oprowadzania po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, dziś do dzielnic, o których opowiadają mieszkańcy dołącza szósta - Oliwa. Program wykładów, spotkań i spacerów jest obszerny. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało poznać lepiej tę dzielnice i latem, w roli Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, oprowadzać będzie po Oliwie alternatywnymi szlakami - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Dolnym Mieście, wykłady i spacery od 5 kwietnia do 14 czerwca.
W kwietniu prof. Andrzej Januszajtis przybliży uczestnikom i uczestniczkom historię ulic Dolnego Miasta. Podczas "ptasiego" spaceru Ewelina Sobańska i Piotr Kamot podpowiedzą jak rozpoznawać skrzydlatych mieszkańców dzielnicy. Majowe spotkania przeniosą słuchaczy do czasów, w których siostry Boromeuszki opiekowały się chorymi w szpitalu na ulicy Śluza, a w Pałacu Mniszchów na ulicy Długie Ogrody znajdowała się siedziba dowódcy garnizonu gdańskiej twierdzy. Cykl wykładów zakończy się w czerwcu opowieścią o zasługach rodziny Abeggów dla Dolnego Miasta.

Miejsce wykładów: CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1.
Start spaceru ornitologicznego: przy czerwonym tramwaju koło Cafe Zajezdnia przy ul. Wróblej.

PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW NA DOLNYM MIEŚCIE
14 kwietnia, godz. 10.00 | Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, Ornitologiczny spacer z Radiem Gdańsk po Dolnym Mieście", spacer
8 maja, godz. 17.30 | prof. dr hab. Adam Szarszewski, Szpital Boromeuszek - historia do 1945 roku, wykład
24 maja, godz. 17.30 | dr Zofia Maciakowska, Pałac Mniszchów na Długich Ogrodach, wykład
14 czerwca, godz. 17.30 | Jagoda Załęska-Kaczko, Domy robotnicze Fundacji Abegga, wykład