Związki J.R.R. Tolkiena z Polską, Gdańskiem i Zaroślakiem, ptactwo Dolnego Miasta, architektura Nowego Portu, ślady rodu Ferberów na Oruni, historia, architektura i przyroda Oliwy oraz Dzień Wolnej Sztuki na Zaspie. Tematy te oznaczają, że rozpoczął się kolejny sezon wiosennych, otwartych wykładów oraz spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Do grona dzielnic, w których to mieszkańcy opowiadają historię Gdańska, dołącza Oliwa!
Harmonogram wykładów znajduje się na:
www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to miłośnicy Gdańska, pasjonaci historii swoich dzielnic. Dzielą się nimi z mieszkańcami oraz turystami podczas bezpłatnych, letnich spacerów. Wcześniej, od kwietnia do czerwca, uzupełniają swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną na otwartych wykładach. Na spotkania może przyjść każdy zainteresowany lokalnymi opowieściami, przeszłością dzielnicy, jej mieszkańcami, przyrodą i architekturą.
- Przed nami ósme lato ze spacerami Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Rozpoczęliśmy od Zaspy i oprowadzania po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, dziś do dzielnic, o których opowiadają mieszkańcy dołącza szósta - Oliwa. Program wykładów, spotkań i spacerów jest obszerny. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało poznać lepiej tę dzielnice i latem, w roli Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, oprowadzać będzie po Oliwie alternatywnymi szlakami - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w Nowym Porcie, wykłady i spacery od 18 kwietnia do 20 czerwca. - Tegoroczną wiosnę spędzimy z fotografią: dowiemy się, o przymiarkach do kroniki o Nowym Porcie, poznamy nieznane zdjęcia lotnicze dzielnicy z czasów wojny, a pasjonaci fotografii mobilnej dowiedzą się, jak Nowy Port prezentuje się na Instagramie - mówi Katarzyna Werner, Lokalna Przewodniczka po Nowym Porcie.
Odżyją również wspomnienia o przeszłości dzielnicy m.in. podczas spaceru po cmentarzach w Nowym Porcie. O rozkwicie handlu i przedsiębiorczych mieszkańcach Portu opowiedzą dawni pracownicy Portu i Baltony. Dla miłośników spacerów i architektury odbędzie się wędrówka po zachodniej części dzielnicy. Uczestniczki i uczestnicy spacerów odwiedzą także miejsca ważne dla tutejszej kultury ulicznej. - Na koniec przygotowań do czwartego sezonu oprowadzania po Nowym Porcie zapraszamy do zajezdni i na przejazd zabytkowym tramwajem - dodaje przewodniczka.
Miejsce wykładów: Dom Sąsiedzki przy ul.Wyzwolenia 49, start spacerów pod dawnym Morskim Domem Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15, spotkanie o przeszłości dzielnicy: Perła Bałtyku - Bawialnia ul. Oliwska 53/54
PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW W NOWYM PORCIE
18 kwietnia, godz. 17.30 | Wojciech Samól, Nowy Port w fotografii lotniczej - wykład
28 kwietnia, godz. 16.00 | Iwona Kwiatkowska i Jerzy Owczarski w rozmowie z Moniką Popow, Szemrane interesy - o typach spod ciemnej gwiazdy i minionych czasach - spotkanie
12 maja, godz. 12.00 | Adrian Werner, #nowyport - spacer fotograficzny
13 maja, godz. 12.00 | I oficer S/Y Oceania Maciej Zaraziński, Zwiedzanie S/Y Oceania - spacer. Uwaga: Obowiązują zapisy od 7 maja 2018: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016.
16 maja, godz. 17.30 | Marcin Stąporek, Cmentarze w Nowym Porcie - spacer
23 maja, godz. 17.30 | Iwona Woźniewska, Adrian Lipskee Lipiński i Młodzi 180 Stopni, Nowy Bronx Spacer na temat kultury ulicznej
30 maja, godz. 17.30 | Monika Popow i Piotr Połoczański, Fotograficzna kronika Nowego Portu - wykład
9 czerwca, godz. 12.00 | Mariusz Uziębło, Zwiedzanie zajezdni w Nowym Porcie i przejazd zabytkowym tramwajem - spacer
20 czerwca, godz. 17.30 | prof. Jakub Szczepański, Spacer na temat architektury Nowego Portu - część II