Związki J.R.R. Tolkiena z Polską, Gdańskiem i Zaroślakiem, ptactwo Dolnego Miasta, architektura Nowego Portu, ślady rodu Ferberów na Oruni, historia, architektura i przyroda Oliwy oraz Dzień Wolnej Sztuki na Zaspie. Tematy te oznaczają, że rozpoczął się kolejny sezon wiosennych, otwartych wykładów oraz spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Do grona dzielnic, w których to mieszkańcy opowiadają historię Gdańska, dołącza Oliwa!
Harmonogram wykładów znajduje się na:
www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to miłośnicy Gdańska, pasjonaci historii swoich dzielnic. Dzielą się nimi z mieszkańcami oraz turystami podczas bezpłatnych, letnich spacerów. Wcześniej, od kwietnia do czerwca, uzupełniają swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną na otwartych wykładach. Na spotkania może przyjść każdy zainteresowany lokalnymi opowieściami, przeszłością dzielnicy, jej mieszkańcami, przyrodą i architekturą.
- Przed nami ósme lato ze spacerami Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Rozpoczęliśmy od Zaspy i oprowadzania po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, dziś do dzielnic, o których opowiadają mieszkańcy dołącza szósta - Oliwa. Program wykładów, spotkań i spacerów jest obszerny. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało poznać lepiej tę dzielnice i latem, w roli Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, oprowadzać będzie po Oliwie alternatywnymi szlakami - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w Oliwie, wykłady i spacery od 23 kwietnia do 2 lipca.Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą przyciąga mieszkańców i turystów na długie spacery. Klasyczne - po Parku Oliwskim, czy na Wzgórze Pachołek, ale też do Doliny Ewy czy do Doliny Radości. Uwieczniona w wielu powieściach Stefana Chwina, Pawła Huelle czy Güntera Grassa, od tego lata opowiadana będzie również przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Bogaty program wykładów ze znawcami dzielnicy obejmuje historię dzielnicy (wcześniej cysterskiej wsi), jej rozwój, biografie znanych Oliwian, legendy, architekturę i rozwój urbanistyczny, ważne miejsca dla różnych religii: katedrę Oliwską, meczet czy synagogę oraz cmentarz Oliwski.
Wykłady i spacery zostały przygotowane pod kątem osób, które chciałyby dzielić się swoją wiedzą oraz odkrywać tę część Gdańska dla innych. Od tego roku każdy pasjonat i miłośnik Oliwy może zostać Lokalnym Przewodnikiem po tej dzielnicy!
Miejsce wykładów: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.
PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW W OLIWIE
23 kwietnia, godz. 17.30 | Sławomir Rut, Historia Oliwy do 1772 roku - wykład
7 maja, godz. 18.00 | Wojciech Walania, Nowa Oliwa dzisiaj i jutro - wykład. Miejsce: Olivia Sky Club, spotykanie przed Olivia Tower, Al. Grunwaldzka 472a.
13 maja, godz. 12.00 | Marian Chomicki, Park Oliwski i Pachołek - spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury
14 maja, godz. 18. 00 | Sławomir Rut, Historia Oliwy w latach 1772 - 1945 - wykład
19 maja, godz. 12.00 | Cystersi i Brygidki, spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury
21 maja, godz. 18.00 | Sławomir Rut, Historia Oliwy po 1945 roku - wykład
27 maja, godz. 12.00 | Marcin Wilga, Skarby dolin oliwskich - spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury
28 maja, godz. 18.00 | Marcin Wilga, Geomorfologia Oliwy - wykład
3 czerwca, godz. 12.00 | Marian Chomicki, Oliwska Gospódka - spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury
4 czerwca, godz. 18.00 | prof. Andrzej Januszajtis, Architektura Oliwy - wykład
10 czerwca, godz. 12.00 | Anna Perz, Architektura Oliwy - spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury
11 czerwca, godz. 18.00 | dr Barbara Bańkowska, Portret urbanistyczny Starej Oliwy - wykład
17 czerwca, godz. 12.00 | Świątynie Oliwskie - Synagoga - spacer. Start: pętla tramwajowa w Oliwie przy budce dyspozytora
18 czerwca, godz. 18.00 | dr Katarzyna Rozmarynowska, Parki i ogrody oliwskie - wykład
24 czerwca, godz. 12.00 | Świątynie Oliwskie - Meczet - spacer. Miejsce spotkania: godz. 11:45 przed Meczetem przy ul. Abrahama 17A.
25 czerwca, godz. 18.00 | Tomasz Strug, Wybitni Oliwianie - wykład
2 lipca, godz. 18.00 | prof. Kazimierz Nowosielski, Nekropolia oliwska - wykład ze spacerem.