stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego oraz Gdyńskie Centrum Kultury we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia proponują Państwu wyjątkowe wydarzenie artystyczne - koncert pod nazwą "Wykopaliska" w wykonaniu znakomitych artystów Teatrium na Sierpuchowce w Moskwie.

mar 15

sobota, g. 19:00

Sopot,
bilety 70-80 zł
Kup bilet
mar 25

wtorek, g. 19:00

bilety 50 zł
Tym wydarzeniem chcemy uczcić 15. rocznicę śmierci Barda, która przypada w tym roku.

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


Na program koncertu składają się przetłumaczone na język rosyjski Jacka Kaczmarskiego, które są związane z Rosją. Kto choćby pobieżnie zna twórczość Kaczmarskiego, z pewnością zwróci uwagę na fakt, że Rosja zajmowała w niej ważne miejsce. Artysta czerpał inspiracje z rosyjskiej kultury - filmów A. Tarkowskiego ("Rublow", "Stalker"), dzieł literackich ("Obłomow, Stolz i ja" wg I. Gonczarowa), obrazów ("Encore, jeszcze raz" wg P. Fiedotowa), a także historii ("Sen Katarzyny II", "Lekcja historii klasycznej", "Wigilia na Syberii") i historycznych biografii ("Samobójstwo Jesienina", "Zmartwychwstanie Mandelsztama", "Pożegnanie Okudżawy", "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego"). Do twórczości Wysockiego odwoływał się zresztą wielokrotnie, poczynając od "Obławy", którą napisał w wieku 17 lat pod wrażeniem, jakie zrobiło na nim "Polowanie na wilki" w wykonaniu rosyjskiego barda na zamkniętym domowym koncercie w Warszawie w 1974 roku.

Zorganizowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia koncert "Wykopaliska" miał swoją rosyjską premierę 25 i 26 października 2018 roku w Moskwie (informacje w języku rosyjskim dostępne na stronie https://teatrium.ru/theater/spectacles/raskopki-kontsert-posvyaschennyiy-yatseku-kachmarskomu/), a nagrany wówczas materiał wydany został na płycie CD wraz z tomikiem przetłumaczonych na język rosyjski wierszy Poety. Mamy nadzieję, że wydawnictwo to przybliży rosyjskiemu odbiorcy dorobek Jacka Kaczmarskiego, jednego z najwybitniejszych, najciekawszych i najbardziej wszechstronnych polskich twórców.

Polskiej publiczności chcemy natomiast zaprezentować, jak dobrze znane utwory polskiego barda brzmią w rosyjskich tłumaczeniach i nowych, ciekawych aranżacjach Maksima Gutkina.

Reżyseria: Tereza Durowa
Aranżacje, kierownictwo muzyczne: Maksim Gutkin

Występują:
Artyści Teatrium na Sierpuchowce

-----

Jacek Kaczmarski był bardzo związany z Trójmiastem: miał tu swój dom i bliskich, tu występował, tu spędził ostatnie lata życia i tu też powstawały jego utwory. Wiele osób znających go osobiście mieszka w Trójmieście, stąd idea zorganizowania koncertu właśnie w tym symbolicznym miejscu.

Artysta łączył doskonałą znajomość języka ojczystego z olbrzymią wrażliwością artystyczną. W poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie, częstokroć posługując się metaforyką i alegoriami wywiedzionymi z literatury, malarstwa czy filmu, na temat których posiadał ogromny zasób wiedzy. Jego erudycyjna liryka identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji, przez całą dekadę lat '80 rozpowszechniana była w drugim obiegu. "Mury" stały się swoistym hymnem strajkujących w Stoczni Gdańskiej.