W środę, 10 lipca Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na rowery.
Idea:Z uwagi na weekendy, które coraz częściej wypadają nam na różnorodne imprezy sportowo-rekreacyjne, spotkania z rodziną, przyjaciółmi, postanowiliśmy część wycieczek rowerowych przenieść na środek tygodnia po pracy. Popołudniowe wypady mają więc charakter turystyczno-krajoznawczy, a w cieplejsze dni pozwolimy sobie także na leżenie plackiem na plaży, czy kąpiel w jeziorze lub morzu. Po całym dniu siedzenia za biurkiem nie mamy ochoty wracać z powrotem w "cztery ściany". Ostatnie godziny dnia zamierzamy więc wykorzystać na odrobinę ruchu na powietrzu, udając się czy to do lasu, czy nad wodę... w każdym razie, gdzieś z dala od cywilizacji.
Zapowiadamy jednocześnie, że wypady te nie będą treningami sprawnościowymi!Trasa najbliższej wycieczki: Tym razem celem naszej wycieczki jest rowerowy Szlak Motławski.
Szlak Motławski jak sama nazwa mówi, wiedzie wzdłuż rzeki Motławy, która przepływa przez Żuławy Gdańskie. To szlak bardzo łatwy i przyjemny, w szczególności dla początkującego rowerzysty. Podobnie jak szlak pieszy o tej samej nazwie, szlak rowerowy wiedzie wzdłuż koryta Motławy i oznakowany jest na czerwono. Oba szlaki rozpoczynają się w Gdańsku i kończą w Tczewie, wiodą raz prawym, raz lewym brzegiem rzeki, nie tracąc tafli wody z zasięgu wzroku. Szlak rowerowy od pieszego różni się przede wszystkim tym, że wiedzie w 90% drogami asfaltowymi, zaś pieszy raczej z dala od nich, zagłębiając się w żuławskich łąkach.
Wraz z propozycją tej wycieczki informujemy, że zależy nam na:
-Przebyciu trasy od początku do końca w celu opracowania śladu GPS.
-Zrobieniu dokumentacji fotograficznej zabytków, które występują na trasie.
(ostatnim razem gdy pokonywaliśmy tę trasę zepsuł się nam aparat fotograficzny)
Atrakcje na szlaku:Niewątpliwie największą atrakcją jest tu sama przyroda. Żuławy Gdańskie poprzecinane są licznymi rowami i kanałami stąd też często region ten nazywany jest "krainą na wodzie", a do tego te charakterystyczne wierzby, cudne o każdej porze roku! To jest pierwszy powód, dla którego warto udać się tym szlakiem. Drugi, to ciekawe zabytki, przede wszystkim sakralne. Pierwszy z nich znajduje się w Wiślinie. Nieopodal cmentarza mennonickiego warto rzucić okiem na drewnianą dzwonnicę z 1792 roku. Kilkanaście kilometrów dalej, we wsi Wróblewo, w wodach Motławy odbija się piękny drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi o konstrukcji szkieletowej, wypełniony murem ceglanym. Przejeżdżając przez Suchy Dąb warto na minutkę odbić i zobaczyć kościół pw. Świętej Anny wzniesiony w 2 poło. XIV wieku oraz barokowy dzwon. Ostatni zabytek sakralny zaś zobaczymy we wsi Krzywe Koło. Przyglądając się z bliska jogo murom, warto zwrócić uwagę na "wtopiony" herb Gdańska. W celu wyjaśnienia tej zagadki należy cofnąć się do drugiej połowy XVII wieku kiedy powstały te kościoły. W tamtym czasie Gdańsk był administratorem żuławskich parafii i miał prawo obsadzania proboszczów w tychże parafiach. Stąd też oznaczenie kościołów jako "podległych" Gdańskowi.
Prócz zabytków sakralnych na Żuławach Gdańskich znajduje się wiele ciekawych dla tego regionu domów podcieniowych, jednak jadąc szlakiem Motławskim będziemy raczej poza ich zasięgiem. Jedyny godny uwagi tego typu obiekt zobaczymy pod koniec wycieczki we wsi Krzywe Koło.
Trasa: Gdańsk (Urząd Wojewódzki) - Olszynka - Krępiec - Mokry Dwór - Wiślina - Lędowo - Wróblewo - Grabiny Zameczek - Suchy Dąb - Krzywe Koło - Koźliny - Czatkowy - Tczew (stacja kolejowa)
Powrót albo na kołach, albo pociągiem w zależności od pory dnia i chęci uczestników.
Dystans: -35 km (jeśli wracać będziemy z Tczewa pociągiem)
-75 km (jeśli wracać będziemy z Tczewa na rowerach)
Tempo:-Turystyczne, ale bez zamulania, czyli między 18 a 20 km/h
Rodzaj podłoża: Przeważać będą drogi asfaltowe, ewentualnie betonowe płyty. Miejscami także drogi gruntowe. Trasę pokonać można rowerem szosowym, trekkingowym oraz uniwersalnym czyli górskim.
Zbiórka / powrót:środa, 10 lipca, o godz. 18:00 na parkingu przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku, ul.Okopowa
-Uwaga: jadąc całą trasę na rowerach, w drodze powrotnej może zastać nas już noc, dlatego też prosimy o zadbanie o własne bezpieczeństwo i zabranie ze sobą lampek rowerowych.
ZAPRASZAMY !
Wycieczkę prowadzą: Krzysiek Kochanowicz & Izabela Walczak[GR3miasto]
kontakt: gr3miasto@gmail.com