stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Aparty made in Poland

Dla rodziców i dziadków to będzie przede wszystkim wyprawa do lat młodości, dla ich dzieci i wnuków otwarcie mało znanej, a przepięknej karty polskiej myśli technicznej i designu. Od 16 czerwca do końca wakacji w Hevelianum prezentowany będzie przedwojenny i powojenny sprzęt fotograficzny wyprodukowany w Polsce.Wstęp wolny.

Eksponaty pochodzą z kolekcji Grzegorza Mehringa, gdańskiego fotoreportera oraz Mariusza Jedynaka, autora publikacji towarzyszącej wystawie.

- Po raz pierwszy prezentowaliśmy kolekcję polskiego sprzętu fotograficznego w 2019 roku w Hevelianum i już wówczas wiedzieliśmy, że do tematu będziemy chcieli powrócić - opowiada Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. - Tamta wystawa, skromna i otwarta jedynie przez tydzień, cieszyła się wielkim zainteresowaniem odbiorców, a pytaniom o jej kontynuację nie było końca. Sentyment do czasów, gdy w aparatach fotograficznych ustawiało się przesłonę i czas oraz na ogół ręcznie regulowało ostrość, aby z wakacji przywieźć 24 lub 36 zdjęć, w zależności od długości filmu, okazał się przeogromny.

Najstarszymi eksponatami na wystawie będą prace Adama Prażmowskiego, profesora i asystenta obserwatorium warszawskiego, emigranta po powstaniu styczniowym, który już w 1878 roku zaczął w Paryżu wyrabiać obiektywy zaliczane do najlepszych z ówcześnie produkowanych. Nie zabraknie powojennych aparatów - Druh i Start, będzie można też nacieszyć oko świetnym designem - modeli Ami z pieskiem czy kolorowych Alf. Najnowszymi obiektami na ekspozycji będą dzieła Marka Mazura, gdańskiego konstruktora miniaturowych aparatów fotograficznych, ukrytych w spinkach do koszuli czy w broszce. Zaprezentowany zostanie m.in. jego wyjątkowy aparat - wykonany całkowicie z drewna, z jedynym na świecie obiektywem posiadającym soczewkę z bursztynu. Nie zabraknie też rarytasów, które ucieszą nawet znawców tematu, tymczasem jednak niech pozostaną owiane tajemnicą...

Dodatkowym walorem będzie 20-minutowy film dokumentalny, przygotowany specjalnie na potrzeby tej ekspozycji, w którym zobaczymy i usłyszymy konstruktorów niektórych z prezentowanych na wystawie aparatów. Ekspozycji towarzyszyć będzie także okolicznościowa publikacja APARATY made in POLAND, katalog wystawy, a zarazem krótka historia sprzętu fotooptycznego w Polsce.

wystawa czasowa
16 czerwca - 3 września 2023

Wozownia Artyleryjska, sala Haxo (I piętro)
wstęp wolny

oprowadzania kuratorskie
21 czerwca - 30 sierpnia

każda środa | godz. 17:00-18:00
bilety: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)

kuratorzy: Mariusz Jedynak, Grzegorz Mehring, Michał Ślubowski
organizatorzy: miasto Gdańsk, Hevelianum
patronat: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
partner medialny: Związek Polskich Artystów Fotografików
patronat medialny: gdansk.pl, trojmiasto.pl