Wystawę można oglądać od 1.10 do końca miesiąca. Otwarcie wystawy uświetni prelekcja Pawła Jarczewskiego (odbędzie się 1.10 o godzinie 18:00), komisarza Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną (Gdański Archipelag Kultury), która zaprezentuje blisko 16 letnią historię konkursu, tematy przewodnie oraz prace, które na długo pozostały w pamięci jury i nie tylko.
11. Międzynarodowy Konkurs na Ex Libris i Małą Formę Graficzną pt. Bursztyn - złoto Morza Bałtyckiego organizowany przez Wyspę Skarbów GAK oraz Fundację Wspólnota Gdańska został rozstrzygnięty w 2022 r. Zgromadził 123 autorów, pochodzących zarówno z Polski, krajów europejskich jak i tych reprezentujących najodleglejsze zakątki świata: Chiny, Tajlandię, Argentynę, USA, Meksyk.
Sucha igła, miedzioryt, linoryt to tylko niektóre z technik graficznych jakie zostały nadesłane przez profesjonalnych twórców z całego świata. Rezultatem jest wystawa pokonkursowa, która prezentuje interpretacje bałtyckiej kropli bursztynu, jej koloryt oraz to jak artyści graficy poradzili sobie z uchwyceniem życia zastygłego miliony lat temu w tym niezwykłym kruszcu.
Wszystkie prace odznaczają się oryginalnością i niepowtarzalnością. Z jednej strony przedstawiają bardziej dosłowne, bogate w detale ukazania bursztynu. Z drugiej złoto Morza Bałtyckiego zostało wyłowione z akwenu metafor i alegorii, nieodmiennie rządzących artystycznym światem.
W jaki sposób zinterpretował temat zwycięzca konkursu w kategorii techniki tradycyjne Ryszard Baloń? Jak ilustruje motyw bursztynu laureat I nagrody w kategorii techniki cyfrowej Paweł Delekta? Na wystawie zobaczymy także spojrzenia artystów najodleglejszych zakątków świata: Kana Veradacha (Tajlandia), Shinobu Mitsuhashi (Japonia), Mauricio Schvarzman (Argentyna). Nie zabrakło również artystów bliższych naszemu kraju: Andrew Levitsky (Ukraina), Marcela Miranda (Włochy), Tezcan Bahar (Turcja).
Kapituła Konkursu przyznała po 3 główne nagrody w dwóch kategoriach: techniki tradycyjne (suma nagród 9000 PLN Fundator Gdański Archipelag Kultury) oraz techniki komputerowe (suma nagród 3700 PLN, Fundator Fundacja Wspólnota Gdańska). Obok nagród za zajęcie I, II i III miejsca zostały przyznane również Nagrody Specjalne: Nagroda Specjalna Gdańskiego Archipelagu Kultury, Nagroda Specjalna Andrzeja Stelmasiewicza, Założyciela Fundacji Wspólnota Gdańska, Nagroda Specjalna PAN Biblioteki Gdańskiej, Nagroda Specjalna Muzeum Bursztynu / oddział Muzeum Gdańska, Nagroda Specjalna Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Nagroda Specjalna Ryszarda Ulińskiego, Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.