stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy na wystawę "Całe wszystko" Moniki Chlebek w eskaem od 1 do 23 października. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 września o godz. 19:00.

14 grudnia 2024 - 17 stycznia 2025

Gdańsk,
Wstęp wolny

30 sierpnia 2024 - 28 lutego 2025, g. 10:00

bilety 10 zł
udostępnienie: piątek, sobota, niedziela - 17:00 - 20:00

Pies przez wieki przybierał zarówno pozytywne jak i negatywne znaczenie w życiu i sztuce, a jak jest dzisiaj? Nasza relacja z psem na pewno jest ambiwalentna, bowiem to my decydujemy jakie życie będzie wiódł nasz towarzysz. Psy są zwierzętami stadnymi, uwielbiają towarzystwo człowieka, są nieodłącznym elementem przestrzeni publicznej, towarzyszą nam na spacerach, w restauracjach, w podróży, pomagają nam w kontaktach społecznych i mobilizują do wychodzenia z domu. Pojawiają się nie tylko w parkach i lasach, ale też w  muzeach i galeriach sztuki.

W zeszłym roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyła się wystawa My i psy, psy i my, której kuratorem był Bogusław Deptuła. Wystawa przyciągnęła tłumy, pokazano na niej obrazy, rzeźby, rysunki od sztuki XVIII w. po sztukę współczesną, a jej celem było pokazanie wszechobecności psów w sztuce. Kurator w katalogu stworzonym do wystawy, przeprasza wszystkich nieobecnych, podkreślając, że nie wszystkich i wszystko można na wystawie pokazać. Rzeczywiście zabrakło między innymi prac Moniki Chlebek, krakowskiej artystki, malującej psy. Gdańska galeria sztuki ESKAEM zaprasza do zapoznania się z przedstawieniem psów w twórczości Moniki Chlebek, 30 września odbędzie się wernisaż wystawy Całe wszystko.

Psy na obrazach Moniki Chlebek są ważne, delikatne, prawdziwe, czyste, są wszystkim. Artystka maluje codzienność, a jej pies Kola jest jej częścią. Jednak w twórczości Moniki Chlebek oprócz psów pojawiają się też inne motywy, jak np. dłoń dotykająca psiej sierści. Jak mówi sama artystka, fascynuje ją połączenie ludzkiej skóry, dotyku, włosów. Obrazy Moniki Chlebek są estetyczne, nie ma na nich akcji, dzięki temu artystka daje nam możliwość znalezienia swojego sposobu na zrozumienie jej malarstwa.

Tytuł wystawy pomoże zrozumieć także tekst artystki opowiadający historię pojawienia się Koli, jej psa:

Znalazłam ją na olx. Mix berneńczyk, kundelek, 2 miesiące. Oddam w dobre ręce. Było lato, choć kalendarzowo już jesień. Na miejscu, w kącie z prawej strony budy zauważyłam małą czarna kulkę, wyglądała niczym piłka rzucona w rogu sali gimnastycznej. Uniosła głowę i posłała w moją stronę swoje szaro niebieskie spojrzenie. Jaka spokojna pomyślałam. Po chwili przypomniałam sobie, że obok stoi dotychczasowa opiekunka. Zastanawiałam się czy powinnam zadać pytanie czy raczej nie mówić nic. Nie chciałam robić niczego po czym można by poznać mój zachwyt. Trochę tak jakbym znalazła dorodnego grzyba i nie chciała, by ktoś go zauważył nim go zerwę. To co? Bierze pani? Chwilę po tym byłyśmy już w drodze do Krakowa. Szybko okazało się, że psina ma mnóstwo energii i przypomina raczej piłeczkę typu kangurek. Zabieranie jej ze sobą do pracowni było jedynym sensownym rozwiązaniem w celu uniknięcia szkód na szeroką skalę. Przyglądałam się jej jak mnie obserwuje. Motywy do malowania same zaczęły się pojawiać. Szorstki włos, miękki włos, dłoń zatapiająca się w sierści, wciągająca czerń, bliki w oczach jak oddalone jasne księżyce, psi język, psia łapa, psie oko, psie oczy, psy, portrety. 
Całe wszystko.


Monika Chlebek
Urodzona w 1986 roku w Krakowie.  Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2006 2011 studiowała na wydziale malarstwa. Dyplom  pod kierunkiem Prof. Misiaka obroniła w 2011 roku. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. Obrazy niepodobne (Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 2019), Solo show (Galeria Yuki Sis, Tokio, 2014), Nie zapamiętanie ( Project Room CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2013), Złe sny ( galeria Zderzak, Kraków, 2010), Works on Paper on Fridges (Galeria HARKAWIK, Nowy Jork, 2022), Ciemności kryją ziemię ( galeria BWA Warszawa 2021), Animal show ( galeria ACAPELLA , Neapol 2021),  Miłość ( galeria Shefter, Kraków, 2020), XY New Generation Polish-Hungarian Painting (MODEM Center for Modern and Contemporary Arts, Debreczyn, 2017), Może jutro ta dama da tortu jeżom  (Fundacja Salony Sztuki, Zielona Góra, 201, Grayscale (Alte Feuerwache Loschwitz, Drezno, 2016), Malarki ( galeria Biała, Lublin, 2015), Tylko dla Twoich oczu ( galeria Zderzk, Kraków, 2015), Artyści z Krakowa. Generacja 1980 1990 (Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków, 2015), Pamięć. Rejestry i terytoria (Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, 2013), No Problem (galeria POTENCJA, Kraków, 2017)


Wydarzenie odbywa się w e__ae_ miejscu (ESKAEM) miejscu działającym w ramach programu Gdańskich Otwartych Pracowni realizowanego przez Miasto Gdańsk