Od środy, 19 października br. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na wystawę "Ci którzy odeszli są wśród nas", która będzie kontynuacją listopadowego cyklu wspomnień o wybitnych, już nieżyjących artystach związanych z Trójmiastem. W tym roku na wystawę w galerii Dworku złożą się prace następujących autorów: Sylwii Gabszewicz, Wiesława Matuszka, Bogdana Mirowskiego, Zbigniewa Ralickiego, Anny Smolany, Adama Smolany i Włodzimierza Wieczorkiewicza. Zaprezentujemy m.in. malarstwo, grafiki, rysunki, a także lalki. Kuratorem wystawy jest sopocka malarka i pedagog Roswita Stern.
Na wernisaż zapraszamy we wtorek, 25 października o godz.18.00. Wydarzenie uświetni m.in. znana kompozycja Janusza Hajduna "Niech no tylko zakwitną jabłonie" w wykonaniu Jakuba Hajduna (fortepian) a także poezja Tadeusza Nowaka w interpretacji Krzysztofa Kuczkowskiego.
Wystawę "Ci, którzy odeszli są wśród nas" będzie można oglądać do 27 listopada 2016 r., codziennie w godzinach 12.00-18.00.
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Prace prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych kolekcji. Serdecznie dziękujemy rodzinom i przyjaciołom autorów, prywatnym kolekcjonerom oraz pani Roswicie Stern za pomoc w przygotowaniu wystawy.
Gabszewicz Sylwia (1956-2011)Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z dyplomem w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1981 roku. W 2005 r. w galerii Dworku zaprezentowana została indywidualna wystawa malarstwa, której tematem dominującym były kwiaty. Pisano o niej: "Nie jest to malarstwo realistyczne. Sylwia Gabszewicz zamiast przedstawiać rzeczywistość, kreuje ją. Konsekwentnie i z fantazją drąży sekrety barw. Wydobywa niuanse światła bez użycia cienia. Jej obrazy to magia pełna tajemnic".
Wiesław Matuszek (1938-2012)Studiował na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Architektury oraz PWSSP na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowniach profesorów: Władysława Lama, Zdzisława Kałędkiewicza, Stanisława Borysowskiego i Krystyny Łady-Studnickiej. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek i akwarelę. Przez czterdzieści lat współpracował z Wydawnictwem Morskim, jako ilustrator publikacji encyklopedycznych. Aranżował ekspozycje w Muzeum Morskim oraz był redaktorem graficznym "Tygodnika Gdańskiego". Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje dokonania prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2009 roku wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Bogdan Mirowski (1945-2014)Sopocki artysta, jubiler, miłośnik naturalnego bursztynu. Specjalizował się w rzeźbach ze srebrnej blachy, przy tworzeniu których często korzystał z bursztynu i drewna. Przedstawiał na nich przede wszystkim ludzi i sceny rodzajowe, często inspirowane czasami średniowiecza i stylem Hieronima Boscha. Jest twórcą statuetki Bursztynowego Słowika - głównej nagrody Sopockiego Festiwalu Piosenki. Swoją sztukę prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także na pokazach mody. Jego prace znaleźć można w zbiorach muzeów, jak również w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą. Jedna z najważniejszych - tryptyk o tytule: "O bursztynie w księgach pisano", została zakupiona przez Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
Zbigniew Ralicki (1935-1974)Artysta malarz i rysownik. Absolwent, a potem pedagog gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskał w pracowni prof. S. Borysowskiego (1964). Należał do eksperymentalnego teatru studenckiego "Galeria". Tworzył poetyckie obrazy, w których stylizacja w duchu naiwnego realizmu wiązała się z warsztatową perfekcją i historyczną erudycją. Wystawa malarstwa i rysunku Zbigniewa Ralickiego zaprezentowana została m.in. w 2001 r. w Dworku Sierakowskich w Sopocie.
Anna Smolana (1921-2009)Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz Instytutu Sztuk Plastycznych we Lwowie. Od czerwca 1946 roku była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego. Członek Komisji Ocen Artystycznych w CPLiA w Gdyni oraz konsultant w WDK w Gdańsku. W latach 1972-1988 brała udział w 15-tu plenerach malarskich, graficznych, tkanin i tworzyw sztucznych. Od 1946 związana z Sopotem. Tu mieszkała i tworzyła. Projektowała lalki, zabawki, zajmowała się rysunkiem, tkaniną i kolażem. Z powodzeniem projektowała także odzież, obuwie i galanterię, m.in. stroje dla zespołów regionalnych. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą. W 2007 w galerii Dworku Sierakowskich odbyła się wystawa "Ogryzki" będąca skromną reprezentacją zachowanych w domu lalek, rysunków i kolaży autorki.
Adam Smolana (1921-1987)Od 1938 roku do 1942 roku studiował w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych we Lwowie, w pracowni Mariana Wnuka. W 1951 roku uzyskał dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u profesora Strynkiewicza. W latach 1944-1945 pracował w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie. Od 1945 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków (pełnił w nim wiele funkcji). Od 1946 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (do 1964 roku z siedzibą w Sopocie). W latach 1951-1964 był prorektorem tejże uczelni. W latach 1964-1975 był kierownikiem katedry i pracowni projektowania rzeźby w dziedzinie architektury i urbanistyki. Od 1964 do 1965 roku był profesorem rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Damaszku (Syria). W 1970 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych AIAP oraz współzałożycielem Związku Artystów Rzeźbiarzy oraz Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Uprawiał wspinaczkę wysokogórską, należał do GOPR-u, był ratownikiem górskim, uprawiał także narciarstwo, w tym biegi zjazdowe. Prace Adama Smolany znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Słupsku i Szczecinie, w BWA w Sopocie, w wielu muzeach zagranicznych m.in.: w Egipcie, Nowej Zelandii, Niemczech, Syrii, Indiach, we Włoszech, USA i Rosji.
Włodzimierz Wieczorkiewicz (1945-2001)Artysta rzeźbiarz, animator kultury, scenograf, twórca teatru autorskiego "ą" w latach 60. oraz założyciel legendarnej Galerii Sulmin w poewangielickim kościele pod Gdańskiem, miejsca przyjaznego artystom i miłośnikom sztuki. Od połowy lat 80. Wieczorkiewicz organizował tam wernisaże, koncerty oraz towarzyskie spotkania malarzy, literatów i muzyków, na które przyjeżdżali goście z całej Europy. Jednym z animowanych cykli był projekt "W pracowni gdańskich artystów", którego idea polegała na podarowaniu przez Wieczorkiewicza swojej pracy innemu artyście, który z kolei tworzył instalację wkomponowując w nią własne dzieła. Część dorobku artysty została utracona w pożarze Galerii w 2005 r. Zachowały się między innymi słynne płaskorzeźby ze skóry: "Kompozycja II", "Explosion", "Przenikanie", "Zeichen II" z 1990 oraz "Ptak" (ok. 1980) zaprezentowane w Londynie, obok prac Władysława Hasiora i Matthiasa Schauflera, na wystawie zbiorowej Pauliny Ołowskiej "Metoda" (2013 r.).