stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ponad 200 zdjęć wykonanych przez najlepszych fotoreporterów w Polsce będzie można obejrzeć w przestrzeniach Sopot Centrum (poziom +1). Wszystko w ramach wystawy Grand Press Photo, która zawita w połowie lipca do Sopotu.

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł

16 września 2024 - 18 stycznia 2025

Wstęp wolny
Na wystawę zapraszają: magazyn "Press" oraz towarzystwo ubezpieczeń ERGO Hestia.

Wystawa Grand Press Photo to 68 finałowych zdjęć pojedynczych, 10 fotoreportaży, dwa nagrodzone projekty dokumentalne i jedno portfolio (nowa kategoria).

- Fotografię prasową przez długi czas postrzegano w Polsce bardziej jako rzemiosło niż sztukę, a to jest przecież super sztuka - podkreśla Jiří Siostrzonek, członek jury Grand Press Photo 2017. - Poprzez informację, jaką niesie, i swoją estetykę zdjęcia prasowe mówią o czymś, co jest ważne dla ludzi. Oglądając prace zgłoszone na konkurs, mogliśmy zobaczyć, że na wielu jest jakaś historia, którą znamy, ale przychodzi moment, gdy kończą się słowa i następuje obraz, i to on pokazuje to, czego słowa nie są w stanie przekazać - dodaje.

- W finale mieliśmy kilka fotografii na stole. Wybór Zdjęcia Roku to jest zawsze proces, podczas którego wymieniamy się opiniami i przekonujemy się, jak dane zdjęcia na nas oddziałują - mówi Francesco Zizola z agencji NOOR, przewodniczący jury. - Wybrane przez nas Zdjęcie Roku ma w sobie coś wyjątkowego z kilku powodów. Jest to związane z jego narracją, z historią, którą ilustruje, lecz jest w nim też coś ponad to, pewna wartość, która nadaje mu wymiar uniwersalny. Ta fotografia daje nam okazję do zastanowienia się nad rolą kobiety we współczesnym społeczeństwie - podkreśla Zizola.



Autorem Zdjęcia Roku jest Anna Bedyńska, a zwycięska fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej (gdzie spędził 13 lat), udowadniając, że jest niewinny.

Anna Bedyńska: - Urzekło mnie, że ich spojrzenia zastępują tysiące słów. Oczy matki, która stoi w pozycji zamkniętej, ale patrzy nam prosto w oczy, jakby chciała opowiedzieć swoją historię, pokazać, jak bardzo jest zmęczona, jak wiele jej oczy widziały i ile łez wypłakały. Dzisiaj są już suche, została twarda skorupa, te 13 lat ją taką ukonstytuowało. Natomiast Wasilij spogląda w okno. Nie wiemy, czy patrzy w przeszłość, czy w przyszłość, czy jest po prostu tu i teraz.

Wśród zdjęć pojedynczych i fotoreportaży nagrody przyznano w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W nowej kategorii Portfolio mogli konkurować studenci szkół fotograficznych, wydziałów i kierunków ze specjalizacją fotografia, którzy nie zajmują się zawodowo fotografią prasową.

Te wyjątkowe prace wybrało jury spośród 5,2 tys. nadesłanych na konkurs. Na wystawie zobaczymy m.in. przemawiające do wyobraźni zdjęcie zrobione podczas zamieszek pod komisariatem we Wrocławiu, gdzie zmarł 25-letni Igor Stachowiak; mocny kadr z Czarnego Marszu w Katowicach; urzekającą pięknem fotografię znad jeziora Urma w Iranie, która otrzymała Nagrodę Nikona - Mecenasa Konkursu.

Oglądając wystawę, przypomnimy sobie m.in. przeżycia, które towarzyszyły Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie; poznamy opowieść o "boskich dzieciach" w Tajlandii i przyczynach popularności lalek reborn w Polsce; zobaczymy obrazy z romskiego osiedla w słowackich Koszycach; przerażający reportaż z wojny narkotykowej na Filipinach; autorski zapis podróży po Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych z małym aparatem kompaktowym na kliszę oraz wiele innych historii opowiedzianych kadrami przez fotoreporterów, którzy potrafią dostrzec to, co inni często pomijają.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn "Press". Celem konkursu jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że przewodniczącym jury jest światowej sławy fotoreporter, laureat World Press Photo. W 2017 roku był to Francesco Zizola z agencji NOOR należący do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Jest zwycięzcą World Press Photo 1997 i laureatem aż dziesięciu nagród w tym konkursie, a także m.in. czterech nagród w Picture of the Year International. Oprócz Francesca Zizoli w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół ("Gazeta Wyborcza"), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

W osobnym konkursie Photo Book wybrano najlepszą książkę fotograficzną - tytuł Photo Book of The Year 2016 otrzymała książka "Nibyland" autorstwa Adama Lacha.

Projekt "Nibyland" to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego regionu w zachodniej Polsce. To opowieść o życiu, emocjach, relacjach - a jednocześnie podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed nami magię swojej codzienności.

Wystawa finałowych zdjęć Grand Press Photo 2017 prezentowana będzie w Sopot Centrum do 9 sierpnia.

Mecenasem Grand Press Photo 2017 jest Nikon.
Partnerami konkursu i wystaw są: Adobe Stock i Provident
Partnerami wystaw są: Drukarnia Andrus i ThyssenKrupp Energostal

Patronem honorowym jest: Marszałek Województwa Pomorskiego
Partnerami wystawy miejskiej są: Sopot Centrum i ERGO Hestia

Patronami medialnymi są: "Dziennik Bałtycki", Radio Gdańsk i Trojmiasto.pl