Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska zaprasza na otwarcie wystawy projektu "Poszukiwanie śladów na pograniczu między fikcją i rzeczywistością" we współpracy ze Związkiem Artystów Berlińskich
Rektor der Akademie der Bildenden Künste
Frau prof. Ludmiła Ostrogórska
lädt herzlich ein, zur Eröffnung der Ausstellung
Spurensuche im Grenzland zwischen Fiktion und Wirklichkeit
in Kooperation mit dem Verein Berliner Künstler
Horyzonty | Horizonte 2015wernisaż
piątek 6 listopada 2015 godz. 18.00
w Auli ASP w Gdańsku
Eröffnung
Freitag 6. November 2015 um 18.00 Uhr
in der Aula ADK
artyści/ Künstler:
Jutta Barth, Monika Bartsch, Gerda Berger, Józef Czerniawski, David Dibiah, Krzysztof Gliszczyński, Andrzej Karmasz, Sławomir Lipnicki, Anna Reinert, Michaela Rothe, Tomasz Sobisz, Evelyn Sommerhoff, Sabine Schneider, Marcin Zawicki.
Kuratorzy projektu/Kuratoren des Projekts:
Sabine Schneider/ VBK, prof. Krzysztof Gliszczyński/ ASP Gdańsk
Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
Wystawa czynna od 9 listopada do 26 listopada 2015 r.
do poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 -18.00
Rozszerzanie horyzontu jest związane z egzekwowaniem fizycznego i wewnętrznego duchowego ruchu. Z ostrym spojrzeniem skierowanym na nowo otwierający się Horyzont, złudnie jednakowy, ale zawsze z nową linią Horyzontalną.
Ciekawość nowego, obcego, nieznanego, może być pozytywnym zasadowym motorem ruchu dążącego do nowych horyzontów, ale także potrzebą opuszczenia dotychczas duchowo zaufanego terytorialnie środowiska. Dobrowolnej albo wymuszonej mobilizacji.
W naszym czasie nie można pominąć także metafory Horyzontu w połączeniu z aktualnymi obrazami Ruchu Uciekinierów, których Horyzont prowadzi przez morze do lepszego życia, a może do obiecanego Raju, w którym horyzont kojarzy się z nadzieją wizji na lepszą przyszłość.
Jednak do otwarcia Horyzontów dochodzi niezbędne jest doświadczenie związane z ograniczeniem i limitowaniem.
Sabine Schneider artystka, kuratorka wystawy,Związek Artystów Berlińskich
Nasz wspólny projekt stał się przyczynkiem do poszerzenia naszych horyzontów, naszego widzenia w końcu wspólnego poznania, zarówno od strony prywatnej, osobistej jaki i artystycznej. Spotkanie artystów ujawnia potencjał znaczeń dzięki impulsom, które wypływają z ich pracy, są dialogiem form, które mówią więcej w umownej przestrzeni sztuki - meta przestrzeni, w której możliwe jest odzyskanie pamięci i przepracowanie traum. Kilkunastu artystów biorących udział w projekcie, pozwala na zróżnicowaną wypowiedź, która zawiera w sobie refleksje artystyczne odnoszące się do pejzażu, czy też krajobrazu umiejscawiającego ślady historii. Mam wrażenie, że nasze spotkanie oraz wystawa w Berlinie i Gdańsku z czasem uświadomi nam poprzez sztukę nasze emocje, które osadzone w różnych kontekstach zaczynają swój własny dialog. Proces wzajemnego poznania ukazał nam - nas w różnym świetle. Poznajemy się poprzez detale i szczegóły naszego życia.
Krzysztof Gliszczyński artysta, kurator wystawy ASP w Gdańsku
Projekt odbywa się pod patronatem:
Minister Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Pani prof. dr Marii Böhmer oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka.
Unter der Schirmherrschaft der Staatsministerin im Auswärtigem Amt, Frau Prof. Dr. Maria Böhmer und der Schirmherrschaft des Marschalls der Woiewodschaft Pommern, Herrn Mieczysław Struk
Wystawa organizowana przez Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku
sponsorowany przez / Gefördert durch:
wspierany przez / Unterstützt durch:
Katalog wystawy: