Wystawa malarstwa i rysunku Kingi Zaborowskiej zatytułowana "ZWIERZenia".
Wydarzenie:
Galeria ZPAP Gdańsk przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku Wernisaż 26 maja 2025 r. godz. 18.00 /poniedziałek/ Wystawa czynna do 18 czerwca 2025 r. kuratorka Grażyna Tomaszewska-Sobko
Kinga Zaborowska Rodowita słupszczanka, malarka, projektantka wnętrz i pedagog. Ukończyła wzornictwo na Politechnice Koszalińskiej uzyskując tytuł magistra sztuki (2001) oraz studia podyplomowe marketing i reklamę medialną (Uniwersytet Gdański 2019), projektowanie i architekturę wnętrz (2020), a także malarstwo i rysunek (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi (2021). Dzięki licznym studiom oraz wszechstronnym zainteresowaniom zdobyła wiele umiejętności pozwalających swobodnie poruszać się oraz łączyć różne techniki artystyczne. Pomysłodawczyni i współorganizatorka licznych wydarzeń związanych ze sztuką, wystaw, plenerów artystycznych oraz konkursów, w tym na szczeblu ogólnopolskim. Od lat związana z Zespołem Szkół Technicznych i Liceum Sztuk Plastycznych w Drzewniaku, a także z Młodzieżowym Domem Kultury w Słupsku. Realizuje się też jako asystent dydaktyczny w Instytucie Pedagogiki na Uniwersytecie Pomorskim. Przez lata poszukiwała swojej ścieżki wyrazu twórczego, jednocześnie nauczając słupską młodzież w kilku placówkach i zachęcając ją do rozwijania swoich talentów. Ostatecznie swoją niszę odnalazła w malarstwie olejnym i rysunku kredką.
Dla artystki tworzenie jest aktem wyjątkowym, sprawiającym ogromną przyjemność oraz umożliwiającym zatrzymanie rzeczywistości na płótnie lub papierze. Inspirują ją codzienne życie, zwykłe sytuacje oraz zdarzenia: tematów poszukuje również w kadrach fotograficznych. Jej działanie artystyczne jest związane z tworzeniem portretów, w której artystka czerpie inspirację z twórczości Witkacego, ale interpretuje ją na swój, własny sposób tworzą swoją własną firmę portretową. Jej podejście można porównać do społecznej malarki, ponieważ angażuje innych ludzi, zachęcając ich do dzielenia się swoimi osobistymi fotografiami. Na ich podstawie artystka tworzy portrety, które stanowią centralny punkt tematycznych wystaw.
To działanie wydaje się być czymś więcej niż tylko malowaniem artystka odkrywa głębokie duchowe połączenie z osobą portretowaną, starając się uchwycić jej indywidualność i piękno za pomocą pędzli i farb oraz kredki. Ten proces można postrzegać jako pewien rodzaj magii, w której artystka wprowadza odbiorcę w świat intymnej relacji między malarką a osobą, której portret tworzy.