stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Magdaleny Abakanowicz "Wątki i osnowa"

Fundacja Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni zapraszają na wystawę: Magdalena Abakanowicz "Wątki i osnowa", której wernisaż odbędzie się 31 marca 2023 r o godzinie 12:30 w Galerii Debiut. Wystawa potrwa od 31.03 do 31.07.2023 r.

17 grudnia 2022 - 31 sierpnia 2024

bilety 33 - 35 zł

25 października - 8 listopada 2024, g. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Galeria Debiut, Gdynia ul. Orłowska 8 wystawę będzie można oglądać w dniach:
wtorek-piątek 10:00-15:00
sobota-niedziela 11:00-16:00
poniedziałek galeria zamknięta

Twórczość Magdaleny Abakanowicz w głównej mierze kojarzona jest z tkaniną. Dzięki eksperymentom z rozmaitymi rodzajami włókien została dostrzeżona na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie w 1962 roku, a trzy lata później nagrodzona Złotym Medalem na Biennale w São Paulo. Powstałe wówczas abakany zrewolucjonizowały sposób postrzegania tkaniny jako wytworu rzemiosła artystycznego, wskazały także główny temat zainteresowań artystki: fascynację biologizmem, światem natury - jej żywotnością, wzrostem, rozwojem, rozkwitem, dojrzewaniem i obumieraniem. Motyw ten stał się impulsem do poszukiwania nowego, oryginalnego języka form: od płaszczyznowego malarstwa i rysunku, poprzez reliefowe, aż do pełno przestrzennych. Artystka pomimo wielokrotnej zmiany technik i materiałów pozostała mu wierna. Uczyniła go trwałą osnową swych prac. Z poszczególnych nici i wątków snuła opowieść o Życiu i jego Istocie. W efekcie utkała materię bogatą, o wielu fakturach, odcieniach i barwach; tkaninę odmienną w formie, połączoną wyrazem.

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych Jej imienia, jest drugą z kilku zaplanowanych na przyszłość. Na obecnej ekspozycji będzie można podziwiać pierwsze obrazy artystki (powstałe jeszcze w latach sześćdziesiątych), rysunki, tkaniny, humanoidalne korpusy jutowe i metalowe, druciane ptaki. Wszystkie te dzieła, dzięki współorganizatorom wystawy - Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego możemy zaprezentować w Galerii Debiut. - Aleksandra Szwarc, kuratorka wystawy

Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek
Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski

Centrum Edukacji Artystycznej
Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni Marek Lis
Koordynatorka wydarzenia: Ewa Manuszewska

Patroni medialni:
trojmiasto.pl
gdynia.pl

Oprawa graficzna wydarzenia: Małgorzata Jarocka
Wystawie będzie towarzyszył katalog wydany dzięki środkom Miasta Gdyni.