stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie skierowane jest nie tylko do miłośników kolei i pasjonatów modelarstwa, ale również dzieci i rodziców, którzy szukają pomysłu na wspólne i ciekawe spędzenie wolnego czasu.

25 października 2024 - 2 marca 2025

bilety 42 zł
ulgowy 37 zł
Kup bilet
lut 14

piątek, g. 20:00

Sopot,
bilety 106 zł
Kup bilet
Wśród atrakcji m.in.:

- ogromna makieta kolejowa w skali H0 (ponad 200 metrów!)
- sklep modelarski

Podczas wystawy zaprezentowana zostanie ogromna, połączona w jedną linię kolejową makieta, po której będzie poruszało się jednocześnie kilkanaście pociągów - według specjalnego rozkładu jazdy.

W odróżnieniu od niewielkich makiet domowych, rozkładanych na dywanie, lub zbudowanych w kształcie koła, makieta w Metropolii odzwierciedla (w skali 1:87) fragment prawdziwej drogi kolejowej - stacje, oddzielone od siebie długimi odcinkami szlaku kolejowego. Dzięki temu na makiecie możemy pokazać ruch pociągów taki, jak na prawdziwej kolei.

Każdy pociąg będzie prowadzony przez idącego wzdłuż makiety maszynistę, który za pomocą specjalnego manipulatora będzie kierował lokomotywą, reagując na sytuację na szlaku, sygnały wyświetlane na semaforach i wskazania dyżurnych ruchu, którzy na stacjach będą zmieniać położenie zwrotnic (fachowo: rozjazdów), wyświetlać odpowiednie sygnały na semaforach i kierować pociągi na odpowiednie tory.

Wystawa będzie dla odwiedzających bezpłatna i czynna:

03 marca (sobota): jazdy pociągów w godzinach 10-14 i 15.30-19,
04 marca (niedziela): jazdy pociągów w godzinach 10-14 i 15.30-19,

Makieta H0 (1:87)
Makieta w skali 1:87 (H0) będzie składać się z około dwunastu posterunków ruchu: stacji, przystanków osobowych, posterunków odgałęźnych, ładowni i bocznic. parowozowni normalno- i wąskotorowej, dwóch bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach.

W odróżnieniu od niewielkich makiet domowych, rozkładanych na dywanie, lub zbudowanych w kształcie koła, makieta w Metropolii odzwierciedla (w skali 1:87) fragment prawdziwej drogi kolejowej - stacje, oddzielone od siebie długimi odcinkami szlaku kolejowego. Dzięki temu na makiecie możemy pokazać ruch pociągów taki, jak na prawdziwej kolei.

Ruch pociągów na makiecie
Pociągi na makiecie - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne - kursują według specjalnego rozkładu jazdy - czas przyspieszony jest trzy lub czterokrotnie w stosunku do rzeczywistego. Dzięki temu możemy pokazać jeden dzień pracy na kolei podczas kilku godzin wystawy. Maszyniści prowadzą pociągi, przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Maszynista idzie wzdłuż makiety, równolegle do jadącego pociągu i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Zawiadowcy stacji (dyżurni ruchu), mając do dyspozycji rozkład jazdy, obsługują rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień realizmu całej zabawy.

Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic. Na makiecie będzie można zobaczyć pociągi przede wszystkim polskich przewoźników. Towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne. Najwięcej naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity, z różnych okresów działalności spółki. Pojawią się m.in. wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. "papuga" lub "tęczówka", wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity - w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Bystrzyca", "Berlin-Warszawa Express", "Sobieski", oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych. Pojadą również pociągi towarowe a także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. włoskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.

Parowozownia Ostrów Wielkopolski
Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się będzie makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę, a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń. Na terenie parowozowni cały czas będzie można obserwować intensywny ruch parowozów i pracę parowozowni, a obsługujący makietę będą o tym opowiadać publiczności.

Zakupy przy makiecie
Wszyscy będą mogli rozpocząć zabawę w miniaturową kolej, zakupując (nie tylko podczas imprezy) modele i wyposażenie makiet w sklepie modelarskim Modelmania na terenie Galerii Metropolia (poziom -1) www.modelmania.com.pl
Na miejscu można także uzyskać fachowe porady techniczne dotyczące modeli i ich wyboru.

- - -

Nostalgia Za Parą - baw się razem z nami

Nostalgia Za Parą to grupa miłośników kolei i modelarzy kolejowych. Członkowie klubu swoją pasję realizują w różny sposób. Są wśród nich modelarze kolejowi, kolekcjonerzy taboru, zbieracze pamiątek kolejowych, bibliofile, miłośnicy fotografowania i filmowania pociągów (tacy kolejowi "spotterzy"), wielbiciele kolei wąskotorowych lub normalnotorowych. Organizują imprezy modelarskie a w niektórych uczestniczą. Jeżdżą na kolejowe wyprawy i wycieczki. Zainteresowanych realizowaniem swojej pasji i wspólną zabawą zapraszamy do dołączenia do naszego grona. Więcej informacji o grupie Nostalgia Za Parą i naszych imprezach - na stronie nostalgiazapara.pl, tel. 501 647 139.

Od 2018 klub Nostalgia Za Parą współpracuje z Galerią Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu. W ramach współpracy klub otrzymał pomieszczenie na modelarnię, gdzie odbywają się cykliczne spotkania klubowiczów i praca przy makietach. W Galerii zlokalizowany jest sklep modelarski Modelmania, gdzie można zaopatrzyć się we wszystko co jest potrzebne do modelarstwa kolejowego.


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.

Przeczytaj także