Wystawa "Miała strój bogaty, malowany w różne światy" Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie Sopot Sprawdź!
stat

Wystawa "Miała strój bogaty, malowany w różne światy"

"Miała strój bogaty, malowany w różne światy" - kobiece ubrania i ozdoby z wczesnego średniowiecza.

W X-XII wieku w południowej części regionu Morza Bałtyckiego przenikały się trzy tradycje: skandynawska, słowiańska i bałtyjska. Różniły się pod względem kulturowym, społecznym, gospodarczym czy wyznawanego systemu wierzeń. Odmienny był też sposób postrzegania kobiet, co uwidaczniało się w formie i kompozycji strojów.

To właśnie strojom i ozdobom kobiet z wczesnego średniowiecza poświęcona jest wystawa "Miała strój bogaty, malowany w różne światy" (tytuł zaczerpnięty z wiersza Bolesława Leśmiana). Wystawa będzie prezentowana od 16 lipca 2022 roku do 31 marca 2023 r. na Grodzisku w Sopocie.

Na ekspozycji pojawią się unikatowe zabytki. Większość z nich zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy w historii muzealnictwa!

Elementy kobiecego stroju pochodzą ze zbiorów pięciu instytucji: Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Na wystawie będzie można zobaczyć także biżuterię odkrytą przez archeologów na cmentarzyskach w Ciepłem oraz Czarnej Wielkiej, skarb srebrny z Olbrachtówka; do tego ozdoby z Gdańska i z obszarów zamieszkiwanych przez Bałtów, a znajdujących się obecnie na Warmii i Mazurach oraz w granicach Litwy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego. Kolekcję uzupełniają znaleziska związane z tradycjami skandynawskimi z Wolina i Truso.

Otwarcie wystawy: 16 lipca 2022 r. (sobota), godz. 12:00 - Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63.

4 lutego - 3 maja 2023, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,