"Niepewność" to wystawa, która stanowi pokaz w pewnym sensie po-rezydencyjny, ponieważ jest to przegląd, który podsumowuje multikulturowe postawy osób uprawiających sztuki piękne i projektowe z całego świata, które łączy fakt przebywania na wymianie studenckiej Erasmus+ w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wystawa ta w żaden sposób nie wynika bezpośrednio z toku studiów, ponieważ kluczem do jej skonstruowania była koncepcja kuratorska dr Filipa Ignatowicza, wobec której w luźny sposób należało zaproponować swoje autorskie odpowiedzi artystyczne. Głównym konceptem była tutaj właśnie tytułowa NIEPEWNOŚĆ, którą można zrozumieć na absolutnie różne sposoby i wyrazić ją wielorakością mediów i gatunków artystycznych. Dlatego też proponujemy na ten pokaz spojrzeć z perspektywy art-labu, deklinacji konceptu przez różne postawy artystyczne niczym przez sieć asocjacji, tak by wspólnie przyjrzeć się wygenerowanym wartościom poznawczym.
Poniżej koncept kuratorski:Wydaje mi się, że jesteśmy obecnie zawieszeni w niezwykle napiętym momencie historycznie i geopolitycznie, a osobiście najchętniej wziąłbym sobie od tych wszystkich napięć pauzę. Czuję się jakby spełniło się hasło znane nam z weneckiego biennale z 2018 roku - pozorne błogosławieństwo, które tak naprawdę jest groźbą: obyś żył w ciekawych czasach. Sądzę, że wiele osób chciałoby nieco mniej ciekawych czasów, bo obecnie dominuje wszechobecna niepewność. Wahanie i rozedrganie, które odbija się w możliwie wszystkich aspektach życia.
Zadajmy sobie pytanie jak w zderzeniu z tą niepewnością funkcjonujemy? Czy cechuje nas eskapizm, czy budujemy swojego rodzaju strategie przetrwania? Jaka jest odpowiedzialność i rola zawodu artysty w tym całym zagmatwaniu? Jak reagujemy na zmiany albo jaki świat chcielibyśmy stworzyć?
Stan niepewności może się odnosić także do znalezienia się w całkowicie nowej sytuacji i na nowym gruncie kulturowym, co w zasadzie jest cechą wspólną osób uczestniczących w programach wymiany międzynarodowej.
Chciałbym, żeby to z pozoru pejoratywne hasło wystawy stanowiło pretekst do niezwykle kreatywnych rozważań multikulturowej grupy.
Osoby biorące udział w wystawie:Derinsu Alicikoğlu, Silvia Balážová, Marta Hernández Baratech, Tim Edelmann, Sébastien Faivre-Picon, Beyza Mira Gungen, Lea Hirsch, Alžbeta Hrnčiarová, Bianka Ivanová, Sonja Knezic, Asja Komadina, Paula Corbalán Moreno, Liz Pirtskhalava, Zala Reberc, Marta Pacios Riera, Marina Serrano, Kristiana Srebreva, Mehves Topcuoglu, Sarah Coronado Torrente, Doga Su Yildirim.
Kurator: dr Filip Ignatowicz
Koordynacja: Hanna Świętnicka