Muzeum Gdańska przygotowało wystawę plenerową zdjęć Dmytra Kozackiego ps. "Orest", jednego z najsłynniejszych obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Na ponad 20 znanych już na całym świecie fotografiach autor utrwalił grozę i bohaterstwo samotnej bitwy o ostatni bastion Mariupola. Spotkania z autorem w Gdańsku zaplanowane są na połowę grudnia 2022 roku.
22 fotografie obrońców AzowstaluZdjęcia zaprezentowane w ramach wystawy "Ostatnia rubież. Obrońcy Azowstalu na fotografiach Dmytra Kozackiego" wzięły udział w kilku prestiżowych konkursach fotograficznych w Polsce i na świecie.
Niektórzy obrońcy wciąż czekają na wolnośćNie wszystkim obrońcom Mariupola dane było cieszyć się odzyskaną wolnością. Większa ich część nadal przebywa w niewoli. Nie licząc dzieci, szacuje się, że w trakcie walki i po kapitulacji Rosjanie wzięli do niewoli około 2500 żołnierzy - mężczyzn i kobiet.
Dmytro Kozacki, ps. "Orest" - obrońca Azowstalu, rzecznik prasowy pułku Azow. Urodził się w 1996 r. w mieście Malin w obwodzie żytomierskim. Bliscy mówią o nim, że jest idealistą, romantykiem i artystyczną duszą. W 2013 r. rozpoczął studia informatyczne w Rzeszowie, ale na wieść o wybuchu Rewolucji Godności w Kijowie wrócił do Ukrainy, by stanąć w obronie Majdanu. Od 2017 r. jest żołnierzem pułku Azow, wchodzącego w skład Gwardii Narodowej Ukrainy. Podczas obrony Mariupola "Orest" był szefem służby prasowej tej jednostki. Fotografował obrońców i udostępniał filmy, które pokazywały realia samotnej walki obrońców Mariupola. 20 maja 2022 r. wraz z innymi obrońcami Mariupola "Orest" poszedł do rosyjskiej niewoli. Więziony był w kolonii karnej w Ołeniwce w kontrolowanej przez Rosjan i separatystów części obwodu donieckiego.