stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Poszerzanie świata

Poszerzenie świata, wystawa Masakiego Fujihaty jednego z najbardziej innowacyjnych i wpływowych artystów wykorzystujących nowe technologie medialne - prezentuje całe spektrum jego prac. Zarówno same dzieła, jak i interaktywna struktura zbioru, akcentują dominujący nurt poszukiwań Fujihaty.

2 - 30 kwietnia 2024, g. 10:00 - 18:00

12 kwietnia - 19 maja 2024, g. 14:00 - 20:00

Gdańsk,
Rzeczywistość poszerzona (augmented reality, w skrócie AR) oraz konsekwencje jej stosowania jako budulca porządku kulturowego stały się priorytetem artysty w latach dziewięćdziesiątych i sukcesywnie odciskały swoje piętno na wcześniejszych, opracowywanych od nowa, projektach.

Oferowane odbiorcy doświadczenie zanurzenia i odnajdywania się w rozrastających się i komplikujących światach AR, podróży przez płynną, hybrydyczną rzeczywistość medialną ponowoczesności, rozgrywa się z użyciem różnorodnych form i nośników: od taśmy 8mm i metody stop motion przez komputerowo generowane rzeźby po urządzenia geolokalizacyjne (GPS). Zanurzając użytkowników wystawy w skondensowanej wersji rzeczywistości wirtualnej, Fujihata doprowadza ich na próg transgresji.

Rzeczywistość poszerzona jako medium - technologia artystyczna - i metoda odnoszenia się do rzeczywistości owocuje w ujęciu Fujihaty nowymi koncepcjami sztuki wyłaniającymi się z interakcji między sztuką, technologią i nauką. Połączenie prac realizowanych obecnie z wybranymi przykładami wcześniejszej twórczości - od instalacji z lat '90, jak Impressing Velocity (1992-94) i Beyond Pages(1995-97), po prace najnowsze: Voices of Aliveness (2012) oraz Capture in Half (2016) - ujawnia, w jaki sposób współczesne projekty artysty wyłaniają się z jego wcześniejszych dzieł, uwypuklając wielokierunkowość jego rozwoju.

Ten mariaż czyni twórczość Fujihaty przykładem postaw artystycznych, w których estetyka spotyka się z poznawczą refleksją nad technologiami i ich znaczeniem kulturowym, a nostalgia miesza się z futurologią. Japończyk nawiązuje dialog z przeszłością sztuki nowych mediów, zarazem nawiązując do jej obecnie budowanej przyszłości. Wystawa potrwa od 19 maja do 2 lipca 2017, w tym samym czasie pokazywana na biennale w Wenecji. W ślad za nią podążać będzie książka poświęcona sztuce Fujihaty, przygotowana przez badaczy sztuki nowych mediów oraz znawców jego twórczości.

Projekt Art+Science Meeting, realizowany przez CSW Łaźnie od 2011 roku, jest przedsięwzięciem o charakterze pionierskim. Poprzez rozbudowany program wystaw, warsztatów, publikacji, spotkań i debat, ukazuje sztukę i naukę jako odmienne, lecz równorzędne sposoby podejścia do tej samej rzeczywistości.

Przeczytaj także