stat

Wystawa Prac Pawła Czekańskiego pt: "Tyle lat męki i wszystko jak krew w piach"

Jak wskazuje sam artysta Paweł Czekański, na którego indywidualną wystawę zapraszamy wszystkich od 18 do 30 października 2024 roku w LaboARTorium w Stoczni Cesarskiej "... system w którym żyjemy, przestał być funkcjonalny. Jest zbudowany na wartościach takich jak zysk, postęp i rozwój. Widzimy niepokojącą prowizoryczność naszego świata, który wydawał się idealny. Unaoczniają się kolejne jego wady i coraz częściej dochodzimy do wniosków, że to system jest winien wielu problemom i kryzysom współczesności. [...] egzystencjalizm, w myśl którego powstały prace na wystawie nie ma na celu w głównej mierze ateizmu i wykazywaniu nieistnienia Boga. Mówi, że nawet jeżeli Bóg by istniał, to nic by się nie zmieniło. Wiara w istnienie Boga nie jest najistotniejszym problemem. Najważniejszy jest człowiek i zrozumienie jego sedna".

Kuratorzy: Grzegorz Klaman, Piotr T. Mosur
Wstęp: wolny
Wernisaż 18 października (pt) g.18.00

Niewątpliwie w ten dyskurs możemy wpisać plastikową słomkę, która stała się swojego rodzaju symbolem przyspieszenia i nowoczesności spod znaku kapitalizmu, czym sprawnie, w swojej twórczości operuje Paweł Czekański. Ten Wrocławski twórca instalacji niejednokrotnie sięga po zastane kulturowo wizerunki czerpiąc z ich kapitału symbolicznego, na potrzeby tworzenia ironicznych opowieści o niedoborach ludzkości.

Wystawa "Tyle lat męki i wszystko jak krew w piach" jest realizacją nagrody podsumowującej pierwszą edycję cyklicznej wystawy Masa Krytyczna prezentującej młodych artystów tworzących sztukę społecznie zaangażowaną. Decyzją Rady Artystycznej w dniu 4 czerwca 2023 roku podczas pierwszej wystawy Masa Krytyczna #1 Paweł Czekański został wyróżniony nagrodą eUterusa w postaci
ekspozycji indywidualnej.

PAWEŁ CZEKAŃSKI
Artysta młodego pokolenia urodzony w 1989 roku w Lublinie. Studia ukończył w 2014 roku na wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na kierunku Rzeźba. Tytuł doktora uzyskał w 2023 roku. Od 2018 nauczyciel akademicki na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki, ASP we Wrocławiu. Autor instalacji, rzeźb, filmów i fotografii. Jego prace pokazywane były m. in. na wystawach w BWA Wrocław Główny, Royal Scottish Academy w Edynburgu, Dishman Art Museum w Beaumont, USA, Galerii Rathaus Johannisthal w Berlinie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. 

ORGANIZATORZY
Projekt eUterus mający na celu wspieranie sztuki zaangażowanej, ze szczególnym uwzględnieniem tej: dotykającej problemów tożsamościowych, skupionej na najistotniejszych prądach intelektualnych, dostrzegającej istotne dyskursy światopoglądowe i polityczne, niejednokrotnie wywierającej bezpośredni wpływ na rzeczywistość.

Fundacja Wyspa Progress i wszystkie prowadzone przez nią przez ostatnie 37 lat miejsca sztuki w Gdańsku takie jak: Galeria Wyspa, Baraki, Dawna Łaźnia Miejska, Modelarnia, B 90-Festiwal Alternativa , Instytut Sztuki Wyspa i ART Lab Wyspa współtworzyły nurt nazwany sztuką krytyczną w Polsce. Fundacja zajmuje się w swojej praktyce i konceptualizacjach relacjami władzy, wiedzy, sztuki i technologii a także biopolityką i strategiami posthumanistycznymi z krytyką antropocenu i
kapitałocenu.

14 września - 24 listopada 2024, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł