stat

Wystawa Rising

CSW Łaźnia zaprasza na wystawę RISING. LEARNING FROM THE PAST TODAY FOR TOMORROW.

Wystawa dostępna będzie w dniach: 19 lipca - 15 września 2024

jedna wystawa dwie lokalizacje
jedna postać jedno dzieło
wiele wojen jedno doświadczenie

Program wernisażu 19 LIPCA 2024:
18:00 - 18:45 wernisaż, CSW Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk
18:45 - 19:30 wspólne przejście z CSW Łaźnia do Instytutu Kultury Miejskiej
19:30 wernisaż, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, Gdańsk

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1
Anna Fiszer Barbara Massalska Teresa Pągowska Alina Szapocznikow Józefa Wnukowa Hanna Żuławska
Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11
Marek Płuciennik Hanna Shumska Florian Tuercke Elizabeth Turrell Anastasiia Vorobiova Mariusz Waras

Jaka jest siła sztuki i kultury w czasach (post)konfliktu? Jak budujemy miasto i relacje społeczne w trakcie konfliktów, po doświadczeniach wojennych i przepracowaniu powojennych traum? Jak obecnie tworzymy przestrzeń dla istot ludzkich i nieludzkich, a potem dbamy o nią?

W międzynarodowym projekcie Rising. Learning from the Past Today for Tomorrow interesuje nas zbadanie i przedstawienie, jak przez pryzmat wojennych doświadczeń zmienia się perspektywa i twórczość, jak wygląda codzienność i działalność artystyczna, jak zmienia się warstwa wizualna i sfera akustyczna miasta przez pryzmat traumatycznych wydarzeń, skutków wojny i odbudowy nie tylko architektury, ale i relacji społecznych.

Podsumowaniem tego projektu jest wystawa w dwóch instytucjach i ich przestrzeniach ekspozycyjnych. Pierwsza to sala wystawowa w CSW Łaźnia, gdzie prezentujemy sześć dzieł sześciu artystek, które miały niezwykłe znaczenie dla rozwoju sztuki w powojennym Gdańsku, dla odbudowy miasta i wprowadzeniu dzieł artystycznych do przestrzeni miejskiej Anny Fiszer, Barbary Massalskiej, Teresy Pągowskiej, Aliny Szapocznikow, Józefy Wnukowej i Hanny Żuławskiej. Scenografia nawiązuje do rusztowań, po których musiały piąć się artystki i do ich wysiłku fizycznego. Każda z nich była silną, wyjątkową osobą i każda z nich przepracowywała traumy wojenne, przekuwając je w rzeźby, tworząc dzieła sztuki, wprowadzając kolor i nowe formy do pejzażu miasta. Na wystawie nie prezentujemy reprodukcji, ale obiekty z kolekcji muzealnych i prywatnych, takie jak tkaniny, rzeźby, obrazy, chcąc ukazać wszechstronność i ponadczasowość tych artystek.

Druga część wystawy jest prezentowania w Kunszcie Wodnym, siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. Jego wnętrze stanowi otwarta przestrzeń publiczna, przedłużenie placu miejskiego i historycznego Traktu Królewskiego. Jest przyjazna dla ludzi, zachęca do spędzania czasu wolnego, jak i do coworkingu. Ze względu na swoją specyfikę i liczne zaułki, doskonale sprawdza się jako przestrzeń, w którą twórcy mogą wpisywać dzieła sztuki. Zaproszeni przez kuratorki artyści współcześni: Marek Płuciennik, Hanna Shumska, Florian Tuercke, Elizabeth Turrell, Anastasiia Vorobiova i Mariusz Waras wybrali lokalizacje, dla których stworzyli instalacje artystyczne odpowiadające na postawione im wyzwanie. Każdy z nich, na swój sposób, zmierzył się z obecnym kryzysem imigracyjnym, życiem i tworzeniem na obczyźnie, prawami człowieka czy emocjami i wspomnieniami osób doświadczonych wojną. Na tę cześć wystawy składają się instalacje przestrzenne, obiekty, ceramika, animacje i instalacje dźwiękowe.

Obie części ekspozycji skłaniają zarówno do dyskusji o lokalnej historii, jak i postawienia pytania, czego się nauczyliśmy od przeszłości i jak myśleć o jutrze.

19 lipca 15 września 2024
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1
Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11
kuratorki | Aleksandra Grzonkowska, Kinga Jarocka, Anna Szynwelska, Catia Viegas Wesołowska
identyfikacja wizualna | Ania Witkowska
redakcja językowa | Katarzyna Żelazek
korekta | Izabela Zin
tłumaczenie | Marta Wróblewska
produkcja | Piotr Grdeń
organizatorka | Fundacja Kultury Wizualnej Chmura
współpraca | Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Instytut Kultury Miejskiej i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

dofinansowanie | ze środków Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft | EVZ Foundation ) w ramach programu Historia lokalna

21 czerwca - 18 sierpnia 2024, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

26 lipca - 13 października 2024

Gdańsk,
bilety 1 zł