stat
Impreza już się odbyła

13 grudnia 2024 - 3 stycznia 2025, g. 8:00

Wstęp wolny
Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Bibilioteki Publicznej w Gdańsku im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego Iwona Koperkiewicz i Jan Misiek zapraszają na wystawę: Spod Tapety. Druki drugiego obiegu oraz kadry i pamiątki z PRL-u. Wernisaż odbędzie się 8 września (czwartek) 2005 r. o godzinie 16.00 w Małej Galerii WiMBP w Gdansku przy Targu Rakowym 5/6.

Celem ekspozycji jest pokazanie przez pryzmat druków ulotnych, prasy, zdjęć, dokumentów osobistych i innych przedmiotów codziennego użytku drugiej strony PRL-owskiej rzeczywistości: od lat 50 do momentu ogłoszenia stanu wojennego. W ośmiu gablotach przedstawione zostaną eksponaty zgromadzone przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, a pochodzące w głównej mierze od indywidualnych darczyńców. Dzięki pracy wykonanej przez znanego artystę trójmiejskiego Jana Miśka, ekspozycja jest interesująca nie tylko ze względu na wartości poznawcze ale przede wszystkim intryguje ciekawą aranżacją w formie kolaży. Wystawa zorganizowana została przy pomocy Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ekspozycja czynna będzie do 8 października, istnieje możliwość telefonicznego uzgodnienia terminu odwiedzin.

Jan Misiek urodzony w 1949 roku w Słupsku w 1975 r. ,ukończył PWSSP w Gdańsku w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Autor ponad 25 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Ostatnia wystawa indywidualna: Muzeum Narodowe w Gdańsku „Malarstwo + collage”. Artysta najbardziej znany jest ze swoich kolaży odwołujących się do wspomnień. Maluje również tempery abstrakcyjne. Tworzy także grafikę projektową: plakatową, książkową i katalogową.

Kolaże Jana Miśka przedstawiają świat zbudowany z okruchów i fragmentów obrazów, które odrębnie zdają się niewiele znaczyć, jednak wspólnie tworzą nową wizję opowiadanej historii. Niemal zawsze kompozycyjną dominantą tych prac jest człowiek, wokół niego znajduje się świat złożony ze strzępków różnorakich przedmiotów: gazet, dokumentów, reklam, fragmentów książek a także fragmentów listów, starych monet i innych przedmiotów codziennego użytku. Ważną częścią prac stają się fotografie, które obdarte z emocji rodzinnych albumów pełnią tu rolę świadka upływu czasu często połączone z ostro kontrastującymi materiałami takimi jak kamień czy sznurek. Pozorny chaos obrazu uporządkowany zostaje przez zastosowanie rygorystycznie zaprojektowanej kompozycji, wystudiowanej każdorazowo wieloma tysiącami przymiarek. Warstwowy układ elementów kolażu sprzyja nawarstwianiu znaczeń i sprawia możliwość przyjmowania dzieła jako świadka długoletniej historii.
W pracach artysty równie ważne jak treści przekazane, jest to czego istnienia możemy się tylko domyślać. Jest to swoista gra z czasem i przemijaniem, którą artysta celowo intensyfikuje i prowokuje aby wzmocnić swoją wypowiedź. W efekcie otrzymuje dzieło estetycznie wysublimowane, przemyślane w każdym szczególe, jednocześnie spełnione jak i otwarte.
„To, co udało się Janowi Miśkowi w jego kolażach, jest w gruncie rzeczy nieprzekładalne na język dyskursywny. Może jedynie poeta, wybitny poeta, potrafiłby przekazać tego rodzaju doświadczenie w jednym celnym wersie, złożonym z kilku zaledwie, prostych słów.”
Paweł Huelle

Barbara Kacprzak - kierownik Działu Promocji i Marketingu WiMBP w Gdańsku