Miasto Pruszcz Gdański, Bydgoskie Centrum Sztuki i Sopocki Dom Aukcyjny w partnerstwie z NDI Development i serwisem internetowym północna.tv, zapraszają do Domu Wiedemanna na wystawę kameralnych prac Leona Wyczółkowskiego, które opuszczą ściany prywatnych kolekcji tylko na dziewięć dni.
Wystawa wprowadza odbiorców w nieformalny świat artysty, którego oczami zwiedzamy Kraków, słuchamy muzyki lirnika, zachwycamy się "Świerkiem", który zdobi zacny krakowski dom zastępcy redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". Coś takiego, właśnie w tej nieoficjalnej konfiguracji, w wykonaniu Wyczółkowskiego, więcej nie będzie można już zobaczyć.
Prezentacja prac Leona Wyczółkowskiego stanowi niejako suplement do największych wystaw monograficznych młodopolskiego malarza.
Leon Wyczółkowski - wybitny polski malarz, grafik i rysownik, reprezentant nurtu realistycznego. Tworzył m.in. pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety, m.in. w technice oleju, akwareli, tuszu, pastelu, tempery, ołówka oraz grafiki.
Urodzony 11 kwietnia 1852 w Hucie Miastowskiej. Studiował u Wojciecha Gersona w Klasie Rysunkowej w Warszawie, u Aleksandra Wagnera w Monachium oraz u Jana Matejki w Krakowie. Z czasem sam został profesorem krakowskiej uczelni artystycznej. Za jego najwybitniejsze dzieła uznaje się " Wiosnę - wnętrze pracowni artysty", "Orkę na Ukrainie" czy "Portret kobiety". Artysta pod koniec życia umiłował sobie grafikę, w której był doskonały. Zmarł w 1936 roku w Warszawie.