Zapraszamy na wystawę "Zbigniew Kosycarz i Maciej Kosycarz". Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Gdańsk dla Muzyki Polskiej. Niestety tym razem wydarzeniu nie będzie towarzyszył wernisaż.
Wystawa dostępna jest online na stronie www Polskiej Filharmonii Bałtyckiej:
https://www.filharmonia.gda.pl/filharmonia/galeria/wystawa-zdjec-miasta-gdansk-zbigniew-i-maciej-kosycarze
Maciej Kosycarz (1964-2020)
Fotoreporter, kronikarz Gdańska, człowiek zaangażowany społecznie. Syn dziennikarki Ludmiły i fotoreportera Zbigniewa. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego od zawsze zakochany w rodzinnym mieście. Z aparatem i uśmiechem nie rozstawał się ani na krok. Z pasją i zapałem dokumentował życie Gdańska, Trójmiasta i Pomorza. W 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP), której klientami jest ponad sto polskich i zagranicznych tytułów i agencji prasowych.
Od 1997 współorganizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. W 2001 roku przygotował wystawę Zwykłe Miasto Gdańsk w obiektywie ojca i syna, której premiera odbyła się w Budapeszcie, a następnie można było ją zobaczyć w Mostarze, Belgradzie, Gdańsku, Kalmarze, Holbæk i Kaliningradzie. Od 2006 był wydawcą serii albumów z cyklu Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia, zawierających fotografie Gdańska i regionu wykonane przez niego i ojca od 1945 do czasów współczesnych. Przez kilka lat komentator Radia Gdańsk, na antenie którego dzielił się ze słuchaczami swoimi opiniami o wydarzeniach na Pomorzu, w Polsce i świecie.
Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, najbardziej był jednak dumny z tytułu Gdańszczanina Roku 2009 - ten sam tytuł otrzymał w roku 1972 jego ojciec Zbigniew. Dzięki fotografii unieśmiertelniamy chwilowe obrazy z naszego życia. Słowa wielokrotnie powtarzane przez Maćka teraz znaczą więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, wystawa zdjęć Zbigniewa i Macieja Kosycarzy - "Miasto Gdańsk" została w całości przeniesiona do sieci. Zbigniew Kosycarz (1925-1995)
Był jedną z najpopularniejszych postaci Wybrzeża Gdańskiego. Przyjechał do Gdańska w 1945 roku, zamieszkał początkowo w Sopocie, pracował w redakcjach gdyńskich gazet i od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. Mówiono o nim latający reporter. Żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez jego udziału. Dokumentował naszą codzienność, nie rozstając się z aparatem fotograficznym. Choć przez całe życie zawodowe związany był z gdańskim dziennikiem Głos Wybrzeża, publikował także w wielu innych wydawnictwach. Fotografia prasowa stała się dla niego nie tylko pracą, ale również hobby wypełniającym całe życie.
Z wielu przyznanych mu nagród i wyróżnień najbardziej cenił sobie tytuł Gdańszczanina Roku 1972 otrzymany głosami czytelników Wieczoru Wybrzeża. Od roku 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo jego imienia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.