stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa grafik Daniela Chodowieckiego

80 grafik i ilustracji autorstwa Daniela Chodowieckiego pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ponad 30 prac z prywatnej kolekcji Jerzego Limona będzie można oglądać od środy 25.05.2022 w Bibliotece Głównej UG. Dzień wcześniej, w rocznicę urodzin prof. Jerzego Limona, odbędzie się wernisaż wystawy.

Na dwujęzyczną (polsko i angielskojęzyczną) ekspozycję składać się będzie 80 grafik i ilustracji autorstwa Daniela Chodowieckiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ponad 30 prac z prywatnej kolekcji Jerzego Limona, inspirowanych twórczością Szekspira.

Dzieła Chodowieckiego prezentowane na wystawie to m.in. cykle ilustracji do Hamleta, Makbeta, Króla Henryka IV, Wesołych Kumoszek z Windsoru czy Koriolana. Wśród prac z kolekcji Jerzego Limona są zarówno bardzo stare oryginalne ryciny i grafiki (m.in. kolorowa grafika Petera Willera Der Stadthoff z ok. 1650 roku, prezentująca Szkołę Fechtunku w Gdańsku); kolorowa rycina do sztuki Jak wam się podoba, grafika do Otella oraz współczesne rysunki, obrazy i dzieła takich twórców, jak Kiejstut Bereźnicki, Andrzej Markowicz, Rafał Olbiński, Marian Kołodziej, czy Andrzej Taranek.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog, zawierający teksty organizatorów wystawy, muzealników, teatrologów i szekspirologów, a także filmowa kompilacja komentarzy Profesora Jerzego Limona, przygotowana na podstawie wygłaszanych przez niego wcześniej wykładów o Szekspirze.

Wystawa została przygotowana dzięki Muzeum Narodowemu w Gdańsku i pani Justynie Limon, którzy udostępnili zbiory.

Kuratorami wystawy są: Alicja Andrzejewska-Zając i Joanna Kamień.

Wystawa odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych i naukowych "Jerzy Limon: INSPIRACJA - DIALOG - POLEMIKA", organizowanych przez Uniwersytet Gdański, Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Gdańska, Grupy NDI, Banku Pekao i współorganizowana przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Katalog z wystawy będzie można kupić w Wydawnictwie UG
Wstęp na wystawę bezpłatny od 25 maja 2022 r.

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek: 10.00-17.00
sobota: 10.00-15.00
niedziela, poniedziałek: wystawa nieczynna

Od 1 lipca 2022 r.
wtorek - piątek: 10.00-15.00
poniedziałek, sobota, niedziela: nieczynne