stat
Impreza już się odbyła

Wystawa interaktywna 'Nauki Dawne i Niedawne'

lis 16

sobota, g. 13:00 - 14:30

Gdańsk,
bilety 1 zł
Od 7. lipca do 28. września br. na piętrze budynku biurowego PKFM "Twierdza Gdańsk" będzie można zwiedzać wystawę interaktywną "Nauki Dawne i niedawne". Autorem koncepcji ekspozycji jest dr Maciej Kluza z Krakowa, a wystawa wypożyczona została z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dojście od Dworca PKS obok budynku nr 6 lub od strony ulicy Dąbrowskiego i zespołu Bożego Ciała ulicą Gradową (wjazd przy stacji paliw Orlen).

Wystawa będzie czynna przez cały tydzień w godzinach 10 - 16.

Lokalizacja wystawy: budynek Koszar oznaczono żółtym kółkiem. Dojście od Dworca PKS obok budynku nr 6 lub od strony ulicy Dąbrowskiego i zespołu Bożego Ciała ulicą Gradową (wjazd przy stacji paliw Orlen) Więcej zdjęć ()

Lokalizacja wystawy: budynek Koszar oznaczono żółtym kółkiem. Dojście od Dworca PKS obok budynku nr 6 lub od strony ulicy Dąbrowskiego i zespołu Bożego Ciała ulicą Gradową (wjazd przy stacji paliw Orlen)

Lokalizacja wystawy: budynek Koszar oznaczono żółtym kółkiem. Dojście od Dworca PKS obok budynku nr 6 lub od strony ulicy Dąbrowskiego i zespołu Bożego Ciała ulicą Gradową (wjazd przy stacji paliw Orlen)



Ekspozycja składa się z trzech części: fizycznej, matematycznej i astronomicznej.

"W świecie fal" to część ekspozycji poświęcona fizyce, a konkretnie mechanice drgań i ruchowi falowemu. Zwiedzający mogą zapoznać się ze specyfiką fal od fal poprzecznych i podłużnych na sprężynie, poprzez ciekawe właściwości fal dźwiękowych aż po fale elektromagnetyczne - omawiane na przykładzie światła. Bawiąc się (bo przecież poznawanie praw przyrody może być świetną zabawą) na poszczególnych stanowiskach będzie można zobaczyć, jak rozchodzą się fale w różnych ośrodkach, na czym polega polaryzacja fali poprzecznej czy jak powstaje obraz w soczewce.

"Między bitem i abakiem" to wędrówka przez matematykę - czy nawet informatykę - od starożytności po czasy współczesne. Czym jest abak i jak za jego pomocą wykonywano obliczenia? Jak działa suwak logarytmiczny? Na czym polega system binarny i jak zbudowany jest komputer? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się w tej części ekspozycji.

Ostatnie części wystawy poświęcone są astronomii i noszą nazwę "Zmierzyć czas" oraz "Kąty na niebie i Ziemi". Tutaj można prześledzić sposoby pomiaru czasu - od klepsydry poprzez zegary słoneczne aż po zegar atomowy oraz zobaczyć, jak wyznaczano położenie ciał niebieskich na niebie - a za ich pomocą również położenie obserwatora na Ziemi. Ten fragmen wystawy spinają dwa epokowe przyrządy: laska Jakuba oraz GPS. Oba tematy astronomicznej części ekspozycji spaja wielka mapa nieba. pokazująca obraz nieba nad Polską dowolnego dnia w roku.