Na ogrodzeniu Parku Oliwskiego oglądać można wystawę plenerową pt. "100 lat stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem i Polską".
Wystawa przedstawia fakty związane ze współpracą między Wielkim Księstwem Luksemburga i Rzeczpospolitą Polską. Wyjaśnienia na kolejnych tablicach uporządkowane są od A do Z. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek 4 kwietnia przy okazji wizyty Ambasadora Luksemburga, Paula Schmita, w Trójmieście.
Wizyta związana jest z uroczystością wręczenia Nagrody Konsula Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie. To już czwarta edycja nagrody, przyznawanej co dwa lata za najlepszą pracę doktorską poświęconą literaturze francuskojęzycznej, niemieckojęzycznej bądź luksemburskojęzycznej.
"Nagrodą tą - mówi fundator nagrody, konsul
Tomasz Kopoczyński -
chcemy wspierać badania nad literaturami powstającymi w językach urzędowych Luksemburga. To także symboliczne wsparcie młodej polskiej humanistyki. A przy tym świetna okazja do spotkania pomorskiego środowiska wokół wydarzenia naukowo-literackiego. W szerszym zaś kontekście chodzi o zaznaczenie współpracy między Luksemburgiem a Województwem Pomorskim".
Laureatem czwartej edycji, przyznawanej przez kapitułę pod przewodnictwem profesora Marka Wilczyńskiego, został dr Wacław Pagórski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za rozprawę "Komu za dobrze, niech jedzie do Polski". Przyczynek do obrazu Polski w niemieckojęzycznej literaturze podróżniczej "długiego" XVII wieku. Ceremonia odbędzie się w gdyńskim Konsulacie Kultury.