stat
Impreza już się odbyła

8 listopada 2024 - 26 stycznia 2025, g. 11:00

bilety 1-15 zł
Wystawa pt. „Człowiek z żelaza”.

Klub Filmowy ul. Waszyngtona 1 GDYNIA

Wernisaż z udziałem Andrzeja Wajdy 15.09.2005 godz.14.oo

Wystawa czynna 12-30 września w godz.12.oo-18.oo

12 września 2005 roku o godz. 15.00 w Klubie Filmowym przy ul. Waszyngtona 1 w Gdyni Pan Andrzej Wajda dokona uroczystego otwarcia wystawy pt. „Człowiek z żelaza”. Wernisażem wystawy zainaugurowana zostanie działalność nowopowstałego klubu.
„...W Stoczni im. Lenina w Gdańsku trwały już od jakiegoś czasu rozmowy robotników z rządem, ale do Warszawy docierały początkowo tylko strzępy informacji. Stowarzyszenie Filmowców, którego byłem prezesem, wywalczyło w tym czasie prawo notowania ważnych wydarzeń historycznych dla celów archiwalnych i grupa filmowców była już w stoczni. Robotnicza straż przy bramie rozpoznała mnie od razu, a w drodze na salę obrad jeden ze stoczniowców powiedział:
- Niech pan zrobi film o nas...
- Jaki?
- Człowiek z żelaza! - odpowiedział mi bez namysłu. Nigdy nie robiłem filmu na zamówienie, ale tego wezwania nie mogłem zignorować...’
wypowiedż : Andrzeja Wajdy
„...To, że Człowiek z żelaza zdobył "Złotą Palmę", nie jest żadną niespodzianką. Zdobył jednomyślne uznanie z kilku powodów. Pierwszym jest jego perfekcja. Następnie jest to wirtuozeria polskiego reżysera w przekształcaniu najbardziej palącej aktualności w arcydzieło filmowe. A ponadto nadarzyła się wyjątkowa sposobność. Fakt, że kino polskie mogło na festiwalu w Cannes wydać swój krzyk, jest (być może) gwarancją wolności. Z ironią, tak w Cannes cenioną, mówi się, że to Lech Wałęsa powinien był otrzymać nagrodę dla najlepszego aktora...”.
Jacqueline Cartier
"France Soir", Paryż, 28 V 1981
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jest dla miłośników X muzy niezwykle ważnym wydarzeniem. Cykliczny kontakt z najważniejszymi dokonaniami polskiego przemysłu filmowego, spotkania z gwiazdami polskiego kina, możliwość bliższego poznania oraz niezapomnianego zderzenia z ich artystycznym czarem i magnetyzmem wychowały w naszym mieście widza świadomego i „wyrobionego”.
Okrągły jubileusz Festiwalu zainspirował nas do otwarcia w Gdyni – Klubu Filmowego - miejsca promocji polskiego kina. Jego zadaniem ma być umożliwienie mieszkańcom kontaktu z jakże bogatym dorobkiem kinematografii polskiej. Nowo powstały ośrodek ma być nie tylko salą projekcyjną, ale również wystawienniczą /foyer/, kawiarnią - miejscem kameralnych koncertów i spotkań z twórcami filmowymi oraz księgarnią filmofila. Umożliwi działalność między innymi DKF-om, rozpocznie wykłady Małej Akademii Kinowej dla młodzieży gimnazjalnej i licealistów. Spowoduje integrację twórców kina offowego poprzez organizację pokazów i warsztatów dla tego środowiska.