stat
Impreza już się odbyła
Strajk robotniczy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku, wsparty przez wiele, innych zakładów przemysłowych Wybrzeża i kraju, zapoczątkował nową epokę w dziejach Polski. Po raz pierwszy zanegowano prawo do reprezentowania robotników przez komunistyczne władze. Strajkujący przedstawili władzom dwadzieścia jeden postulatów, które zawierały m.in. żądanie utworzenia własnej reprezentacji - wolnych związków zawodowych.

Z okazji kolejnej rocznicy tamtych wydarzeń Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało mały przegląd dokumentów i prasy z tamtego okresu. Zaprezentowano ówczesne periodyki, które były drukowane w stoczniowej drukarni oraz rządową prasę, która relacjonowała przebieg strajku zgodnie z przyjętą przez władze strategią postępowania ze strajkującymi i obowiązującą propagandą. Cennym źródłem są również zdjęcia wykonane przez fotografów, w tym J. Uklejewskiego podczas tamtych pamiętnych dni.

Odwilż z powodu wydarzeń "Sierpnia '80" trwała aż do ogłoszenia stanu wojennego. Stąd też ukazano również czasopisma wydawane przez NSZZ "Solidarność" w 1980 i 1981 r. i materiały z jej wrześniowego zjazdu w Gdańsku. Na zakończenie zobaczyć można rządowe gazety ogłaszające w całym kraju wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Wystawa będzie czynna do 10 września b.r..