Wystawa zdjęć ORP Garland Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Wystawa Truso - legenda Bałtyku
PATRONAT

Wystawa zdjęć ORP Garland

Fundacja Kulturalne Pomorze, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa i gdyńscy pasjonaci historii zapraszają na wystawę "ORP Garland w Gdyni" przedstawiającą archiwalne zdjęcia słynnego brytyjskiego niszczyciela służącego w latach 1940-1946 w polskiej Marynarce Wojennej.

Wystawę objął patronatem Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Zdjęcia przedstawiają życie codzienne marynarzy ORP Garland, których autor zdjęć uchwycił zarówno w czasie pracy na okręcie jak i w wolnych chwilach od pełnienia służby Autorem fotografii jest Henryk NOWAKOWSKI st. marynarz na ORP Garland Ciężko ranny w 1942 roku podczas konwoju do Murmańska.

Przebywał następnie w szpitalach w Archangielsku i Murmańsku. Przewieziony z innymi rannymi do Anglii przez okręty amerykańskie był leczony w Anglii, gdzie jako ciężki inwalida pozostał po wojnie. Odznaczony Krzyżem Walecznych i innymi odznaczeniami polskimi, angielskimi i amerykańskimi. Zdjęcia przekazała na dwa lata przed śmiercią jego siostra, Bronisława KARWOWSKA, wdowa po Czesławie Karwowskim, zamordowanym w Piaśnicy szefie Referatu Bezpieczeństwa Publicznego Komisariatu Rządu w Gdyni. Właścicielem zdjęć jest Jarosław Drozd.

Wystawa prezentowana jest w od 10 do14 grudnia 2013 r. w lokalu dawnych delikatesów ADMIR na ul. Władysława IV 46, w godz. 9:00-18:00.

Wstęp wolny!

Finał wycieczek historycznych
Wystawie "ORP Garland w Gdyni" towarzyszyć będzie uroczysty finał projektu "Niezwykłe miejsca" - cyklu wycieczek historycznych, które odbywały się w 2013 r w Gdyni. Podczas finału projektu zapraszamy na prelekcję pt. "Historia słynnego okrętu ORP Garland", którą przedstawi Krzysztof Chalimoniuk. Odbędzie się także wernisaż wystawy zdjęć nadesłanych przez uczestników wycieczek, wręczone zostaną nagrody najwytrwalszym uczestnikom wycieczek i autorom zdjęć. Po spotkaniu zapraszamy na słodki poczęstunek. Zapraszamy 12 grudnia, godz. 17.00, lokal dawnych delikatesów ADMIR na ul. Władysława IV 46, Wstęp wolny!

Przeczytaj także