Wyzwanie Orła to ekstremalny bieg z przeszkodami osadzony w historycznej scenerii wydarzeń września 1939 roku. To unikalne w skali kraju wydarzenie łączące promocję aktywności fizycznej z kształtowaniem postaw patriotycznych oraz dobrą zabawą dla całej rodziny.
Kontekst historyczny1 września o godz. 4:48 pancernik "Schleswig-Holstein" otworzył ogień w kierunku polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Wydarzenie to uznawane jest za symboliczny początek II Wojny Światowej. Obrona Westerplatte odegrała znaczącą rolę w kampanii wrześniowej. Licząca niespełna 200 ludzi placówka polska wiązała przez tydzień niemal dwudziestokrotnie liczniejsze siły nieprzyjaciela, uniemożliwiając ich użycie do innych działań. Jeszcze ważniejsze było znaczenie moralne walk na Westerplatte. Każdego dnia obrony w komunikatach radiowych informowano: "Westerplatte broni się nadal". Swą postawą obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej stanowili wzór dla walczącego narodu.
FormułaBieg, na co wskazuje nazwa wydarzenia, to wyzwanie dla sprawności, wytrzymałości, siły fizycznej i odporności psychicznej uczestników. To możliwość sprawdzenia siebie w ekstremalnych warunkach i pokonania własnych słabości. Bieg odbywać się będzie na dystansach 6 i 13 km, podczas których zawodnicy będą mieli do pokonania przeszkody takie jak zasieki, okopy, trzęsawiska, bunkry, barykady, przeszkody linowe i inne. Przy przygotowywaniu trasy wykorzystane zostaną elementy stosowane przez polskie jednostki specjalne podczas treningu żołnierzy.
Więcej informacji:
-
opisy przeszkód-
cennik, opis wariantów, zawartość pakietu-
odpowiedzi na pytania w kwestiach technicznychPonadto przewidzieliśmy biegi na dystansach 400, 800 i 2000 metrów dla młodszych uczestników (od 4 do 15 lat).
Termin
11 lipca 2015 (sobota), pierwsza seria biegu startuje o 9:00, podczas zapisu na bieg jest możliwość wyboru godziny startu oraz dystansu.
Lokalizacja i otoczenieWyzwanie Orła odbywać się będzie w dużej mierze na trasie Szlaku Fortyfikacji Nadmorskich PTTK, ze startem i metą w okolicach ulicy Wydmy w dzielnicy Stogi.
Bunkry i inne obiekty znajdujące się na trasie Szlaku Fortyfikacji Nadmorskich PTTK cechują się unikatową wartością historyczną. Niestety w ich otoczeniu oraz wnętrzach znajduje się mnóstwo odpadów odbierających przyjemność płynąca z korzystania ze szlaku. Utrudniają one również organizację biegu. Jednym z etapów przygotowania wydarzenia będzie oczyszczenie terenu we współpracy z wolontariuszami, dzięki czemu wspólnie zadbamy o czystość urokliwych, nadmorskich terenów.
Mapa lokalizacjiCele wydarzenia- Popularyzacja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz biegania jako najprostszej formy rekreacji.
- Kształtowanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej poprzez uczczenie bohaterskiej postawy Obrońców Wybrzeża podczas wydarzeń uznawanych za symboliczny początek II Wojny Światowej.
- Zwrócenie uwagi społeczeństwa na bunkry i inne obiekty znajdujące się na trasie Szlaku Fortyfikacji Nadmorskich, na konieczność ich renowacji oraz zadbania o dziedzictwo unikalnego pod względem wydarzeń historycznych miejsca w skali kraju.
- Integracja zespołów pracowniczych przedsiębiorstw eksploatacyjnych gdańskiego portu.
- Organizacja festynu sportowego z elementami edukacji historycznej dla całej rodziny.
Więcej informacji