stat
Impreza już się odbyła

XI Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej w Gdańsku rozpoczną się 13 czerwca 2010 r. w gdańskim Dworze Artusa. Ich organizatorem jest gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Podczas tej dwudniowej imprezy, która na trwałe wpisała się w krajobraz kulturalny wybrzeża, odbędą się m.in.: koncerty uzdolnionej muzycznie młodzieży, występy zespołów prezentujących muzykę żydowską (Shalom, Danziger Klezmorim, Accord) oraz wykłady i prelekcje. Imprezę tradycyjnie już zakończy wspólna biesiada żydowska.

lis 22

piątek, g. 18:30

Sopot,
Wstęp wolny
lis 22

piątek, g. 10:00 - 11:30

Gdynia,
Wstęp wolny
Program

Dwór Artusa 13 czerwca 2010 r. (niedziela)
GDAŃSK ul.Długi Targ 43/44

Prowadzenie imprezy dr Jarosław Balcewicz

15:00-15:00
Impresje muzyczne
Młodzież z ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku

15:40-16:40

"Piosenka w życiu, życie w piosence"
Danziger Klezmorim w składzie; Regina Stróżyk śpiew, Małgorzata Piotrowska skrzypce, Leszek Muchowiecki akordeon, Jakub Kubala klarnet.
Gdański Chór Nauczycielski pod dyrekcją Teresy Pabjańczyk

16:45-17:15

Impresje muzyczne
Młodzież z ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku

17:30-18:00
"Celan, Adorno i Kiefer - czyli problem z pięknem"
dr Roman Nieczyporowski wykład połączony z prezentacją multimedialną

18:15-18:25
Impresje muzyczne
Młodzież z ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku

18:30-20:00"Wąski most"
Zespół "Shalom" w składzie : Jagoda Kram śpiew, Bogusław Łowiński śpiew, instrumenty perkusyjne, Artur Banaszkiewicz skrzypce, Jurij Czerwiński skrzypce ,Jerzy Karwowski klarnet, saksofon, Henryk Łukaszewski Akordeon, Andrzej Laskowski bas.

ESTRAGON 14 czerwca 2010 r.(poniedziałek)
GDAŃSK ul. Chlebnicka 42


16:00-16:20
Koncert "Pieśni Żydowskich"
Kantor Karol Kołodziej
60-lecie Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów
w Polsce
Prezentacja multimedialna Piotra Piluka (ZG TSKŻ Warszawa)

17:15-18:15
" Muzyka językiem narodów".
Zespół ACCORD w składzie Małgorzata Gron -skrzypce, Stanisław Zubel -akordeon, Zygmunt Rzaniecki -vocal, gitara, Sara Gron -skrzypce.

18:30-18:50
Koncert "Pieśni Żydowskich"
Kantor Karol Kołodziej

19:00-20:00
Biesiada żydowska

Zespół SHALOM z Poznania powstał w 2000 roku. Od tego czasu ciesząc się zainteresowaniem i powodzeniem występuje do dziś. Członkowie zespołu to doświadczeni i wszechstronnie wykształceni muzycy, którzy z sentymentem i wielką sympatią podchodzą do tradycyjnej muzyki żydowskiej, nadając jej jednak własny, pogodny charakter. Zespół wykonuje instrumentalne melodie klezmerskie, lecz większość utworów prezentowanych w czasie koncertów to śpiewane na głosy w języku hebrajskim dawne i nowe pieśni. Ostatnio SHALOM wprowadza do swojego repertuaru nowe piosenki specjalnie napisane dla grupy przez kompozytorów i autorów tekstu z Poznania.

Na XI Bałtyckich Dniach Kultury Żydowskiej zaprezentują koncert pt. "Wąski most".
Zespół "Shalom" w składzie: Jagoda Kram śpiew, Bogusław Łowiński kierownik zespołu, śpiew, instrumenty perkusyjne, Artur Banaszkiewicz skrzypce, Jurij Czerwiński skrzypce ,Jerzy Karwowski klarnet, saksofon, Henryk Łukaszewski akordeon, Andrzej Laskowski bas.

Danziger Klezmorim
Zespół powstał w lipcu 2005 roku na potrzeby oddziału TSKŻ w Gdańsku. Kapela składa się
z zawodowych muzyków absolwentów Akademii Muzycznej. Kierownik muzyczny Leszek Muchowiecki -akordeonista jest nauczycielem w szkołach muzycznych, współpracuje też
z Teatrem Wybrzeże. Małgorzata Piotrowska -skrzypaczka jest członkiem orkiestry Filharmonii Gdańskiej. Najnowszy nabytek Jakub Kubala-klarnecista, współpracuje z wieloma kapelami
w Gdańsku i Rzeszowie. Kierownik zespołu , Regina Stróżyk -wokalistka i konferansjerka.
W ubiegłym roku zaprojektowała , pozyskała wykonawców i wyreżyserowała widowisko Piosenki żydowskie są znane i lubiane, zaprezentowane podczas Biografii Gdańskich i reakcja publiczności potwierdziła, że to prawda.
Gdański Chór Nauczycielski pod dyrekcją Teresy Pabjańczyk
Powstał, a właściwie został reaktywowany w styczniu 1984 roku. W ciągu 26 lat brał udział
w festiwalach /Czechy, Litwa, Austria, Włochy, Niemcy, Polska/ zdobywając medale bądź wyróżnienia. W czerwcu tego roku wyjeżdża na Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej
w Mogilewie. Bierze udział w wydarzeniach szkolnych i projektach Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Reprezentował Gdańsk na imprezie Miasta polskie w Wilnie. W ubiegłym roku
z inicjatywy Reginy Stróżyk /śpiewającej w chórze 17lat/ wziął udział w Biografiach Gdańskich
i przedsięwzięcie okazało się udane..
Na XI Bałtyckich Dniach Kultury Żydowskiej zaprezentują koncert pt. :"Piosenka w życiu, życie w piosence"
W długiej historii narodu żydowskiego muzyka w postaci piosenki zajmuje ważne miejsce. Bierze udział w życiu religijnym, miłosnych zalotach i codziennej rzeczywistości. Teksty piosenek, które będą zaprezentowane to przedstawią.

Dr Roman Nieczyporowski "Celan, Adorno i Kiefer - czyli problem z pięknem"
Urodził się w Gdańsku. Studiował na uczelniach w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Warszawie, Stockholmie, między innymi takie kierunki jak: historia, historia sztuki, archeologia, teologia.
Od 1993 jest pracownikiem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1997 jest również związany z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej, a od 2006 z gdańską Akademią Muzyczną.
W roku 1999 uzyskał tytuł doktora. Zajmuje się historią sztuki średniowiecznej (malarstwem Hieronima Boscha oraz architekturą romańską Skandynawii) i współczesnej (w szczególności twórczością tzw. Szkoły Nowojorskiej - m. in. Pollock, Rothko, Kiefer) Obecnie kończy pracę nad książką poświęconą malarstwu Marka Rothki. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Polskiego Towarzystwa Estetycznego oraz Hembygsförening (Szwedzkiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami).

Zespół Klezmerski ACCORD wystąpi w składzie Małgorzata Grön-skrzypce, Sara Grön-skrzypce, Stanisław Zubel-akordeon, Zygmunt Rzaniecki -vokal, gitara. Kierownikiem Zespołu jest Małgorzata Gron, która wcześniej występowała razem z Zespołem Danziger Klezmorim. Koncert nosi tytuł: " Muzyka językiem narodów". Zespół zaprezentuje instrumentalne melodie klezmerskie oraz piosenki żydowskie. Będziemy mogli się przekonać czy muzyka jest rzeczywiście językiem narodów.

Kantor Karol Kołodziej zaprezentuje tradycyjne pieśni żydowskie przy własnym akompaniamencie gitarowym. Jego specyficzna barwa głosu powoduje, że piosenki w Jego wykonaniu cieszą i starszych i młodszych słuchaczy.

Impresje muzycznej zaprezentuje nam utalentowana młodzież ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Prawie od samego początku naszej imprezy towarzyszy nam młodzież tej Szkoły. Na szczególne słowa uznania zasługują pedagodzy tej Szkoły, którzy wiele wysiłku wkładają aby przygotować program muzycznej. Nie zapominamy o nieżyjącym już Dyrektorze tej placówki Edwinie Rymarzu, który zawsze aktywnie uczestniczył w przygotowaniu występu młodzieży. Kolejną osoba, która bardzo nam pomaga jest Pani Ewa Muzioł, która koordynuje przygotowania w Szkole Muzycznej, a my praktycznie przychodzimy na gotowe.Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału młodzieży w tej imprezie. Nie wyobrażamy sobie Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej bez występu Młodzieży ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.

Biesiada żydowska - prezentacja tradycyjnej kuchni żydowskiej