stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

NeoArte - Syntezator Sztuki to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej. Najnowsze światowe trendy w muzyce i sztuce współczesnej, międzynarodowa obsada, najwyższa jakość artystyczna oraz atmosfera sprzyjająca kontaktowi z kultur. Festiwal istnieje po to, by inspirować, wspierać kreatywność w człowieku. Idea wydarzenia skupia się na artystycznej syntezie. Jest platformą do spotkania się artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, dając tym samym okazję do międzyśrodowiskowego fermentu, szansę na nowe powiązania i interdyscyplinarne efekty.

sie 15-16

piątek - sobota

Gdańsk
bilety 199 - 399 zł
lis 7-8

piątek - sobota

Gdańsk Aniołki
Wstęp wolny
Patronem tegorocznej edycji będzie wybitna osobowość świata współczesnej kompozycji - niemiecki twórca Michael Beil którego twórczość w mistrzowski sposób eksploruje łączenie muzyki elektronicznej, instrumentalnej i video, gdzie zarówno wykonawcy, jak i widownia są częścią procesu artystycznego. Festiwal NeoArte odbywa się od 2012 roku, corocznie w Gdańsku, jak również organizuje swoje zagraniczne edycje (Oslo 2023, Rejkiawik 2024) . Inicjatorem wydarzenia jest grupa pasjonatów muzyki współczesnej, której trzon stanowi gdański NeoQuartet. Organizatorem i producentem festiwalu jest Stowarzyszenie NeoArte.

Lokalizacje wydarzeń:
Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Nowe Muzeum Sztuki NOMUS
Kolonia Artystów w Gdańsku

Dzień I - 26.10
Ratusz Staromiejski w Gdańsku


g. 20:00
NEO KLASYKA - PIERRE BOULEZ
Kurator - Krzysztof Kwiatkowski
Wykonawcy: Flow Unit (Anna Kwiatkowska skrzypce, Julian Paprocki klarnet, Martyna Zakrzewska fortepian, Mateusz Ryczek elektronika)
Pierre Boulez - Notations
Pierre Boulez - Une page déphéméride
Pierre Boulez - Incises
Pierre Boulez - Dialogue de lombre double
Pierre Boulez - Anthèmes II

Projekt Neo Klasyka - to prezentacja podczas koncertów festiwalu NeoArte dokonań twórców, którzy zmienili bieg historii muzyki współczesnej. Bohaterem edycji 2023 jest Pierre Boulez, którego wpływ na kształt muzyki powstałej po drugiej wojnie światowej nie ma precedensu pod względem różnorodności impulsów. Był inicjatorem pionierskiego paryskiego ośrodka IRCAM wspomagającego twórców i wykonawców bazą naukowo-technologiczną. Właśnie dzięki rozwiniętej w IRCAM technologii elektroakustycznego wspomagania żywych wykonawców powstały dwa spośród jego najbardziej atrakcyjnych utworów: Dialogue de lombre double i Anthèmes II. Program uzupełnią niewykonywane jeszcze w Polsce utwory fortepianowe: Incises i Une page déphéméride oraz wybór z Notations utworu z roku 1946, w którym mający 20 lat kompozytor określił się jako bezkompromisowy awangardzista.

g. 21:00
TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Wykonawcy: Hyo-young Kim saenghwang, Sori Choi -janggu, NeoQuartet

Program:
Eunsil Kwon (KR) -"Reflection" na Saenghwang i kwartet smyczkowy
Won-jeong Lee (KR) -"Blessed are the Dead" na Saenghwang i kwartet smyczkowy
Dong-jin Bae (KR) -"Moments Musicaux" na Saenghwang i kwartet smyczkowy
Dohun Lee (KR) -"Die unterbrochene Brücke III" na kwartet smyczkowy
Hye-jeong Hwang (KR) -"Spiritual Dance II" na kwartet smyczkowy

Wydarzenie "tradycja i współczesność" to spotkanie dwóch pozornie odległych światów odbywające się na kilku poziomach: tradycyjne koreańskie instrumenty (saenghwang) oraz akustyczny kwartet smyczkowy, tradycyjna muzyka koreańska i muzyka współczesna, koreańskie kompozytorski i polscy wykonawcy. Gośćmi NeoQuartet będzie pięć czołowych koreańskich kompozytorek oraz wybitna instrumentalistka specjalizujące się w grze na tradycyjnym koreańskim instrumencie.

Dzień II - 27.10
Kolonia Artystów w Gdańsku

g. 20:00

DUO VOICETRONICS
Wykonawcy: Natalia Pschenitschnikova - sopran, Martin Daske - live electronics, video

Program:
Adrian Mocanu (UA) - Cantos Babilonicos na głos i elektronikę (2020) (prawykonanie)
Natalia Pschenitschnikova (RU)/ Martin Daske (DE) - Stadt/ Land/ Klang na głos i elektronikę i video - Gdańsk - Study (2023) (prawykonanie)
Charlotte Seither (DE) - Dreizehn Verwehungen (2012) na głos solo
Natalia Pschenitschnikova (RU) - Birds conversations (2018) na głos i elektronikę
Martin Daske (DE) - no sound:scape - for leo zogmayer (2015) na elektronikę
Rainer Rubbert (DE) - Schlacht Rufe (2003) na głos i elektronikę
Martin Daske (DE) - CIAria (2006) for (spying) singers and electronics
Natalia Pschenitschnikova (RU)/ Martin Daske (DE) - Stadt/ Land/ Klang na głos i elektronikę i video - Berlin- Study ( 2017)
Berliński duet złożony z eksperymentującej sopranistki i twórcy muzyki elektronicznej zaprezentują w Gdańsku koncert prezentujący najnowsze trendy muzyki współczesnej prosto z jej światowej stolicy Berlina. Zapętlony i elektronicznie przetworzony sopran, tworzona na żywo warstwa elektroniczna oraz video zapewnią widowni pełną gamę wrażeń sensorycznych.

g. 21:00
LUTOS GRACIAS - NeoQuartet & Piotr Kaliński

Projekt LUTOS GRACIAS dedykowany jest twórczości kompozytora Witolda Lutosławskiego. Jego muzyka, a zwłaszcza znakomity Kwartet Smyczkowy z 1964 roku towarzyszy zespołowi NeoQuartet od początku jego działalności. To właśnie ten utwór będzie punktem wyjścia do muzycznego spotkania twórcy muzyki elektronicznej Piotra Kalińskiego i muzyków gdańskiego kwartetu. Aleatoryzm kontrolowany, improwizacja, sonoryzm, duża dawka energii i wzajemna inspiracja na scenie tego wszystkiego można się spodziewać podczas premiery tego projektu.

Dzień III - 28.10
Nowe Muzeum Sztuki NOMUS

g. 18-22 Maraton Neoarte

Program:
NEOQUARTET - New Cross-Border Cultural Perspectives
MAJA MIRO & EWA LIEBCHEN
NEOQUARTET - The persistence of memory
FILIP IGNATOWICZ - artUNBOXING
KONCERT MONOGRAFICZNY PATRONA FESTIWALU MICHAELA BEILA - Garage Ensemble
SEBASTIAN CHOROMAŃSKI - PERFORMANCE

Maraton koncertowy jest zawsze wyzwaniem dla widowni, jak i dla wykonawców. NeoArte - Syntezator Sztuki kultywuję tę formę kontaktu ze sztuką współczesną od sześciu lat, co roku ją ulepszając i doskonaląc. Podczas XII edycji maraton będzie się odbywał w wnętrzach NOMUS, które doskonale korespondują z muzyką współczesną. Przez 4 godziny widownia będzie mogła obcować z wybitnymi dziełami muzyki współczesnej, ze sztuką site specific oraz video. Zaprezentowane zostaną cztery projekty muzyczne oraz dwa performance. NeoQuartet, podczas dwóch koncertów zaprezentuje z jednej strony klasykę niemieckiej muzyki współczesnej, z drugiej najnowsze dzieła polskich i szwedzkich kompozytorów inspirowanych malarstwem surrealistycznym. Duet Maja Miro i Ewa Liebchen przeniesie nas w świat łączący epokę baroku z elektroniką. Na zakończenie zaprezentowany zostanie multimedialna muzyka patrona tegorocznej edycji festiwalu Michaela Beila jednego z najbardziej inspirujących i nowatorskich niemieckich współczesnych kompozytorów, którego twórczość w mistrzowski sposób eksploruje łączenie muzyki elektronicznej, instrumentalnej i video, gdzie zarówno wykonawcy, jak i widownia są częścią procesu artystycznego. Wykonawcami będą znakomici muzycy z niemieckiego Ensemble Garage. Ponadto zaprezentowane zostaną dwa performance najnowsza praca video Filipa Ignatowicza oraz specjalnie przygotowany na potrzeby festiwalu występ artysty sztuk wizualnych oraz rapera Sebastiana Choromańskiego.

g.18:00
NEOQUARTET - New Cross-Border Cultural Perspectives
Różne pokolenia twórców, różne style, różne narodowości. Muzyka współczesna w czystym i akustycznym wydaniu. Kontrast do świata, w którym technologia jest wszędzie. Ascetyczny projekt dedykowany niemieckiej muzyce napisanej na kwartet smyczkowy. W programie kompozycje Helmutha Flammera, Michaela Quella i Jurgena Kupfera.

g. 18:45
MAJA MIRO & EWA LIEBCHEN
Połączenie fletów współczesnych i renesansowych welektroakustycznym pejzażu muzyki nowej. W programie sześć kompozycji polskich kompozytorek i kompozytorów (Monika Szpyrka, Michał Janocha, Paweł Malinowski, Sławomir Kupczak, Sławomir Wojciechowski)

g. 19:30
NEOQUARTET - THE PERSISTENCE OF MEMORY
Najnowsze dzieła polskiego kompozytora Sławomira Kupczaka i szwedzkiego twórcy Marsela Nichana. Z jednej strony inspiracja płynąca z surrealistycznego dzieła Salvadora Dali, z drugiej z codziennych ludzkich rytuałów tworzących życie każdego z nas. NeoQuartet ponownie w akustycznej odsłonie.

g. 20:00
FILIP IGNATOWICZ - artUNBOXING
Premiera najnowszego odcinka video performance
artUNBOXING to video performance stworzony specjalnie na platformę YouTube, inspirowany przez unboxing - internetowy gatunek wideo. Treścią tego rodzaju filmów jest rozpakowywanie produktów, zazwyczaj znanych i drogich, a następnie recenzowanie ich wyglądu oraz działania. Odcinek nagrany specjalnie na XII edycję festiwalu NeoArte - Syntezator Sztuki odwołuje się do nazwy samego festiwalu i polega na performatywnym rozpakowaniu i przetestowaniu obiektu, który jest instrumentem, ale też dziełem sztuki.

g. 20:30
MICHAEL BEIL - KONCERT MONOGRAFICZNY
Wykonawcy: Ensemble Garage, Martyna Zakrzewska

program:
Michael Beil - Keyjane
Michael Beil - Caravan
Michael Beil - Karaoke rebranng
Michael Beil jeden z najbardziej inspirujących i nowatorskich niemieckich współczesnych kompozytorów, którego twórczość w mistrzowski sposób eksploruje łączenie muzyki elektronicznej, instrumentalnej i video, gdzie zarówno wykonawcy, jak i widownia są częścią procesu artystycznego. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane trzy jego kultowe kompozycje. Każda z nich jest osobną instalacją audio video, w której performatywne działania wykonawców odgrywają kluczowa rolę. Wykonawcami koncertu będzie jeden z najbardziej rozchwytywanych niemieckich zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej Ensemble Garage. Na fortepianie gościnnie wystąpi znana krakowska pianistka - Martyna Zakrzewska.

g. 21:45
SEBOL BEJSBOL - PERFORMANCE
Sebastian Choromański to artysta sztuk wizualnych oraz fascynat rapu. Podczas swojego performance spróbuje pobić rekord Guinnessa w ilości powtórzeń bisu po swoim występie. W roli głównej pojawi się projekt Korpo Jaja. Nie wykluczone, że do Sebastiana dołączą muzycy NeoQuartet, a może ktoś więcej.

Dzień IV - 29.10
Ratusz Staromiejski w Gdańsku


g. 16:00
JONATHAN POWELL - Solo piano
W programie utwory Ianisa Xenakisa, Mortona Feldmana, Johna Cagea
Recital jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie pianistów specjalizujących się w muzyce współczesnej.

g. 17:00
JONATHAN POWELL & NEOQUARTET
Na zakończenie festiwalu usłyszymy trzy kompozycje napisane na kwartet smyczkowy i fortepian. Obok kultowej Akei - Iannisa Xenakisa i kwintetu czeskiego kompozytora Jakuba Rataja, zaprezentowana zostanie światowa premiera najnowszej kompozycji brytyjskiego twórcy Martyna Harryego.

Festiwal NeoArte odbywa się od 2012 roku, corocznie w Gdańsku, jak również organizuje swoje zagraniczne edycje (Oslo 2023, Rejkiawik 2024) . Inicjatorem wydarzenia jest grupa pasjonatów muzyki współczesnej, której trzon stanowi gdański NeoQuartet. Organizatorem i producentem festiwalu jest Stowarzyszenie NeoArte.

Publiczność podczas czterech dni wydarzeń będzie mogła uczestniczyć w dwunastu mutlidyscyplinarnych koncertów i performance. Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu oraz w warsztatach reading sessions prowadzonych przez NeoQuartet. Dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach wprowadzających w fascynujący świat sztuki współczesnej.

Niemal każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Wśród wykonawców zobaczymy zarówno czołówkę zagranicznych twórców (Ensemble Garage, Jonathan Powell, Duo Voicetronics), jak i najznakomitsze polskie zespoły i solistów (Martyna Zakrzewska, Flow Unit, Piotr Kaliński, Maja Miro, Ewa Liebchen). Specjalnie na potrzeby festiwalu powstanie performance Sebastiana Choromańskiego oraz instalacja video Filipa Ignatowicza, które zostaną zaprezentowane podczas maratonu koncertowego w gdańskim NOMUS.

Gospodarze festiwalu, zespół NeoQuartet, wystąpią kilkukrotnie, prezentując wraz z twórcą muzyki elektronicznej Piotrem Kalińskim premierę projektu Lutos Gracias, grając południowokoreańskie dzieła napisane na kwartet i tradycyjne azjatyckie instrumenty, wykonując szereg światowych premier dzieł kompozytorów z Niemiec, Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Usłyszymy kilkadziesiąt kompozycji napisanych przez kompozytorów z całego świata, a siedem z nich będzie miało swoją premierę na festiwalu. NeoArte - Syntezator Sztuki po raz kolejny połączy to, co niemożliwe do połączenia w sztuce współczesnej i poszerzy jej granice.
Mecenasi festiwalu: Miasto Gdańsk, Województwo Pomorskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, NDI S.A., Swedish Arts Grants Committee, Ernst von Siemens Musikstiftung

Przeczytaj także