Akademia Muzyczna w Gdańsku
Katedra Muzyki Kościelnej
XIII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA z cyklu MUSICA SACRA nt. "Muzyka sakralna - piękno ocalone i ocalające"
27-28 kwietnia 2016 r., Gdańsk, ul. Łąkowa 1-2
Sala Kameralna (Aula), budynek czerwonyChociaż na przestrzeni wieków różnie definiowano pojęcie piękna, to jednak nie ulega wątpliwości, że jest ono, obok prawdy i dobra, podstawową wartością ogólnoludzką. W muzyce sakralnej piękno jest nie tylko jednym z najważniejszych kryteriów oceny dzieła, ale także znakiem otwartości na Transcendencję. Dlatego istotnym wymiarem refleksji naukowej nad musica sacra jest wszechstronna analiza pojęcia piękna, zarówno w aspekcie filozoficznym i teologicznym, jak również muzykologicznym, kompozytorskim i wykonawczym. We współczesnej, naznaczonej relatywizmem kulturze warto powrócić do idei piękna jako wartości wymagającej ocalenia, ale także wartości ocalającej. Temu zagadnieniu poświęcona będzie XIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu "Musica sacra".
PROGRAMŚroda, 27 kwietnia10.00 ‒ otwarcie konferencji
Sesja przedpołudniowa
10.15 ‒ Dr Danuta Stankiewicz (AM w Gdańsku), Ocalić piękno ‒ zagubioną rzeczywistość współczesnej estetyki.
10.45 - Prof. AM dr hab. Danuta Popinigis (AM w Gdańsku), Piękno ukryte w dzwonach - kilka refleksji o gdańskich carillonach historycznych.
11.15 - Dr Kinga Kiwała (AM w Krakowie), Niewyrażalne. Rola ciszy w muzyce sakralnej.
11.45 ‒ przerwa
12.00 - Prof. zw. dr hab. Paweł Łukaszewski (UMFC w Warszawie), Droga do sacrum ‒ inspiracje i intencje twórcy muzyki sakralnej w kontekście dokumentów Kościoła katolickiego o muzyce sakralnej.
12.30 - Dr Renata Borowiecka (AM w Krakowie), Tradycja chrześcijańska w muzyce sakralnej Pawła Łukaszewskiego.
13.00 - 14.00 - przerwa obiadowa
Sesja popołudniowa
14.00 ‒ Dr Elżbieta Szczurko (AM w Bydgoszczy), "Miserere mei Deus, miserere mei" na chór mieszany Szymona Godziemba-Trytka - w stronę wartości "zasłoniętych i zagubionych".
14.30 - Dr Monika Karwaszewska (AM w Gdańsku), Jasności promieniste. Małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego - muzyczne przesłanie piękna i prawdy.
15.00 - Dr Krzysztof Cyran (AM w Krakowie), Pod Krzyżem. O niektórych aspektach piękna w III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Pasji wg św. Marka Pawła Mykietyna.
15.30 - przerwa
15.45 ‒ Dr Mateusz Sibilski (AM w Poznaniu), Dwa oblicza pojmowania sacrum w muzyce na przykładzie "Angelus" i "Exodus" Wojciecha Kilara - refleksje wykonawcze.
Komunikaty
16.15 - Paweł Pasternak (UMFC w Warszawie), Przebudowa wielkich organów oliwskich w latach 1964-68 przez firmę organmistrzowską Kamińskich na podstawie archiwum firmy.
16.30 - Piotr Matoga (KUL w Lublinie), W trosce o piękno liturgii. Historia organów w wybranych klasztorach krakowskich.
16.45 - dyskusja
18.00 - Msza Święta - Bazylika Mariacka
19.00 - Koncert (wstęp wolny)
Czwartek, 28 kwietnia09.00 - Dr Marianna Majchrzak (AM w Poznaniu), Chorał gregoriański - żywy, inspirujący, atrakcyjny.
09.30 - Dr Michał Sławecki (UMFC w Warszawie), O kanonach piękna w interpretacji śpiewu gregoriańskiego.
10.00 - Dr Krzysztof Niegowski (UAM w Poznaniu), Ave verum - retoryka chwały, cierpienia i odkupienia.
10.30 ‒ przerwa
10.45 - Ks. prof. dr hab. Witold Kawecki (UKSW w Warszawie), Istota teologii piękna.
11.15 - Dr Antonina Karpowicz-Zbinkowska (UKSW w Warszawie), Augustyńskie podejście do piękna w muzyce w ujęciu kard. J. Ratzingera.
11.45 - przerwa
12.00 - Prof. dr hab. Monika Fedyk-Klimaszewska (AM w Gdańsku), Od modlitwy do belcanta - solowa liryka sakralna Stanisława Moniuszki.
12.30 - Dr Sławomir Bronk (AM w Gdańsku), "O przepaścista długa wieczności" - próba ocalenia pieśni "pustej nocy" na Kaszubach.
13.00 - Dr Teresa Piech (AM w Krakowie), "Fraktem Panny śpiewały". Powrót zapomnianych technik do życia koncertowego - doświadczenia wykonawcze.
13.30 - przerwa
Komunikaty
13.45 - Karol Rzepecki (KUL w Lublinie), Faktura Missa "La Foi" Józefa Brzowskiego (1803-1888).
14.00 - Piotr Ziółkowski (AM w Gdańsku), Liturgia godzin skarbnicą ocalonego repertuaru chorału gregoriańskiego. Spojrzenie historyczne na Oficjum o Narodzeniu NMP.
14.15 - dyskusja
14.45 - zakończenie konferencji