stat
Impreza już się odbyła

XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Najważniejszy Festiwal Filmowy traktujący o drodze Polski, jednostki i narodów świata - do wolności. Spotkajmy się wszyscy w dniach 28.09-01.10 2022 r. w pięknej Gdyni na tym wyjątkowym wydarzeniu.

W programie m.in.:
Projekcje ponad 100 ciekawych i ważnych filmów, polskich i zagranicznych (m.in. ukraińskich, gruzińskich, węgierskich, chorwackich, amerykańskich, włoskich, estońskich, niemieckich, norweskich, czeskich, japońskich) - dokumentalnych i fabularnych.
Spotkania z bohaterami i świadkami historii, których jak zwykle uhonorujemy nagrodami specjalnymi za ich niezłomność i odwagę w dążeniu do wolności.
W sumie 200 wydarzeń festiwalowych! Pokazy specjalne, spotkania z twórcami, filmowcami i bohaterami filmów.
Kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych z udziałem historyków, publicystów, badaczy, świadków historii.
Spektakle, występy artystyczne.
Wystawy historyczne i rocznicowe.
Kongres #MłodziDlaHistorii
PLUS - wspaniała atmosfera, twórcy, bohaterowie walki o WOLNOŚĆ oraz zaproszeni goście z całego świata.

Dla miłośników kina fabularnego i dokumentalnego o tematyce historycznej, filmów biograficznych, ale także opisujących "wyboistą" drogę do wolności czy historycznych filmów dokumentalnych, obecność na na naszym Festiwalu to punkt arcyobowiązkowy.
Wpisujcie sobie do kalendarza cztery dni pełne emocji, ciekawych rozmów o sprawach najważniejszych i spotkań z wyjątkowymi osobami.

Ważne
Festiwal NNW jest bezpłatny i dostępny dla każdego.

Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu Snajper, gruziński kandydat do Oscara Brighton 4th, amerykański Niepokonany Barryego Levinsona, przedpremierowa projekcja polskiego filmu Orzeł. Ostatni patrol, czy przedpremierowy pokaz filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego Brigitte Bardot Cudowna to tylko namiastka tego, co czeka nas w czasie czterech intensywnych dni tegorocznego Festiwalu Filmowego NNW. Zaplanowano w sumie 200 wydarzeń i 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się od 28 września do 1 października w Centrum Filmowym w Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. Tej mówionej wsłuchując się w ostatnie świadectwa bohaterów, oraz tej opowiadanej przez filmowców. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski Przyglądamy się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów. Tym razem mocno zaznaczona będzie wojna na Ukrainie".

XIV Festiwal Filmowy NNW zaskakuje
Każdy, kto chociaż raz był na Festiwalu NNW wie, że to wydarzenie nie daje się zamknąć w jednej ramie, określić jedną definicją. Co roku zaskakuje swoim rozmachem, bogactwem tematów i nowatorskimi sposobami opowiadania o drogach do wolności. Aktywnie reaguje na to, czym żyje świat filmu i na to, co twórcy opisują obrazem, na obecne wydarzenia. Jednocześnie ciągle szuka nowych opowieści. To nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, heroicznej, ale również tej indywidualnej tożsamości i wolności każdego człowieka.
Dzięki temu Festiwal NNW stał się marką rozpoznawalną na całym świecie, wydarzeniem potrzebnym widzom, pasjonatom historii i twórcom filmowym. Dowodem na to jest rosnąca liczba osób zainteresowanych udziałem w Festiwalu, a także liczba zgłoszonych filmów, polskich i zagranicznych.

Filmy fabularne na Festiwalu Filmowym NNW
Wśród filmów fabularnych zrobionych z hollywoodzkim rozmachem, takich jak Niepokonany w reż. Barryego Levinsona o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz czy Mauretańczyk w reż. Kevina Macdonalda z Jodi Foster i Benedictem Cumberbatchem w rolach głównych (ekranizacja Dziennika z Guantanamo), zobaczyć można będzie także kino kameralne: Krystof w reżyserii Zdenka Jiraskyego o mrocznych czasach stalinizmu; ukraiński dramat wojenny Snajper Mariana Bushana; chorwacki Szósty autobus Eduarda Galića z oblężeniem Vukovaru w tle. W konkursie fabularnym znalazły się aż cztery polskie filmy. Dwa nowe obrazy: Orzeł. Ostatni patrol w reż. Jacka Bławuta oraz Orlęta Grodno 39 w reż. Krzysztofa Łukaszewicza. Poza tym Lokatorka Michała Otłowskiego czy Śmierć Zygielbojma Ryszarda Brylskiego - historia człowieka popełniającego samobójstwo w proteście przeciw bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.

Konkursy filmów dokumentalnych, pokazy specjalne NNW
W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW zobaczą filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii m.in. japoński dokument opisujący walkę o szacunek dla przodków - Ajnów czy włoski o największym procesie mafii.
Wiele tegorocznych filmów nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciagu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu.
Dla wielu filmów wspólnym mianownikiem jest jednostka, która próbuje odnaleźć się w czasie pokoju. Pokoju, który jak się okazuje, jest względny i nie jest dany na zawsze mówi Arkadiusz Gołębiewski i dodaje Twórcy dotykają nierzadko tematyki wojennych refleksji kolejnych pokoleń. Pokazują, co dla nich znaczyła wojna i jak radzili sobie z traumą. Pokazane są czasem z pozoru może błahe historie, ale opisujące poranione dusze. Zderzyły się one nie tylko z II wojną światową, ale także konfliktami zbrojnymi w Europie. Dyrektor i pomysłodawca NNW podkreśla także, że ze względu na trwające działania wojenne na Ukrainie akcent ukraiński jest w tym roku szczególnie mocny na festiwalu. Festiwal odbywa się w czasie, kiedy wielu filmowców, studentów szkół filmowych, obecnych jest na froncie. Kamery czy smartfony używają wymiennie z karabinem.

Międzynarodowe jury XIV Festiwalu Filmowego NNW
Filmy XIV Festiwalu NNW oceniać będzie jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata.

Przewodniczącą jury w międzynarodowym konkursie filmów fabularnych jest Martha Coolidge amerykańska reżyser, wieloletnia szefowa Amerykańskiej Gildii Reżyserów (wnuczka cioteczka amerykańskiego prezydenta Calvina Coolidgea).

W gronie jurorskim są także: Marek Probosz aktor i wykładowca Wydziału Teatralnego Uniwersytetu Kalifornijskiego, mieszkający i pracujący od lat w USA; operator i reżyser Adam Sikora czy Denes Nagy - węgierski reżyser, laureat Srebrnego Niedźwiedzia w 2021 roku.

Członkami jury w konkursach filmów dokumentalnych będą m.in. Zviad Elizjani (Gruzja), Anabel Rodriguez (Wenezuela), Vladimir Brnadić (Chorwacja), a przewodniczącymi będą Mariusz Malec i Mateusz Werner. W konkursie Wideoklipów jury przewodzi Marek Piekarczyk a reportaży radiowych - Magdalena Merta.

200 wydarzeń w Gdyni podczas Festiwalu NNW 2022
Festiwal NNW co roku zaskakuje, nie tylko nowymi tematami odkrywanymi w pokazywanych filmach, ale także różnorodnością programu, który jest non stop poszerzany i stara się odpowiadać na zapotrzebowania widzów, uczestników i filmowców. Słynie z honorowania polskich i zagranicznych bohaterów, opozycjonistów walczących o wolność Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności, pośmiertnie i za życia. W 15-letniej historii organizator Festiwalu uhonorował niemal 1480 osób.

W tym roku wśród gości specjalnych Festiwalu znajdą się Karolina Maczek-Skillen z Wielkiej Brytanii wnuczka gen. Stanisława Maczka (w tym roku przypada 130. rocznica urodzin generała) czy kapitan Krzysztof Flizak z USA najmłodszy żołnierz Armii Andersa (w tym roku obchodzimy 80. rocznicę ewakuacji Armii ze Związku Sowieckiego). Będą też goście z Japonii, Gruzji, Włoch, Chorwacji.

Festiwal NNW zawsze gromadził świadków historii. To było ich święto. Niestety przegrywamy z czasem Zmienia się więc Festiwal NNW, którego specyfiką i wyjątkowością było oddawanie bohaterom miejsca na czerwonym dywanie. Teraz tego miejsca zostało więcej dla tych, którzy ich opowieści i życie opisują obrazem. Filmowców z całego świata - mówi Gołębiewski.

Rozwijany od kilku lat międzynarodowy charakter Festiwalu dodatkowo sprawia, że to najważniejsze wydarzenie branżowe. Platforma łącząca widzów, pasjonatów historii, twórców, producentów, dystrybutorów. Rozrasta się, na obrzeżach wielkiego kina toczą się tu dyskusje także przedstawicieli instytucji dokumentujących i zajmujących się historią.

Na NNW po prostu trzeba być - mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Cztery festiwalowe dni w tym roku wypełni ponad dwieście wydarzeń. Połowa z nich to pokazy specjalne i konkursowe. Na resztę złożą się nie mniej ważne i atrakcyjne dyskusje z udziałem opozycjonistów, twórców, publicystów, wystawy specjalne, koncerty i spektakle.

Odbędzie się recital Jana Ptaszyna Wróblewskiego, przed premierą na Broadwayu widzowie zobaczą spektakl "Powrót Norwida" a także monodram o rotmistrzu Pileckim "Melduję Tobie Polsko".
Spotkania i wystawy poświęcone będą m.in. Wielkiej Drodze Armii Andersa, Solidarności Walczącej, opozycjonistom internowanym w Gołdapi (pojawi się mocna ekipa kobiet internowanych 40 lat temu). Pokaz filmu Orzeł. Ostatni Patrol uzupełni spotkanie z poszukiwaczami wraku okrętu. Z kolei przypadająca w tym roku 10. rocznica rozpoczęcia prac archeologiczno-ekshumacyjnych na tzw. Łączce na Powązkach będzie punktem wyjścia nie tylko do wspomnień, ale także do szukania podobnych miejsc na Węgrzech czy w Czechach.

Mam satysfakcję, że Festiwal skupia wszystkich, którzy Polskę noszą w sercu, chcą rozwijać swoją wrażliwość, ale także z pasją opisywać filmem i analizować świat. Robimy to na festiwalu NNW. Naszą misją jest, zwłaszcza w tych trudnych czasach, opowiadanie światu o wolności i Solidarności wartościach uniwersalnych, ponadczasowych i działających poza granicami. To jest fundament, na którym staramy się sklejać elementy popękanego, podzielonego świata. I choć się różnimy, a historia jest tematem sporów, staramy słuchać się nawzajem i budować mosty - podsumowuje dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 28.0901.10 2022 roku w Gdyni Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Muzeum Marynarki Wojennej i Klubie Riwiera.

Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad XIV Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia
Partnerem Generalnym XIV Festiwalu NNW jest PKN ORLEN
Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej