stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lut 21-23

piątek - niedziela

Gdańsk,
bilety 80 - 160 zł
przedsprzedaż 119 - 139 zł

4 grudnia 2024 - 31 marca 2025, g. 08:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki

mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)

na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki
28 stycznia 2010 roku (czwartek), godz. 18:00
dr hab. Andrzej Orłowski, prof. MIR (Morski Instytut Rybacki w Gdyni)

Czy dno Bałtyku jest pod kontrolą?


Słuchacze poznają charakterystykę dna południowego Bałtyku, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z działalnością człowieka i zmienności klimatycznej. Przedstawione zostaną wyniki badań prowadzonych metodami hydroakustycznymi, pozwalającymi na kontrolowanie zmienności dna Bałtyku. Do wyników tych zostanie dołączony komentarz, analizujący różne scenariusze, związane z wpływem omówionych czynników.

Andrzej Jerzy Orłowski urodził się 10 czerwca 1947 roku w Sopocie. Ukończył studia naw roku 1970 Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Bezpośrednio potem rozpoczął pracę w Morskim Instytucie Rybackim, gdzie zajął się wdrażaniem do badań naukowych metod akustycznych na statku r/v "Profesor Siedlecki". Kierował zespołem hydroakustyki w rejsach na Ławicę Agulhas, Wyspy Kerguelena, rejon wschodniej Afryki, zachodniego wybrzeża St. Zjednoczonych i Zatoki Alaski, otwartego i północnego Atlantyku, Ławicy George'a i wielokrotnie w rejonie Morza Bałtyckiego. Systematycznie prowadził pomiary akustyczne dna morskiego według oryginalnej metody własnej. Stała się ona tematem rozprawy doktorskiej przeprowadzonej Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej (1981). Rozwiązanie zostało opatentowane, a metoda ta do dziś jest stosowana w większości systemów profesjonalnych (m.in. w systemie RoxAnn), a aktualnie badania prowadzone przy jej pomocy są przedmiotem doktoratu w Hiszpanii.

W roku 1989 zakończył przewód habilitacyjny ("Zastosowanie akustycznych metod do badań rozmieszczenia ryb i warstw rozpraszających na tle środowiska morskiego") na Wydziale Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Szczecinie.

W latach 1990/91 docent Orłowski objął stanowisko eksperta FAO w Projekcie UNESCO w Adenie w Republice Jemenu. Po powrocie do kraju współuczestniczył w instalacji i uruchamianiu systemu hydroakustycznego na nowym statku badawczym MIR-u r/v "Baltica" oraz w badaniach tego statku w rejonie Morza Bałtyckiego. W 1998 r., na wniosek Rady Naukowej Morskiego Instytutu Rybackiego doc. Andrzej Orłowski powołany został na stanowisko profesora kontraktowego w Zakładzie Biologii i Zasobów Ryb.

Prof. Orłowski jest autorem ponad 200 publikacji i patentów, z czego jedną trzecią stanowią prace oryginalne, o nowatorskim i pionierskim charakterze.
W roku 2009 A. Orłowski przeszedł na emeryturę, po prawie 40-letniej pracy w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni. Swoją wiedzę wykorzystuje prowadząc ekspertyzy dla MON i MNSW, recenzje prac doktorskich i habilitacyjnych, recenzje dla Unii Europejskiej i periodyków naukowych.
Głównymi zainteresowaniami A. Orłowskiego są muzyka, grafika i animacja komputerowa, fotografia, podróże, opera i teatr. Jest stałym współpracownikiem europejskich portali internetowych, relacjonując wydarzenia muzyczne z wybrzeża. Wraz z żoną prowadzi teatr studencki na UG, wystawiając własne sztuki w języku hiszpańskim.
Posiada żonę i dwójkę zupełnie dorosłych dzieci.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.