stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT
Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki
27 maja 2010 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Zdzisław Brodecki (Uniwersytet Gdański)

Czym jest prawo?
W zachodniej kulturze prawnej dominują dwa podejścia do prawa. Pierwsze - kontynentalne, oparte jest na racjonalizmie francuskim. Drugie - brytyjskie, które nazywamy systemem common law, oparte jest empiryzmie brytyjskim. Na kontynencie europejskim panuje prawo stanowione, czego najlepszym przejawem jest polska konstytucja, która w katalogu źródeł prawa wymienia tylko prawo stanowione obowiązujące w Polsce i ratyfikowane przez Polskę umowy międzynarodowe, dając wyraz klasycznemu dualizmowi prawniczemu (prawo krajowe - prawo międzynarodowe). Natomiast w systemie common law dominują precedensy prawnicze, dlatego ten system nazywa sie powszechnym, a prawo stanowione jest wyjątkiem od zasady. Dlatego dla prawnika wykształconego na Sorbonie, w Heidelbergu czy Gdańsku prawo będzie kojarzone głównie z prawem stanowionym, z literą prawa, co powadzi do tak zwanej tekstologii jako zjawiska zdecydowanie negatywnego. Natomiast w systemie brytyjskim i amerykańskim prawo kojarzy się z zasadami, regułami i polityką.
Prof. dr hab. Zdzisław Brodecki jest jednym z założycieli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Początkowo koncentrował się na prawie morskim. Aktywnie działał na forum krajowych i międzynarodowych organizacji, w tym Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego, Comité Maritime International czy International Maritime Organization (IMO). Jako członek Comité Economique et Social Européen brał udział w pracach nad przyszłym europejskim kodeksem cywilnym (część "Restatement of Contracts").

Obecnie Profesor Z. Brodecki jest kierownikiem Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej. Jednocześnie prowadzi Katedrę Jean Monnet na Uniwersytecie Gdańskim. Koncentruje się na nauczaniu szeroko rozumianego prawa integracji w Europie. Wśród najcenniejszych publikacji przygotowanych pod redakcją prof. Z. Brodeckiego wymienić należy m.in. 8-tomową serię "Acquis Communautaire" oraz książkę "The Polish Business Law", która przybliżyła polskie prawo potencjalnym i rzeczywistym zagranicznym inwestorom.

Rozprawa habilitacyjna prof. Z. Brodeckiego pt. "Obowiązek naprawienia szkód o rozmiarach katastrofalnych" była inspiracją m.in. dla kilku projektów legislacyjnych dotyczących kompensacji szkód wyrządzonych podczas wielkich katastrof morskich i atomowych. Jednym z ważniejszych sukcesów jest aprobata, na forum międzynarodowym i w Sejmie RP, opracowanej przez prof. Z. Brodeckiego zasady nieprzedawniania się roszczeń z tytułu szkód jądrowych na osobie. Jest to jedyne rozwiązanie tego typu na świecie.

Występował na prestiżowych forach m. in. Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza, czy Senatu RP, celem przedstawienia swoich poglądów na tak ważne tematy, jak konflikt wokół Gazociągu Północnego. Jego stanowisko, jako pierwsze w Polsce, zmierzało do wykorzystania prawa w celu wstrzymania budowy wspomnianego gazociągu. Dzisiaj zdobywa ono coraz więcej zwolenników. Rezolucja Parlamentu Europejskiego, nakładająca na instytucje unijne i państwa członkowskie moralny obowiązek zlecenia niezależnym ekspertom przygotowania ekspertyzy dotyczącej skutków realizacji niemiecko-rosyjskiego przedsięwzięcia, stanowi potwierdzenie jego odwagi intelektualnej i słuszności tez.

Prof. Z. Brodecki wypromował kilkunastu doktorów prawa. W 2010 roku został laureatem Nagrody Heweliusza. Prywatnie jest szczęśliwym mężem, ojcem i dziadkiem. Jest patriotą lokalnym i miłośnikiem "kanionu rzeki Kaczej" w Gdyni.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.