stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

14 - 23 grudnia 2024, g. 12:00

Gdynia,
Wstęp wolny
mar 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł
Festiwal Kultury Ukraińskiej, którego organizatorem jest Związek Ukraińców w Polsce, posiada wieloletnią tradycję imprez towarzyszących, koncertów artystycznych i seminariów, debat i "okrągłych stołów" poświęconych ważnym tematom i problemom życia kulturalnego, politycznego, społecznego i związanego z mediami.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W tym roku Ukraina świętuje dwudziestą rocznicę niepodległości. W 1991 r. Polska była pierwszym państwem, które uznało jej niepodległość. Celem proponowanych imprez jest m.in. przybliżenie polskiej i ukraińskiej publiczności z Polski różnych aspektów, związanych z rocznicą ukraińskiej niepodległości.

Do tej pory imprezy związane z Festiwalem odbywały się w jednym mieście. Wychodząc z założenia, iż w 2011 r. odbędzie się XX - jubileuszowy - Festiwal, postanowiliśmy poszerzyć jego formę i przeprowadzić go w różnych miastach Polski. Główne imprezy odbędą się w Koszalinie, w tym 3 koncerty w Amfiteatrze. Imprezy towarzyszące odbędą się w Gdańsku i Szczecinie.

XX FESTIWAL KULTURY UKRAIŃSKIEJ
Imprezy towarzyszące - Gdańsk 2011

Wtorek, 7 czerwca,
godz. 18.30
Świetlica Krytyki Politycznej w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 35

Prezentacja filmu "Takich pieśni sobie szukam" powstałego w ramach projektu Ukraina Archaiczna, spotkanie z autorką filmu Jagną Knittel - inicjatorką i uczestniczką ekspedycji etnograficzno-muzycznych na ukraińskie Polesie, koncert zespołu pieśni ukraińskiej "Kadarka" z Gdańska.

Środa, 8 czerwca, godz. 18.30
Świetlica Krytyki Politycznej w Gdańsku

Otwarcie wystawy fotograficznej "Ukraińska rewolucja 1987-1991" i prezentacja filmu dokumentalnego o wydarzeniach lat 1990-1991 na Ukrainie "16 dni. Rewolucja na granicie" (reżyser L. Czajka)

Środa, 8 czerwca, godz. 19.00
Świetlica Krytyki Politycznej w Gdańsku

Debata "1991-2011: Dwadzieścia lat niezależności Ukrainy. Perspektywy na przyszłość", uczestnicy: Andrij Portnow (ukraiński historyk z Uniwersytetu Dniepropietrowskiego), Taras Wozniak (publicysta ukraiński, redaktor lwowskiego dziennika "Ji"), Mirosław Czech (publicysta, "Gazeta Wyborcza")
moderator: Michał Sutowski (publicysta, "Krytyka Polityczna")

Czwartek, 9 czerwca, godz. 18.30
Nadbałtyckie Centrum Kultury - Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Koncert kameralny - Lwowskie Trio Fortepianowe: Marta Semczyszyn (skrzypce), Sołomija Kanczałaba (wiolonczela), Natalia Rewakowicz (fortepian)

Sobota, 11 czerwca, godz. 18.30
Greckokatolicka Konkatedra pw. św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy w Gdańsku, Zaułek św. Bartłomieja 1

Koncert Muzyki Cerkiewnej z udziałem chórów SYNTHAGMA (dyrygent Roman I. Drozd) i NAMYSTO (dyrygent Olga Popowicz)

Informacja o biletach

Koncert Muzyki Cerkiewnej - bilety w cenie 15 i 10 zł - do nabycia przed koncertem
Na pozostałe wydarzenia w ramach Festiwalu wstęp wolny