stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XXI Gdański Festiwal Carillonowy

Od 28 czerwca do 31 lipca 2019 roku odbędzie się XXI Gdański Festiwal Carillonowy. Przed nami 20 koncertów - 10 na dzwonach kościoła św. Katarzyny, 10 pozostałych na dzwonach Ratusza Głównego Miasta.

lis 22

piątek, g. 19:00 - 21:00

bilety 37-90 zł
ulgowy 27-80 zł
Kup bilet
lis 23

sobota, g. 18:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
Odbywający się corocznie Gdański Festiwal Carillonowy jest jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, co wynika z faktu, że Gdańsk jako jedyne miasto w Polsce posiada trzy czynne carillony koncertowe, a więc takie, które składają się z co najmniej 23 dzwonów. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci - "Gdańsk" - jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. Wszystkie są zarządzane przez Muzeum Gdańska. Nie bez znaczenia są także kilkusetletnie carillonowe tradycje Gdańska.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Podczas 20 koncertów - 10 na dzwonach wieżowych kościoła św. Katarzyny, 10 pozostałych na dzwonach Ratusza Głównego Miasta - zaprezentuje się plejada światowych carillonistów: 29 czerwca Monika Kaźmierczak (Gdańsk), 06 lipca Anna Kasprzycka (Gdańsk), 13 lipca Wojciech Lauer (Gdańsk), 20 lipca Giedrius Kuprevicius (Litwa), 3 sierpnia Roy Kroezen (Niderlandy), 10 sierpnia Frans Haagen (Niderlandy), 17 sierpnia Frank Steijns (Niderlandy), 24 sierpnia Stefano Colletti (Francja), 31 sierpnia - Monika Kaźmierczak (Gdańsk).

Organizatorem festiwalu jest Muzeum Gdańska, współorganizatorem Miasto Gdańsk, a partnerem strategicznym Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna.

Szczegółowy program, opisy wydarzeń i artystów festiwalowych znajdują się na stronie carillon2019.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/carillony/

Program - piątkowe koncerty
(miejsca do słuchania: skwer przy Fontannie, ogród oo. Karmelitów)


28 czerwca - koncert inauguracyjny przy Fontannie Heweliusza. Wykonawcy: oktet dęty blaszany (Hornet Ensemble), kotły, carillon mobilny Gdańsk - Muzyka na wodzie (w programie m.in. Muzyka na wodzie J.F. Haendla, utwory rozrywkowe, Epitafium dla Pawła Adamowicza Katarzyny Kwiecień-Długosz)
5 lipca - Anna Kasprzycka (Gdańsk) - Carillon jest kobietą - utwory kompozytorek na carillon
12 lipca -Wojciech Lauer (Gdańsk) - Gdański romantyzm
19 lipca - Giedrius Kuprevicius (carillon), Ieva Goleckytė (sopran), Jurgis Jarašius (tenor) (Litwa) - Litwa wita Polskę! - muzyka polska i litewska
26 lipca - Tubicinatores Gedanenses - trąbki historyczne, kotły, Monika Kaźmierczak - carillon. Muzyka z gdańskich wież
2 sierpnia - Roy Kroezen (USA, Niderlandy) - Polska i amerykańska muzyka romantyczna
9 sierpnia - Frans Haagen (Niderlandy) - Nastroje
16 sierpnia -Frank Steijns (Niderlandy) - Roztańczone dzwony
23 sierpnia -Stefano Colletti (Francja) - Włoski barok i francuskie impresje
30 sierpnia - koncert finałowy. Wykonawcy: Tomasz Chyła - skrzypce, Sławek Koryzno - perkusja, Szymon Burnos-Moog, FX, programowanie, Monika Kaźmierczak - carillon), wizualizacje na wieży św. Katarzyny - Robert Turło i Pracownia Animacji Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku


Piątkowe koncerty zakończone są pokazem Fontanny Heweliusza, zsynchronizowanym z elektroniką i carillonem "na żywo".

ARTYŚCI:

Stefano Colletti (ur. 1973) w 1995 r. uzyskał tytuł magistra muzykologii na Uniwersytecie Charlesa de Gaulle'a w Lille, a dwa lat później ukończył w tamtejszym konserwatorium studia z zakresu gry na fortepianie, kształcenia słuchu, harmonii, orkiestracji i muzyki kameralnej. W 2002 roku ukończył z wyróżnieniem Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, gdzie studiował kompozycję, harmonię, kontrapunkt, formy, fugę i orkiestrację.

Po rozpoczęciu pracy w Saint Amand les Eaux, Stefano Colletti studiował carillon u Jacquesa Lannoya w Douai, a w 1998 roku - trzy lata po odebraniu dyplomu ukończenia studiów - otrzymał nominację na carillonistę miejskiego w Douai (był 35. osobą pełniącą tę funkcję od 1391 roku). Carillon w Douai to instrument firmy Paccard z 62 dzwonami, znany ze swojej muzycznej jakości.

Stefano Colletti jest obecnie profesorem carillonu w Conservatoire National de Musique à Douai - jedynym konserwatorium we Francji, które kształcie profesjonalnych carillonistów. Uczy także harmonii, kontrapunktu i orkiestracji w konserwatorium w Valenciennes. Jest również dyrektorem festiwalu carillonowego w Douai, gdzie co roku organizuje specjalne koncerty carillonu z towarzyszeniem innych instrumentów. Artysta, oprócz grania recitali w rodzimej Francji, występował też w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Danii, Norwegii, Portugalii, Anglii, Irlandii, Szwajcarii i USA.

Frank Steijns (ur. 1970) urodził się przy dźwiękach dzwonów w noc Bożego Narodzenia. Studiował carillon w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen (Belgia), którą ukończył ukończył z wyróżnieniem w 1991 roku. W Lemmens Institute w Leuven studiował skrzypce, teorię muzyki i dyrygenturę. Jest carillonistą miejskim w Maastricht, Heerlen i Weert na południu Holandii. Jest także skrzypkiem, aranżerem, kompozytorem, pianistą i fotografem Johann Strauss Orchestra, prowadzonej przez André Rieu.

Latem 2005 roku stał się popularny wśród fanów André, kiedy podczas koncertów na placu Vrijthof w Maastricht "wbiegł" po schodach do kościoła Servaas i zagrał na carillonie w towarzystwie André i jego orkiestry. Koncert ten, obecnie dostępny na DVD, był transmitowany na całym świecie i oglądany przez ponad 250 milionów widzów.

W ostatnich latach Frank koncertował na zaprojektowanym przez siebie 43-dzwonowym carillonie mobilnym z orkiestrą André Rieu, dając koncerty we wszystkich większych miastach świata. Dzięki temu instrumentowi Frank Steijns pragnie dotrzeć do ludzi, którzy zwykle nie widzą, jak gra carillon i zwraca ich uwagę na ten instrument swoimi spektakularnymi występami. Jego firma tworzy projekty edukacyjne dla dzieci dotyczące carillonu, z udziałem klaunów i magów. Artysta gra na swoim carillonie z orkiestrami symfonicznymi i orkiestrami dętymi. Ma też na swoim koncie występ podczas festiwalu rockowego, gdzie towarzyszył zespołowi heavymetalowemu.

Giedrius Kuprevičius (ur.1944) to niezwykle wszechstronny litewski kompozytor, nauczyciel, eseista i polemista. Jego życie i praca związane są przede wszystkim z Kownem - drugim co do wielkości miastem Litwy.

Curriculum vitae tego artysty pełne jest interesujących zwrotów: w latach 1980-1987 założył grupę muzyki elektronicznej Argo, od 1957 r. grał na carillonie w Kownie, a w 1998 r. został mianowany głównym carillonistą tego miasta. W 1975 roku napisał jeden z najpopularniejszych musicali na Litwie, "Fire Hunt and Beaters", który był wystawiany także na Łotwie, w Estonii, Rosji, na Ukrainie i w Mołdawii, a piosenka z niego pochodząca - "Jaskółki" - stała się prawdziwym hitem na Litwie.

Kuprevičius tworzy też muzykę klasyczną, m. in. opery, symfonie, utwory kameralne, oratoria i cykle wokalne. Melodyka jego utworów jest umiarkowanie nowoczesna, chętnie włącza do swoich dzieł elementy improwizacji oraz wchodzi w związki z literaturą i sztukami wizualnymi. Komponuje też muzykę do filmów i sztuk teatralnych.

Wojciech Lauer (ur. 1984), absolwent studiów magisterskich na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury oraz Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Z zawodu nauczyciel. Nauczał muzyki w ZPSM w Elblągu, NDSM II st. w Pelplinie oraz GWSH w Gdańsku. Obecnie kształci młodzież z przedmiotów teoretycznych w OSM I i II st. w Gdańsku. Jako instrumentalista występuje od ponad 10 lat, grając na gdańskich carillonach podczas corocznych koncertów oraz festiwali. Brał udział w IX Międzynarodowym Festiwalu Carillonowym w Perpignan (Francja) oraz Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Bolsward (Holandia).

Roy Kroezen urodził się w Enschede w Holandii, w 1967 roku. W 2016 roku objął stanowisko carillonisty w Centralii (Pensylwania, USA). Jest również organistą w Trinity Episcopal Church w Mount Vernon i Fox Theatre w St. Louis.

Studiował grę na organach w Konserwatorium w Arnhem pod kierunkiem Cora van Wageningena i Theo Jellemy'ego. Carillon studiował w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort u Bernarda Winsemiusa i Henka Verhoefa, a także w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen (Belgia) u Geerta D'hollandera i w Lemmens Institute w Leuven (Belgia) u Carla van Eyndhovena.

Posiada tytuł magistra w zakresie carillonu, organów i dyrygentury chóralnej. W Holandii pełnił funkcję carillonisty miejskiego w Zwolle, Hoogeveen, Arnhem i Huissen. Przez 22 lata pełnił funkcję organisty oraz dyrygenta chóru w Hilversum, w Towarzystwie Apostolskim. Był przewodniczącym Komitetu Muzycznego NKV (Niderlandzkie Stowarzyszenie Carillonowe). Uczy gry na carillonie i organach oraz aranżuje muzykę na carillon.

Koncertował na organach i carillonie w Stanach Zjednoczonych, Europie i na wyspie Curaçao. W 2002 roku, przez dziewięć tygodni, grał sześć koncertów dziennie na wyspie Kyushu w Japonii, w Huis ten Bosch - holenderskim parku rodzinnym.

Kroezen jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów carillonowych. Wraz z Zwolse Beiaard Stichting (Fundacją Carillonową w Zwolle) zorganizował między innymi dwa konkursy na duet carillonowy i konkurs kompozycji carillonowych w Zwolle w Holandii.

Tubicinatores Gedanenses (Trębacze Gdańscy)- to zespół składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych W skład zespołu wchodzi czterech trębaczy: Wojciech Brzozowski, Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski i Emil Miszk oraz kotlista Paweł Szewczyk. Od 5 lat, współpracując z miejskimi instytucjami, takimi jak: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Cappella Gedanensis, Muzeum Gdańska, Międzynarodowe Targi Gdańskie, artyści starają się rekonstruować dawne brzmienie muzyczne Grodu nad Motławą. Grając na wieżach kościelnych i ratuszowej, również z towarzyszeniem carillonu, przywracają piękno gdańskiej muzyki wieżowej Turmmusik, praktykowanej w Gdańsku od XV wieku aż do początku XX wieku. Muzycy nawiązują też do wielkiej tradycji grania na uroczystym otwarciu i zamknięciu Jarmarku Dominikańskiego. Na tę okazję skomponowali specjalny hejnał. Towarzyszą również rekonstrukcjom XVII-wiecznych bitew na terenie Twierdzy Wisłoujście w ramach Festiwalu Wisłoujście 1628. Nagrali płytę z muzyką, która była wykonywana z wież gdańskich kościołów, a także z oryginalnymi kompozycjami na korpus trąbek historycznych. Jest to jedyne tego typu wydawnictwo na polskim rynku fonograficznym, zawierające nagrania na tak charakterystyczny, a swego czasu bardzo popularny skład instrumentalny.

Hornet Quartet - założony w 2012 roku, obecnie jest jednym z najprężniej działających zespołów blaszanych w Polsce. Zespół charakteryzuje szerokie i jednolite brzmienie. Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny i Piotr Kowalski, soliści czołowych orkiestr symfonicznych w Polsce, aktywnie biorą udział w popularyzacji waltorni w Polsce. W 2017 roku zdobyli pierwszą nagrodę na konkursie kwartetów waltorniowych podczas International Horn Symposium w Natal w Brazylii. W 2015 roku zdobyli Srebrny Medal podczas 7. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego dla Solistów i kameralistów SVIREL w Słowenii. Koncertowali podczas Festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i innych ośrodkach kultury. Występowali na festiwalach muzyki kameralnej w Polsce i za granicą. Współpracują z kompozytorem i wieloletnim waltornistą Sydney Symphony Orchestra Kazem Machalą, a także Pawłem Pudło i Jankiem Stokłosą, który dedykował zespołowi trzy kompozycje. Koncertują w powiększonym składzie, zapraszając do udziału wybitnych artystów takich jak Adam Rapa, Zoltan Kiss, Jacek Obstarczyk, Kerry Turner czy Kristina Mascher.

Wspólnie z Pawłem Pudło są organizatorami międzynarodowej platformy edukacyjno- muzycznej WarHorns. Jest to połączenie wykładu historycznego z koncertem na 10 waltorni, napisanym w hołdzie ofiar II Wojny Światowej. Do udziału w projekcie zapraszani byli znakomici waltorniści: Stefan de Leval Jezierski (Berliner Philharmoniker), Luca Benucci (Florence Opera), David Bonet Piris (Orquestra Sinfonica de Barcelona), Alexandru Afanasiev (Mariinsky Theatre Sankt Petersburg), Grzegorz Curyła (Malaysian Philharmonic Orchestra). Hornet Quartet jest zespołem rezydującym przy CORNO - Brass Music Festival w Zielonej Górze, największym festiwalu muzyki blaszanej w Polsce. Repertuar zespołu obejmuje głównie klasyczną muzykę współczesną, rozrywkową oraz filmową. Prezentują kompozycje polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Najczęściej wykonują utwory komponowane oryginalnie na kwartet waltorniowy. W czerwcu 2018 roku zespół nagrał swoja pierwszą płytę w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Gabriel Czopka - solo waltornista Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Zdobywca nagród na konkursach w Łodzi i Katowicach. Finalista artEZ Brass Competition w Enschede. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Dale'a Clavengera, Williama VerMeulena, Williama Caballero. Współpracuje z Sinfonią Varsovia, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Kameralną "AUKSO". W sezonie 2015/2016 odbył kontrakt w Buffalo Symphony Orchestra w Stanach Zjednoczonych.

Michał Szczerba - solo waltornista Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie również ukończył Akademię Muzyczną. Współpracuje regularnie z Malaysian Philharmonic Orchestra, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie oraz Filharmonią Poznańską. Koncertował także z fińską orkiestrą Ostrobothian Chamber Orchestra. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku. Występował kilkunastokrotnie w roli solisty z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Gdańsku, Bydgoszczy, Rzeszowie, Zielonej Górze, Toruniu i Sopocie. Tadeusz Dixa dedykował Michałowi swój koncert na róg i orkiestrę.

Łukasz Łacny - solo waltornista NFM Filharmonii Wrocławskiej Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Przez wiele lat był pierwszym waltornistą Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus w Warszawie, oraz Teatru Muzycznego ROMA. Koncertował z Ensemble Orchestral Contemporain z Lyonu oraz Court-Circuit Ensemble i inżynierami dźwięku pracowni IRCAM w Paryżu. Współpracuje z Operą Narodową-Teatrem Wielkim, Filharmonią Narodową w Warszawie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfoniettą Cracovia. Jest inicjatorem i głównym organizatorem CORNO - Brass Music Festival w Zielonej Górze, jednego z największych festiwali muzyki blaszanej w Polsce.

Piotr Kowalski - solo waltornista Filharmonii Poznańskiej, były waltornista Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Zdobywca wielu nagród na krajowych i zagranicznych konkursach solowych i muzyki kameralnej m.in. w Marsylii, Łodzi, Warszawie. Uczestnik czterech edycji międzynarodowego projektu I'Culture Orchestra, gdzie doskonalił swoją grę pod kierunkiem Jeffa Bryanta. Współpracuje z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovia, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Anna Kasprzycka - carillonistka, realizatorka dźwięku. Absolwentka Teorii Muzyki gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Królewskiej Szkoły Carillonowej w Mechelen (Belgia) w 2014 r. Laureatka II nagrody na Konkursie Młodych Carillonistów w Saint-Amand-Les-Eaux, Francja (2014) oraz III nagrody na Konkursie Duetów Carillonowych w Zwolle, Holandia (2013). Stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza, Prezydenta Miasta Gdańska, programu Erasmus Socrates. W 2017 r. (luty-kwiecień) odbyła stypendium artystyczno-badawcze w Bok Tower Gardens na Florydzie (USA). Od 2008 roku koncertuje w kraju i za granicą, (m. in. w Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Irlandii, Danii, Niemczech, na Ukrainie, Rosji i USA). Pomysłodawczyni projektów promujących muzykę carillonową wśród dzieci i młodzieży: "Cyrk przyjechał" (z grupą cyrkową) oraz "Carillon - stolem wśród instrumentów" (z Teatrem Barnaby). Dokonała kilku prawykonań kompozytorów współczesnych (w tym również utworów skomponowanych dla niej). Brała udział w nagraniach muzyki carillonowej na płytach CD oraz w kilku programach telewizyjnych. Autorka transkrypcji muzyki fortepianowej, wokalnej, orkiestrowej na carillon oraz artykułów o tematyce carillonowej. Pracuje jako realizatorka dźwięku w Studio Nagrań Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Szymon Burnos (ur. 1991), pianista, klawiszowiec, kompozytor, urodzony w 1991 roku. Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, silnie związany z trójmiejską sceną muzyczną. Otwarty na muzyczne eksperymenty. Uzyskał certyfikat nowojorskiej School for Improvisational Music. Inspirację znajduje w wielu językach i stylach od muzyki free przez jazz i rock - do elektroniki, dlatego koncertuje, nagrywa i współpracuje z wieloma wykonawcami takimi jak: Algorhythm, Tomasz Chyła Quintet, Tymon and The Transistors, Tymanski Yass Ensemble, Nene Heroine, MaJlo, Daniel Hertzov czy The Fruitcakes. Laureat European Jazz Contest 2013 z zespołem Algorhythm oraz zwycięzca Jazz Juniors 2016 wraz z Tomasz Chyła Quintet.

Tomasz Chyła - dyrygent, skrzypek, kompozytor pochodzący ze Strzepcza. Silnie związany z wejherowskim i trójmiejskim środowiskiem artystycznym, aktywnie działający na płaszczyźnie muzyki jazzowej oraz chóralistyki. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dyrygentury chóralnej oraz skrzypiec jazzowych. W 2018 roku został otworzony jego przewód doktorski na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Założyciel takich zespołów jak MNR Kolektyw oraz Tomasz Chyła Quintet. Z autorskim kwintetem zdobył I miejsce podczas IX Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie w 2013 oraz Grand Prix na 40 Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie w 2016 roku. Z zespołem Tomasz Chyła Quintet ma na swoim koncie nagranie dwóch płyt: Eternal Entropy oraz Circlesongs (nominacja do nagrody Fryderyki 2019 za najlepszy album jazzowy). Zespół koncertował na wielu festiwalach w Polsce i na świecie, między innymi "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, "Komeda Jazz Festiwal" w Słupsku, "Enter Enea Jazz Festival" w Poznaniu, "NiCaJazz Festival" w Alcanadre (Hiszpania), "Fara Jazz Festival" w Sabina (Włochy). Zespół został również uhonorowany gdańską nagroda DOKI 2018 (nagroda publiczności). Sam skrzypek został również dwukrotnie nominowany do nagrody "Fryderyki" indywidualnie oraz otrzymał wiele innych nagród i stypendiów, między innymi w roku 2018 za jazzowy debiut roku, a w roku 2019 jako artysta jazzowy roku.

Sławek Koryzno - perkusista związany z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie Tomasza Sowińskiego. W roku 2010-2011 studiował na uczelni ESMAE w Porto (Portugalia), pod okiem amerykańskiego perkusisty Michaela Laurena. Absolwent Politechniki Gdańskiej - specjalizacja Inżynieria Dźwięku. Członek zespołów: Algorhythm, Tomasz Chyła Quintet , Leszek Możdżer Quartet, Michał Bak Quartetto, Emil Miszk & The Sonic Syndicate, Jan Konop Big Band, Nene Heroine. Współpracował z takimi muzykami jak: Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Sławek Jaskułke, Leszek Kułakowski, Jerzy Małek. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, między innymi Jazz Juniors, European Jazz Contest, RCK Pro Jazz Festiwal Kołobrzeg. Występował na krajowych oraz międzynarodowych festiwalach takich jak: Fara Music Jazz Festival (Włochy), Ni CaJazz Festiwal (Hiszpania), Polish Jazz Festival in Budapest (Wegry), Beijing Nine Gates International Jazz Festival (Chiny). Trzykrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategoriach: 2018 Jazzowa Płyta Roku ("Mandala" Algorhythm), 2018 Debiut Roku ("Eternal Entropy" Tomasz Chyła Quintet), 2019 Jazzowa Płyta Roku ("Circlesongs" Tomasz Chyła Quintet)
---

organizator: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe
współorganizator: Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska
partner strategiczny: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna
partnerzy: Międzynarodowe Targi Gdańskie

Przeczytaj także