Zapraszamy na XXI Ogólnopolski Konkurs Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego Gdańsk 2019. Tegoroczna edycja Konkursu odbędzie się w dniach od 19 do 24 marca 2019 r. Konkursowe zmagania zakończy uroczysty Koncert Galowy na scenie Opery Bałtyckiej, podczas którego zaprezentują się nagrodzeni tegoroczni laureaci.
Historia konkursów baletowych w Polsce sięga 1959 roku. W powojennej rzeczywistości Polska była pierwszym państwem w Europie, które podjęło tę inicjatywę. Pierwszy i drugi Konkurs odbył się w Warszawie, a od 1979 roku organizowany jest regularnie co dwa lata w Gdańsku.
W 1997 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o nadaniu Ogólnopolskiemu Konkursowi Tańca imienia Wojciecha Wiesiołłowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Tańca odbędzie się w dniach od 19 do 24 marca 2019 r. Konkursowe zmagania zakończy uroczysty Koncert Galowy na scenie Opery Bałtyckiej, podczas którego zaprezentują się nagrodzeni tegoroczni laureaci.
Konkursowe prezentacje sceniczne odbędą się w Operze Bałtyckiej w dniach:etap II 21 i 22 marca, godz. 17.00, bilety 15 zł
etap III 23 marca, godz. 17.00, bilety 15 zł
koncert galowy 24 marca, godz. 17.00, bilety 55 zł i 85 zł
W tegorocznej edycji Konkursu bierze udział 75 młodych tancerzy, a wydarzenie przyciągnie zapewne do Gdańska wielu wybitnych przedstawicieli całego baletowego środowiska.
Uczestnicy gdańskiego Konkursu to reprezentanci wszystkich państwowych szkół baletowych w Polsce, którzy rywalizować będą w dwóch kategoriach: taniec klasyczny i taniec współczesny.
Organizator Konkursu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Centrum Edukacji Artystycznej
Współorganizatorzy: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku oraz Opera Bałtycka w Gdańsku
Dyrektor konkursu: Sławomir Gidel
Jury XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku:
Emil Wesołowski - przewodniczący
Choreograf, pedagog i reżyser, wieloletni dyrektor baletu w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, obecnie etatowy choreograf Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim.
Aleksandra Dziurosz - tancerka, choreografka, pedagog tańca współczesnego, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Regina Kaupuža - łotewska tancerka, choreografka, dyrektor artystyczny Państwowej Szkoły Choreograficznej w Rydze.
Javier Torres Lopez - pedagog tańca klasycznego i choreograf współpracujący z europejskimi teatrami operowymi, wybitny specjalista kubańskiej, amerykańskiej i europejskiej metody nauczania tańca klasycznego.
Anna Nowak - tancerka i choreografka, występowała na najbardziej prestiżowych scenach w Europie, USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Azji. Prowadziła liczne Master Classes i warsztaty na całym świecie, ucząc zarówno baletu, jak i techniki tańca współczesnego.
Krzysztof Nowogrodzki - tancerz solista w Stuttgart Ballet, Royal Danish Ballet, pedagog współpracujący między innymi z Stuttgart Ballet, Birmingham Royal Ballet, Royal Swedish Ballet, Ballet du Capitole in Toulouse (France) i National Ballet of Slovenia
Vera Potashkina - pedagog John Cranko Schule oraz Moskiewskiej Państwowej Akademii Choreografii.