stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na XXII KOMEDA JAZZ FESTIVAL.

lis 30

sobota, g. 18:00

Sopot,
bilety 43 - 85 zł
Kup bilet
lis 30

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 180 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance
Komeda Jazz Festival

jazz - koncerty w Trójmieście


XXII KOMEDA JAZZ FESTIVAL
7-13 listopada 2016 - Słupsk, 20 listopada 2016 - Gdańsk

Wystąpią:
Leszek Kułakowski European Quintet (Włochy, USA, Polska)
Mikael Godée EVE Beuvens Quartet (Belgia,Szweja)

Z koncertem połączona jest wystawa zdjęć Arkadiusza Ciupka "Jazz Impressions".

Rokrocznie w listopadzie odbywa się w Słupsku i Gdańsku międzynarodowy festiwal jazzowy - KOMEDA JAZZ FESTIVAL. Patronem festiwalu jest wybitny polski kompozytor, twórca jazzu nowoczesnego w Europie - Krzysztof Komeda. Festiwal muzyki jazzowej wystartował w Słupsku jesienią 1995 roku, z inicjatywy Słupszczanina, mieszkającego tu i tworzącego kompozytora i pianisty - Leszka Kułakowskiego. Festiwal komedowski penetruje nowe, intrygujące przestrzenie w sztuce i muzyce jazzowej na przełomie XXI wieku. KJF poprzez cykl koncertów "Komeda XXI wieku" nadaje muzyce K. Komedy nową, współczesną fakturę, twórczo i nowatorsko interpretując muzykę "Chopina polskiego jazzu". To twórcze podejście do muzyki wyróżnia KJF od innych tego typu festiwali jazzowych w Polsce. Komeda Jazz Festiwal tworzy nowe jakości, wyprzedza fakty artystyczne, jest niepokojący i nieobliczalny.

Premierowy projekt Leszek Kułakowski International Quintet proponuje szeroki stylistycznie program od "groove'owych" utworów, po wysublimowaną poetykę i zabawę brzmieniem. Naczelną ideą kompozycji jest kontrast, szukanie nowych barw pomiędzy instrumentami melodycznymi: fortepianem, saksofonem i trąbką. Kompozycje są nasycone osobnością L.Kułakowskiego i posiadają jazzowy drive. International Quintet Leszka Kułakowskiego wykona repertuar premierowy repertuar czerpiący z jazzowej tradycji, osadzony w głównym nurcie jazzu, opartym na intensywnym jazzowym drive.

Organizator:
Stowarzyszenie im. Krzysztofa Komedy

-----

LESZEK KUŁAKOWSKI - kompozytor, pianista jazzowy, nazywany przez krytykę "wizjonerem jazzu", teoretyk muzyki, pedagog, profesor zwyczajny klasy kompozycji i twórca akademickiego jazzu w gdańskiej Akademii Muzycznej. Kułakowski to artysta o ogromnej wyobraźni muzycznej, kreatywnie eksperymentował ze swoją muzyką, także inspirując się Chopinem, folklorem kaszubskim, Trzecim Nurtem, projektami komedowskimi z yassowcami i aranżacjami Komedy na orkiestrę symfoniczną dla Tomasza Stańki. Laureat płyty roku "Eurofonia" w ankiecie Jazz Forum w 2000r. W dorobku kilkanaście autorskich płyt CD.

ANDY MIDDLETON - wybitny, nowojorski saksofonista, aranżer, kompozytor reprezentujący nową generację amerykańskiego jazzu- wykształcony, błyskotliwy, nawiązujący do jazzowej tradycji, wirtuoz saksofonu, obdarzony petężnym, jazzowym soundem. Wspłópracował z: Billy Hart, Maria Schneider, Richie Beirach, Bob Mintzer, Bill Evans, John Abercrombie, Lionel Hampton.

TOMASZ SOWIŃSKI - wybitny muzyk jazzowy średniego pokolenia, perkusista, lider i założyciel Collective Improvisation Group, zespołu o świeżym, awangardowym brzmieniu. W 1995 roku Sowiński ukończył wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Od 2006 wykłada w Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Sowiński występował z wieloma polskimi zespołami i muzykami, m.in. Leszkiem Możdżerem, triem Piotra Manii, Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Leszkiem Kułakowskm, Maciejem Sikałą. Sowiński występował na wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Austrii, Izraelu, Rumunii, Bułgarii, Francji, Szwecji, Litwie oraz Węgrzech. Jest także twórcą muzyki dla teatru i teatru tańca. Jego kompozycje zostały wykorzystane w spektaklach wystawianych w Częstochowie, a także w Teatrze Narodowym w Brnie.

JERZY MAŁEK - znakomity trębacz. Występował i nagrywał ze Zbigniewem Wegehauptem, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Cezarym Konradem. Laureat Grand Prix konkursu Jazz Juniors 1999 w Krakowie i nagrody indywidualnej Jazzu nad Odrą w 2000 r.

PIOTR KUŁAKOWSKI - czołowy polski kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (2004) wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie J. Niedzieli. Założyciel i lider zespołu DePrezes Quartet z którym zajął I Miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach 2003, oraz nagrodę dla najlepszego zespołu w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni 2003. Współpracował i koncertował z czołowymi polskimi muzykami, takimi jak: Piotr Wojtasik, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski, Jacek Pelc, Leszek Żądło, Kazimierz Jonkisz, Dominik Bukowski i muzykami niemieckimi: Rolfem Zielke, Christianem Knoche, Ullim Orthem, Michaelem Kullickiem oraz ze światowej sławy amerykańskim trębaczem Eddiem Hendersonem. Koncertował w wielu czołowych klubach jazzowych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji oraz był uczestnikiem wielu festiwali muzycznych w Polsce. W 2009 odbył trasę koncertowa po Chinach z projektem "Poems of Chopin", promując muzykę Chopina w Chinach. Nagrał ponad 20 płyt z czołowymi polskimi muzykami. Piotr Kułakowski jest także asystentem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku jazz i muzyka estradowa, prowadząc zajęcia z gry na kontrabasie i gitarze basowej. W 2015 roku zdobył tytuł doktora w dziedzinie instrumentalistyki i grze na kontrabasie.

MICHAEL GODEE EWE BEUVENS QUARTET:
Eve Beuvens - fortepian,
Mikael Godée - saksofon
Magnus Bergström - kontrabas,
Johan Birgenius - perkusja.

Michael Godée, szwedzki muzyk jazzowy, jest kojarzony ze skandynawską sceną. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami światowego jazzu. Koncertował w Europie, Afryce i USA.
Eve Beuvens jest jedną z najbardziej twórczych i intrygujących pianistek jazzowych w Europie. W Belgii - skąd pochodzi - jest doceniana za inteligencję i kreatywny stosunek do tworzenia muzyki. Efektem spotkania na scene Godée -Beuvens powstaje wyjątkowej urody tkanka muzyczna, wzbogacona o charyzmatycznych i wrażliwych muzyków sekcji rytmicznej w osobach Johana Birgeniusa i Magnusa Bergströma.