Szczegółowy harmonogram pokazów filmowych wybranych z listy filmów nominowanych do nagród i wywiadów z twórcami ustalany jest przez Komitet Organizacyjny festiwalu "KSF NIEPOKALANA 2021"
Wolontariat Papieski "Tecum" , tel. 723 453 506 elm: opatrznosc.zaspa@gmail.com
W sprawie uczestnictwa w festiwalu i ewentualnej rezerwacji miejsc na poszczególne dni prosimy o kontakt na w/w nr telefonu lub adres mailowy.
PROGRAMPIĄTEKProjekcje Filmów FestiwalowychGodzina 13.00"CZARNY INTERES" (v.20.07.21) Tomasz Malara, POLSKA, trailer filmu fabularnego 4 min.
spotkanie z reżyserem filmu, Tomaszem Malarą... w sposób sugestywny przedstawia dylematy człowieka, gdy ten staje w obliczu trudnych wyborów. Często wybór grzechu, zła, powoduje jeszcze większe kłopoty i komplikacje w życiu. To właśnie widzimy w filmie "Czarny interes" w reż. Tomasza Malara. Film może stanowić przestrogę dla tych, którzy grzeszą, krzywdząc siebie i innych. Ten obraz przypomina nam o słowach zapisanych w Piśmie Świętym: Zło dobrem zwyciężaj. Odrzucenie zła i grzechu, to jedyna właściwa droga prowadząca do prawdziwego szczęścia.
"Jesteś piękna, Freedom is Near" Bernardyn Michał, teledysk 4 min 35 sek.
spotkanie z reżyserem filmu Michałem Bernardynem Teledysk zwraca uwagę na osoby zranione i skrzywdzone, dotyka bolesnych przeżyć związanych z relacjami z najbliższymi.
"Adesto Sancta Trinitas",
hymn ku czci Trójcy Przenajświętszej, teledysk, o. Mariusz Wójtowicz 3'21''
...przepiękne wykonanie chorału gregoriańskiego w wykonaniu zakonników - karmelitów Bosych - z dwóch prowincji karmelitańskich w Polsce. Zachwyca znakomitymi ujęciami filmowymi. Wykonanie hymnu w górach jest symbolicznym wyjściem zakonników do świata zewnętrznego - który razem z kapłanami może czcić Trójcę Świętą. Pokazana droga zakonników na szczyt góry, to również symbol drogi człowieka, który w swoim życiu w każdej chwili może czcić Boga. Na szczególną uwagę zasługuje zapis nutowy pojawiający się w teledysku. To zapis chorału gregoriańskiego tzw. neumami.
"Wyrok na Niewinnych". Roev.Wade. Nick Loeb USA fabularny trailer 2 min. 18 sek.
Wiele zrobiono, by ten film nie powstał. Film, który pokazuje walkę o życie. Przedstawia historię głośnego procesu sądowego w Stanach Zjednoczonych, który przesądził o losie 62 milionów nienarodzonych. Jedną z ważnych postaci jest doktor Nathanson, który był zwolennikiem aborcji, później jednak stał się obrońcą życia. Film pokazuje metody, jakimi posługiwali się aktywiści aborcyjni chcący wywrzeć presję na sędziów. Niedawny Strajk Kobiet w Polsce wydaje się być dokładną kalką argumentów tamtych zwolenników aborcji. Tyle tylko że tam, w Stanach Zjednoczonych, już coraz bardziej odchodzi się od powszechnego zachwytu nad aborcją na życzenie, a coraz mocniej akcentuje się, także w prawie, ochronę życia poczętego.
Godzina 14.00"CZYŚCIEC" Michał Konrad dok. fabularyzowany 91 min.
To film wyjątkowy, świetnie zrealizowany, wciągający i zaskakujący od początku do końca. Film, w którym występuje wiele wybitnych osób, jak chociażby zmarły niedawno słynny ojciec Marciano Morra - kapucyn z San Giovanni Rotondo. Film, który przypomina o istnieniu sfery duchowej, o Bogu; o tym, że życie nie kończy się wraz ze śmiercią, ale się jedynie zmienia; o czyśćcu i duszach, które tam się znajdują. Siła jego przekazu tkwi również w tym, że porusza się na granicy wielkiej tajemnicy, której przekroczyć na tym świecie niepodobna, pozostawiając wiele otwartych pytań bez odpowiedzi. Papieże: Franciszek, Benedykt XVI czy Jan Paweł II mówili, że często wielu ludzi żyje tak, jakby Boga nie było. Film Michała Konrada "Czyściec" odrywa nasz wzrok od tego co materialne, ziemskie i przemijające. Mówi o tym, jak wiele możemy uczynić dobra dla tych dusz - o możliwości pomocy dla tych, którzy cierpią, bo nie mogą zjednoczyć się z Bogiem. Za swoje czyny, postępowanie znaleźli się w czyśćcu. Ale właśnie my stanowimy dla nich nadzieję. I możemy im pomóc modląc się, poszcząc, uzyskując w ich intencji odpusty.
Godzina 15.50
"Boże, gdzie Ty jesteś?" Tadeusz Arciuch dok. historyczny 49 min.
...przedstawienie bolesnych, dramatycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. W tym filmie pokazano wstrząsające wspomnienia świadków z rodzin: Kwiecińskich, Jeleńkowskich i Wereszczyńskich, którzy przeżyli i opowiadają o bestialskich mordach ukraińskich band UPA na Polakach. Państwo Kwiecińscy wychowali z dużym poświeceniem 6 synów i 3 córki, a prawie wszyscy zdobyli wyższe wykształcenie. Pani Stanisława i jej mąż są dumni ze swoich dzieci bo wychowali ich na dobrych obywateli i prawych ludzi. Ich syn, Jerzy Kwieciński to były minister i prezes PGNiG, a obecnie członek zarządu PeKaO SA.
rozmowa o filmie
Godzina 16.45
"Wierzyć To believe" Artur Shemet EWTN UKRAINA fabularny 60'
Głównym bohaterem filmu jest Piotr, ojciec rodziny z Podola, który po 30 latach uwięzienia na Syberii wraca w 1953 roku do domu. Piotr opowiada rodzinie bolesną historię tych trzydziestu lat swojego życia. Film, który przypomina czasy komunizmu w Związku Radzieckim i krzywdzenie konkretnych ludzi, łamanie ich życia, zadawanie cierpienia i walkę z religią. Ukazuje siłę wiary w Boga. Wiary, która jest większa niż zło.
Godzina 18.00Podsumowanie dnia i zaproszenie na jutro.
Zakończenie transmisji on-line
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian
SOBOTAGodzina 10.00rozpoczęcie transmisji on-lineodc.1"Polska sprawa 1939 - 1956 odc.1. 1 września" Artur Janicki edukacyjny 13'06''
Autorem scenariusza i prowadzącym program jest Pan Artur Janicki, który
z wytrwałością i konsekwencją prezentuje w swoich programach, ale także
filmach, najważniejsze dla Polski wydarzenia historyczne
10.20"Epopeja Narodowa" Grażyna Zielińska, edukacyjno - amatorski 23 min.
Jest opowieścią m.in. o Powstaniu Warszawskim połączoną z wypowiedziami uczestników Powstania
11.00"Magia sztuki"Wyprawa z podwórka. (cichociemna gen. A. Zawadzka) Grażyna Zielińska, edukacyjno - amatorski 49 min.
Film, w którym dzieci odkrywają i poznają życie wyjątkowej osoby, śp.
Pani generał Elżbiety Zawadzkiej - legendarnej kurierki Komendy Głównej
Armii Krajowej odznaczonej najwyższym polskim odznaczeniem: Orderem
Orła Białego
12.00
"BraciaBosi" Robert Młynarski, amatorski. 23'49''
Film o historii Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, a także o współczesnej działalności zakonników, ich codziennym życiu w klasztorze wypełnionym modlitwami i o tym, co jest celem i istotą tego zakonu.
12.45"Sprawiedliwi wśród narodów", Marzena Chojecka, Idź Pod Prąd dok. historyczny 41'36''
Opowieść o czasach i ludziach w Piaskach na Lubelszczyźnie, o czasach i ludziach, których już nie ma. Opowieść o ratowaniu Żydów w czasach II wojenny światowej w tej części Polski. Historia rodziny Jaroszów i ich NORMALNE I ŻYCZLIWE relacje z Żydami przed wojną i w czasie okupacji
13.45
"Marsz po prawdę. 1 maja 1971 w Szczecinie i Gdańsku", Edyta Strub dok. historyczny 24 min. Pochód sprzeciwu 1.05.1971 r.
14.30"Kto ratuje jedno życie" Bogusława Stanowska-Cichoń dok. 68 min 32 sek.
Staranne i rzetelne przedstawienie wysiłków polskich sióstr zakonnych i księży w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. Niezwykle ważny film pokazujący heroiczne zachowania wielu kapłanów oraz sióstr zakonnych, którzy narażając życie ratowali Żydów przed zagładą
16.00"Grudzień Wasz i Nasz" Joanna Pieciukiewicz dok. histor. 57 min.
O tragedii Grudnia '70 w Szczecinie. Wykorzystano materiały oryginalne
materiały TVP, SB oraz nagrania z sieci telefonicznej MSW
17.00"WYJŚCIE"Michał Król ks Roman Sikoń dok. 52 min
Opowieść o ludziach niepełnosprawnych, którzy tworzą Teatr Exit. Szukamy tu wspólnie prawdziwego piękna, nie atrakcyjności. Chcemy naszą sztuką budować człowieka, prowadzić go ku prawdziwemu szczęściu. Nasza twórczość głównie opiera się na Słowie Bożym, gdyż wierzymy, że ma ona moc zmieniania ludzi. Chcemy tworzyć rzeczy piękne w świecie zawłaszczonym przez brzydotę (to cytat z końcówki filmu)
Godzina 18.00Podsumowanie dnia i zaproszenie na jutro.
Zakończenie transmisji on-line
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian
NIEDZIELAGodzina 10.00rozpoczęcie transmisji on-line
"Marsz cieni" Lesław Dobrucki dok. fabularyzowany 21'59''
Przejmujący marsz postaci w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, organizowany jest od 2008 roku z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jego uczestnicy w milczeniu pokonują ulicami Warszawy trasę od Muzeum Wojska Polskiego do Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Tym marszem przypominają o ofiarach - polskich żołnierzach, którzy zostali bestialsko zamordowani strzałami w tył głowy przez NKWD. Przez wiele lat milczano o tej zborni i zawieszono kotary niepamięci - jak podkreśla jedna z osób wypowiadających się w filmie. A właśnie to ci ludzie walczyli o wolną Polskę. I zapłacili najwyższą cenę. Oddali za nią swoje życie. Reżyser filmu dołącza widzów do grona obserwatorów tego wydarzenia.
10.40odc. 4 "Polska Sprawa 1939 - 1956 odc. 4. Katyń" Artur
Janicki edu. 12 min. 49 sek.
Przedstawiono wydarzenia związane z bestialskim zamordowaniem polskich żołnierzy w Katyniu.
11.00"Bóg w Auschwitz. Wspomnienia Walentyny Nikodem"
Weronika Machała, prod. Idź Pod Prąd, edukacyjny, 6 minut Wstrząsające wspomnienia Walentyny Nikodem, która wraz z mamą trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego mając 20 lat. Bohaterka opowiada, że w pierwszej chwili można było powiedzieć: Boże, gdzie ty jesteś, bo to przecież niemożliwe, żeby ludzie coś podobnego urządzili innym ludziom. Ale to było dopiero preludium do tego co nastąpiło... To dramatyczne wspomnienia nagrane przez Kornelię Chojecką m.in. o śmierci mamy bohaterki w obozie i codziennej walce o przetrwanie.
11.15"A WIARA PRZETRWAŁA" - film dok. Anna Tomczyk 25 min.
Autorka pokazuje w swoim filmie mieszkańców miejscowości Wołoszcza w
obwodzie lwowskim na Ukrainie, dzięki którym pomimo prześladowań po
II wojnie światowej przetrwała wiara katolicka. Autorki konsekwentnie
realizuje filmy i reportaże o życiu Polaków poza granicami kraju.
12.00"Różyczka" Inka Bogucka dok. 11 min.
Wzruszająca opowieść o tym, co najważniejsze - o miłości. W tej
opowieści został pokazany problem wielu rodziców stawianych przed
wyborem dokonania lub odstąpienia od aborcji dziecka, zwanej przez
niektórych lekarzy wczesnym zakończeniem ciąży, z powodu wykrycia
wad wrodzonych płodu. Słowa bohaterki filmu: Nie chcę nikogo pouczać,
chcę tylko opowiedzieć swoją historię, stanowią kwintesencję tego obrazu.
12.20"AUSCHWITZ, BOKS I CHLEB", Auschwitz, boxing and bread, Gabriela Maruszczak dok. Historyczny 29'15''
To film o Tadeuszu Pietrzykowskim - polskim pięściarzu, żołnierzu Wojska Polskiego, jednym z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Film jest poruszającą opowieścią o człowieku, który pięściami wywalczył sobie życie. Na szczególną uwagę zasługuje fragment dotyczący Maksymiliana Kolbe. Tadeusz Pietrzykowski przekazał Maksymilianowi kawałek chleba. Po kilku dniach okazało się, że jeden ze współwięźniów ukradł ten chleb. Tadeusz Pietrzykowski postanowił wymierzyć sprawiedliwość złodziejowi. Maksymilian Kolbe błagał go: Nie bij synu, widocznie ten chleb jest mu bardziej potrzebny niż mnie. Pietrzykowski po raz drugi przekazał Maksymilianowi kawałek chleba. A ten przełamał go i dał połowę złodziejowi mówiąc: On też jest głodny. Film Gabrieli Maruszczak to również film o człowieczeństwie, o szlachetnych zrachowaniach w najcięższych i najtrudniejszych warunkach w jakich może znaleźć się człowiek.
13.00"Wybraniec bogów" K.Starczewski R. Pękała T. Matuszak dok. fab. 65 min.
Film przedstawia życie i działalność Józefa Marcinkiewicza - polskiego matematyka, doktora filozofii, absolwenta Uniwersytetu Wileńskiego im. Stefana Batorego w Wilnie, porucznika Wojska Polskiego. Józef Marcinkiewicz został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Życie bohatera ilustrują fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze przekazać dzięki swojej pracy i talentowi. Gdyby tylko pozwolono im żyć... Zapraszamy na ciąg dalszy PROJEKCJI FESTIWALOWYCH w części II,
NIEDZIELAUROCZYSTE ZAKOŃCZENIE FESTIWALULinki do odbioru transmisji znajdą się na stronie internetowej
www.ksfniepokalana.plgodz 14.00, projekcje
"CZYŚCIEC" Michał Konrad, dok. fabularyzowany 91 min.
"Jesteś piękna", Freedom is Near, Bernardyn Michał, teledysk 4 min. 35 sek.
"Adesto Sancta Trinitas", hymn ku czci Trójcy Przenajświętszej, o. Mariusz Wójtowicz, teledysk 3 min. 21sek.
Godz 17.00OGŁOSZENIE WYNIKÓW FESTIWALU,
WRĘCZENIE NAGRÓD I ODZNACZEŃ,
WYSTĄPIENIA TWÓRCÓW I ZAPROSZONYCH GOŚCI
Godz 18.00Msza św. w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Godz 18.45KONCERT
POP ORATORIUM "TOTUS TUUS"
autor ks. Jan Śmigasiewicz
w wykonaniu
ORKIESTRA - SYNVONIA NOVA
dyr. Łukasz Wojakowski
Chór "TOTUS TUUS"
Zespół "FAUSTYNKI"
Soliści
"SCHOLA DZIECIĘCA - KRESY"