stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Już wkrótce będzie można zobaczyć Yasmin Levy na koncertach w Polsce, w tym w Gdańsku. W styczniu 2013 roku artystka zaplanowała krótką trasę w naszym kraju.

lis 24

niedziela, g. 19:00

Gdańsk Oliwa,
bilety 30 zł
lis 28

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Sala Koncertowa na Ołowiance
Koncert impresaryjny
YASMIN LEVY

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Zjawisko łączenia kultur w world music jest już niejako standardem. Twórcy sięgają po coraz bardziej odległe od siebie muzycznie rejony i mieszają je, tworząc zgrabne całości. Można by powiedzieć, że Yasmin Levy należy do tego typu artystów... ale niekoniecznie. Bo jeśli wgłębimy się w historię flamenco i Hiszpanii, zauważymy, że muzyka żydowska i hiszpańska wcale nie leżą tak daleko od siebie.

Urodzona w Jerozolimie Yasmin śpiewa muzykę sefardyjską w duchu flamenco. Wykorzystuje do tego język ladino, język hiszpańskich Żydów, dawno już nieużywany. Charakterystyczną innowacją jest włączenie elementów flamenco i użycie takich instrumentów jak oud, skrzypce, wiolonczela i fortepian. Dlatego właśnie, że opiera się na muzyce swoich przodków z Andaluzji, pozornie odległe od siebie kultury stapia w spójną i jak najbardziej poprawną historycznie całość.

Yasmin Levy urodziła się w Bakaa, starej, urokliwej dzielnicy Jerozolimy. Muzyką interesowała się od dzieciństwa. W wieku 6 lat zaczęła uczyć się gry na pianinie. Kiedy skończyła 20 lat postanowiła, że swoje życie chce związać ze śpiewaniem. Zaczęła od małych, lokalnych koncertów. Dopiero w 2002 roku udało jej się wystąpić na Muzycznych targach EXPO - WOMEX i to rozpoczęło jej międzynarodową karierę. Pierwsza płyta Yasmin "Romance & Yasmin" inspirowana była twórczością jej ojca - Ytzhaka Levy.

W swojej twórczości skupiał się on na uwiecznianiu przekazywanej z pokolenia na pokolenie historii i kultury sefardyjskich Żydów. Kolejny album, "La Juderia", to również tradycyjne Ladino, ale po pobycie w Hiszpanii Yasmin zaczęła eksperymentować z Flamenco. Na tym albumie bardzo wyraźnie słychać jego wpływy. Kolejna płyta to powrót do korzeni, ale tym razem w międzynarodowym wydaniu. Płyta nagrywana była w Londynie, w Livingsto Studios. Produkowali ją wspólnie Lucy Duran i Jerry Boys. W nagraniach brali udział muzycy z różnych stron świata: Armenii, Grecji, Paragwaju, Izrael, Turcji i Hiszpanii. Tytułowy utwór, "Mano Suave", to tradycyjna pieść Beduinów, Którą Yasmin zaśpiewała w duecie z Natachą Atlas (jedną z najbardziej znanych artystek na Bliskim Wschodzie).

Yasmin Levy do tej pory wydała 4 płyty: "Romance & Yasmin" (w 2004 roku), "La Juderia" (w 2005 roku), "Mano Suave" (w 2007 roku) i "Sentir". Ta ostatnia w ubiegłym roku została wydana w większości krajów europejskich, a ostatnio również w USA. Jeden z hitów z tej płyty, "La Alegria", pokazuje, ile pasji jest w jej muzyce. Artystka ukończyła prace nad kolejnym albumem, który ukaże się w październiku 2012.

Yasmin była trzykrotnie nominowana do nagród BBC Radio 3 World Music Awards:
w 2000 roku - w kategorii Najlepszy Debiut
w 2005 roku - w kategorii Culture Crossing (za album "La Juderia")
w 2007 roku - w kategorii Mid East & North Africa