stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wejdź, zobacz i posłuchaj o czym śni i marzy Dolne Miasto. YUME: SNY DOLNEGO MIASTA // interaktywna instalacja audiowizualna otwarta dla wszystkich od godziny 00:00 26 maja do godziny 00:00 27 maja w Królewskiej Fabryce Karabinów przy ul. Łąkowej 35-38.

6 grudnia 2024 - 12 stycznia 2025

Sopot
Wstęp wolny
sty 17

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
wyprzedane
O lepszej Polsce. O astronaucie, który spełnia marzenia ludzi. O powrót dawnych czynszów.  O uczeniu się w nieskończoność. O szkole w ogniu. O tym jak z Dolnego Miasta trafić do Los Angeles. O tym kiedy spełni się sen o rewitalizacji tej dzielnicy. O schodach do nieba.

To tylko kilka z historii ze snów mieszkańców Dolnego Miasta. Wszystkie będzie można poznać podczas interaktywnego projektu audiowizualnego YUME: SNY DOLNEGO MIASTA Agaty Królak i Macieja Wojcieszkiewicza.

Efektem ich pracy będzie audiowizualna konstrukcja, sześcienny namiot, który przez 24 godziny od północy do północy 26 maja stanie na terenie dawnej Fabryki Karabinów przy ulicy Łąkowej 35 na Dolnym Mieście. Najważniejszym elementem instalacji (która stanowi bazę projektu) są zebrane sny mieszkańców dzielnicy, które będą przedstawione w formie wizualizacji współgrających z muzyką. YUME będzie kreowane przez odbiorcę - to on zanurzy się w przestrzeń, na jego ciele wyświetlane będą wizualizacje, on rzuci cień, otoczony lampionami i obsypany confetti. Jego odbiór przestrzeni będzie subiektywny.

Dolne Miasto to dzielnica znajdująca się w południowo-wschodniej części gdańskiego Śródmieścia. Jest jedną z najstarszych części miasta, ale z powodu oddzielenia jej od centrum Kanałem Motławy i  Podwalem Przedmiejskim, znajduje się niejako na jego uboczu, trochę zaniedbana. Miasto próbuje ożywić ten kwartał przez długotrwały proces rewitalizacji. Projekt YUME chce przywrócić pamięć o tym miejscu, a także zamieszkujących je mieszkańcach.

YUME w języku japońskim oznacza sen, marzenie. To próba stworzenia autonomicznej przestrzeni wypełnionej obrazem i dźwiękiem, oderwanego od otoczenia mikroklimatu audiowizualnego.

Zobacz zwiastun projektu

Przeczytaj także