Od czego profesjonaliści zaczynają planowanie wydarzenia? Skąd czerpią pomysły i czym się inspirują przy tworzeniu programu muzycznego? Jak wygląda ich praca na co dzień? Nowy cykl Instytutu Kultury Miejskiej - ZA SCENĄ pokazuje największe polskie festiwale z perspektywy miejsca, gdzie niewiele osób ma wstęp. 12 kwietnia o godz. 18.00 w IKM odbędzie się spotkanie z twórcami Festiwalu Inne Brzmienia Agnieszką Wojciechowską i Rafałem Chwałą.
Wschód Kultury -
Inne Brzmienia Art'n'Music Festival umożliwia spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Oferuje muzykę ambitną, nietuzinkową, poszukującą nowych rozwiązań. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia.
- Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Wielowątkowy program to również wydarzenia dla miłośników ambitnego kina - pokazy filmów z krajów Partnerstwa Wschodniego, literatury - każdego roku w ramach Wschodniego Expressu wydajemy premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów, wprowadzając je tym samym na polski rynek i sztuki współczesnej - wystawy plakatów, fotografia uliczna, design. Najmłodsi uczestniczą w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach, czyli autorskim programie edukacyjnym polegającym na oswajaniu dzieci i młodzieży z dźwiękiem, różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazujący, że muzyka to bogate terytorium poznawcze - opowiada
Agnieszka Wojciechowska, dyrektor programowy Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival.
Do tej pory na scenie Innych Brzmień wystąpili m.in. tacy artyści, jak: Einstürzende Neubauten, Goldfrapp, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke, Tuxedomoon, Juno Reactor,Tortoise, Shibusashirazu Orchestra, Tony Allen, UK Subs, Asian Dub Foundation, Yat-Kha, The Tiger Lilies, Easy Star All Stars czy trio Aksak z legendą niemieckiej awangardy Eberhardem Kranemannem.
Agnieszka Wojciechowska razem z Rafałem Chwałą, dyrektorem artystycznym Innych Brzmień, opowiedzą o tym, jak pracuje się nad tego typu festiwalem, kto i w jaki sposób układa program festiwalu, jak współpracują z innymi Festiwalami Wschodu Kultury odbywającymi się w Rzeszowie i Białymstoku. Podczas spotkania rozlosujemy dwa pakiety gadżetów i upominków festiwalowych.
ZA SCENĄ to nowy cykl spotkań IKM z organizatorami i organizatorkami wydarzeń kulturalnych. W pierwszej odsłonie podejrzymy zza sceny i od kuchni przygotowania do największych festiwali muzycznych w Polsce: Audioriver, Ostróda Reggae Festival, Inne Brzemienia, Przystanek Woodstock.
- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w przyszłości zająć się produkcją wydarzeń kulturalnych: studentów animacji kultury oraz inne osoby zainteresowane tematyką organizacji festiwali muzycznych, ich fanów i pasjonatów. Podczas każdego spotkania rozlosujemy wśród uczestników bilety lub gadżety festiwalowe. - mówi
Agnieszka Urbańska z Instytutu Kultury Miejskiej.
Rozmowy z organizatorami festiwali muzycznych prowadzić będzie
Małgorzata Muraszko, dziennikarka i kulturoznawczyni związana z "Gazetą Wyborczą Trójmiasto" i "Co jest grane 24". Na pierwszy festiwal muzyczny pojechała mając 16 lat i nie przestaje jeździć. Ma na swoim koncie relacje z wielu krajowych i zagranicznych festiwali. Jest absolwentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Kulturoznawstwa i Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim oraz podyplomowych studiów menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim.