Od czego profesjonaliści zaczynają planowanie wydarzenia? Skąd czerpią pomysły i czym się inspirują przy tworzeniu programu muzycznego? Jak wygląda ich praca na co dzień? Nowy cykl Instytutu Kultury Miejskiej - ZA SCENĄ pokazuje największe polskie festiwale z perspektywy miejsca, gdzie niewiele osób ma wstęp. 27 marca o godz. 18.00 w IKM odbędzie się spotkanie z twórcą Ostróda Reggae Festival, Piotrem Kolaj.
Ostróda Reggae Festival to 18 edycji największego święta muzyki reggae w Polsce. Podczas tych 18 lat, na scenach festiwalowych wystąpiły prawie wszystkie liczące się w Polsce i na świecie gwiazdy tego nurtu muzycznego - łącznie ponad 1000 artystów. Za sukces uważam to, że zgodnie z moimi planami, udało się stworzyć festiwal rodzinny, gdzie to właśnie rodziny stanowią dużą część festiwalowych gości. W 2017 roku rozdaliśmy ok. 1500 opasek dla dzieci poniżej 12 roku życia. To absolutny ewenement na scenie polskich festiwali muzycznych - mówi Piotr Kolaj.
Piotr "Piter Cool" Kolaj - człowiek dla którego muzyka stała się sensem życia. Twórca największego polskiego festiwalu reggae - Ostróda Reggae Festival, którego jest producentem i dyrektorem od 1 edycji w 2001 roku. Jest kompozytorem dwóch hymnów ostródzkiego festiwalu, pamiętnego "Viva Positiva Style" oraz "Do zobaczenia w Ostródzie" w których udzielały się polskie oraz zagraniczne gwiazdy muzyki reggae. W 2014 roku odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ZA SCENĄ to nowy cykl spotkań IKM z organizatorami i organizatorkami wydarzeń kulturalnych. W pierwszej odsłonie podejrzymy zza sceny i od kuchni przygotowania do największych festiwali muzycznych w Polsce: Audioriver, Ostróda Reggae Festival, Inne Brzemienia, Przystanek Woodstock.
- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w przyszłości zająć się produkcją wydarzeń kulturalnych: studentów animacji kultury oraz inne osoby zainteresowane tematyką organizacji festiwali muzycznych, ich fanów i pasjonatów. Podczas każdego spotkania rozlosujemy wśród uczestników bilety lub gadżety festiwalowe. - mówi
Agnieszka Urbańska z Instytutu Kultury Miejskiej.
Rozmowy z organizatorami festiwali muzycznych prowadzić będzie
Małgorzata Muraszko, dziennikarka i kulturoznawczyni związana z "Gazetą Wyborczą Trójmiasto" i "Co jest grane 24". Na pierwszy festiwal muzyczny pojechała mając 16 lat i nie przestaje jeździć. Ma na swoim koncie relacje z wielu krajowych i zagranicznych festiwali. Jest absolwentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Kulturoznawstwa i Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim oraz podyplomowych studiów menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim.