Luty 2025 to miesiąc obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Z tej okazji zapraszamy do Biblioteki Wiedzy na wykład o najstarszych zabytkach piśmiennictwa słowiańskiego i tajemnicach, które skrywają stare manuskrypty.
Na prelekcji uczestnicy poznają podstawowe informacje dotyczące odnalezienia, pochodzenia i zawartości najstarszych zabytków piśmiennictwa w podziale na najstarsze polskie zabytki pisane od IX do XV wieku oraz zabytki kanonu języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, głagolicy i cyrylicy od IX do XIII ww.
Zabytki zachowane w formie Kodeksów i rękopisów o charakterze religijno-społecznym najdoskonalej reprezentują stan najstarszego języka literackiego Słowian, języka Cyryla i Metodego. Uzupełnienie stanowią oddzielne przykłady napisów słowiańskich, zachowanych w największych zabytkach architektonicznych oraz na elementach pomnikowych, takich jak kamienie czy krzyże. Prelekcja skupi się na treści najbardziej znanych i charakterystycznych zabytków piśmiennictwa danej epoki, uwzględniając przy tym problem ich datowania, miejsca odnalezienia, cechy paleograficzne, jak np. rodzaj i wiek materiału, kształty liter, typ zdobnictwa. Omówione zostaną również losy danych pomników piśmiennictwa na tle ich wykorzystania przez dostojników oraz miejsca i prawa do ich przechowywania w czasach współczesnych.
Prelekcję wygłosi Karolina Przytulska - absolwentka Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego, lektorka języka rosyjskiego, tłumaczka specjalistyczna języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, wykładowczyni języka polskiego na Uniwersytecie im. M. Łomonosowa w Archangielsku, autorka "Repetytorium Leksykalnego do nauki języka rosyjskiego dla szkół językowych", założycielka organizacji zrzeszającej tłumaczy pisemnych najstarszych literackich języków "Starocerkiewni". Prywatnie miłośniczka kina i spacerów śladami kultur.
Grupa Starocerkiewni - dla placówek edukacyjnych, instytucji, organizacji w całej Polsce prowadzi wykłady o historii języka SCS jako najstarszego języka literackiego Słowian, jego rozwoju, przekształceniach, wpływie na współczesne języki słowiańskie, najstarszych zabytkach piśmiennictwa.
Więcej na
https://bibliotekagdynia.pl/pl/wydarzenia/najstarsze-zabytki-pismiennictwa-slowianskiego-tajemnice-manuskryptow