Zapraszamy na spotkanie z Beatą Sztyber pt. "Nie tylko Gdańsk. Zabytkowe korony, czepki, czepce, drukowane tkaniny i curiosa w przedwojennych zbiorach Muzeum Miejskiego".Zbiory tekstyliów w przedwojennym Stadtmuseum w Gdańsku wyróżniały się niezwykłą różnorodnością - obejmowały zarówno starożytne tkaniny koptyjskie, jak i wyroby z początku XX wieku pochodzące z Europy i Azji. Kolekcja nie ograniczała się jedynie do obiektów związanych z Gdańskiem czy Pomorzem - trafiały do niej również artefakty ze Śląska, Bawarii i innych regionów. Szczególnie licznie reprezentowane były przedmioty związane z modą oraz drukowanymi tkaninami, wytwarzanymi w niemieckich warsztatach. Podczas spotkania bohaterami wieczoru będą m.in. czepki, czepce, korony oraz figuralne druki na lnianym płótnie.
Beata Sztyber - st. kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku w Pracowni Tkanin i Haftów od 1983 roku. Absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Autorka wystaw i publikacji z zakresu zabytkowych tkanin i haftów, ikonografii chrześcijańskiej i sztuki średniowiecznej. Brała udział w pracach inwentaryzacyjnych w kościołach pomorskich, klasztorze Benedyktynek w Żarnowcu, Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i Tarnowie. Współpracowała przy realizacji projektu badawczego dotyczącego średniowiecznych paramentów liturgicznych w zbiorach MNG, także przy opracowywaniu przedwojennych zasobów szklanych klisz w gdańskim Muzeum. Prowadzi badania dotyczące wojennych start zabytków tekstylnych oraz przygotowuje katalog tkanin nowożytnych w zbiorze MNG.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Jeżeli chcecie wziąć udział w wykładach, prosimy o wypełnienie formularza, który dostępny jest pod tym adresem >>>
Tam znajdziecie również szczegółowy opis wykładów.Wszystkie wykłady odbywają się w Centrum Herdera na ul. Ogarnej 26, zawsze w piątki w godzinach 17.30-19.30.Cykl został przygotowany we współpracy Centrum Herdera UG z Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Partnerem projektu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.
Harmonogram:25.04.2025 - dr Magdalena Mielnik Rola Towarzystwa Sztuk Pięknych w kulturze XIX-wiecznego Gdańska.
23.05.2025 - dr Maja Mociewicz Sylwety gdańskiej socjety. Karykatury i rysunki satyryczne Johna Sprotta Stoddarta jako źródło wiedzy o śmietance towarzyskiej i życiu społecznym XIX-wiecznego Gdańska.