stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Po sukcesie pierwszych koncertów Zaczynamy od Bacha, postanowiliśmy rozszerzyć propozycję repertuarową koncertów o kompozycję Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego, włączając w tworzenie projektu Chór Politechniki Gdańskiej. Dzięki temu koncerty zyskają jeszcze więcej głębi i koloru, pokazując zarówno piękno muzyki smyczkowej jak i ludzkiego głosu.

muzyka poważna
Kup bilet
maj 13

poniedziałek, g. 09:15, 11:30

Program koncertu:

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Część 1 koncertu

• J. S. Bach - Koncert na dwoje skrzypiec d-moll
• G. P. Telemann - Koncert na dwie altówki G-dur
• A. Vivaldi - Koncert na dwoje skrzypiec a-moll

Część 2 koncertu
• G. B. Pergolesi - Stabat Mater

Artyści realizujący projekt:
Chór Politechniki Gdańskiej oraz Orkiestra Kameralna BalticAlians pod batutą Mariusza Mroza

Soliści:
Skrzypce - Jan Staruch, Jakub Piwowarski, Roman Niczyparuk, Maria Chwedyna
Altówki - Nel Żmuda Trzebiatowska, Yulia Buraya
Realizacja Basso continuo - Gracjana Huk, Karolina Borkowska Kiss
Partie solowe w Stabat Mater:
Sopran - Tatiana Lavrik, Mezzo sopran - Jagoda Staruch

Termin i miejsce koncertu:
Kościół Kolegiaty rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku

Barroco w języku włoskim to nic innego jak perła o nieregularnym kształcie, coś nietypowego, unikatowego. Kompozytorzy epoki baroku przełamywali konwenanse i szukając nowych barw, środków ekspresji tworzyli nowe nurty w historii muzyki, niekiedy całkowicie odchodząc od starych,
osłuchanych form.

Pierwsze koncerty Zaczynamy od Bacha odbyły się w Filharmonii Wejherowskiej oraz podczas Festiwalu Języki Muzyki i obejmowały występ Orkiestry Kameralnej BalticAlians, lecz nie były to zwyczajne koncerty orkiestry kameralnej, a koncert orkiestry złożonej z solistów, bowiem każdy członek orkiestry mógł się zaprezentować również jako solista, a program obejmował barokowe koncerty na skrzypce, altówki i wiolonczele. Dzięki tak nietypowemu doborowi repertuaru, koncerty poprzez swoją wszechstronność i barwność zelektryzowały publiczność i wzbudziły owacje na stojąco.

BalticAlians
• BalticAlians powstało w listopadzie 2018 roku. Idea powstania orkiestry zrodziła się ze wspólnej pasji studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku do smyczkowej muzyki kameralnej i chęci dzielenia się nią z innymi. Dzięki swojemu zapałowi i talentowi, grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu.

• Od momentu powstania orkiestra zorganizowała szereg koncertów z udziałem wielu profesjonalnych muzyków światowej sławy, m. in. z Karoliną Piątkowską - Nowicką, Robertem Kwiatkowskim, Georgem Tchitchinadze, Robertem Kabarą, Cezariuszem Gadziną czy Pawłem Zagańczykem. Jesienią 2019 roku BalticAlians zorganizowało międzynarodowy projekt z udziałem członków Zehetmair Quartet, Jakubem Jakowiczem oraz Christianem Elliottem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a także wzięło udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej NeoArte - Syntezator Sztuki. W okresie pandemii orkiestra wykonała nagranie "Orawy" Wojciecha Kilara, w którym wystąpił gościnnie Sebastian Karpiel-Bułecka. We wrześniu 2020 roku Orkiestra Kameralna BalticAlians wzięła udział w premierze utworu "Polichromie Świętojańskie" autorstwa Agnieszki Stulgińskiej w Centrum św. Jana w Gdańsku, organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. W sierpniu 2021 orkiestra zorganizowała i wykonała koncert "Zaczynamy od Bacha" w Wejherowskim Centrum Kultury- Filharmonia "Kaszubska" a we wrześniu wystąpiła na Festiwalu "Języki Muzyki" w Gdańsku. W marcu 2022 BalticAlians wzięło udział w koncertach w ramach współpracy z Chórem Politechniki Gdańskiej oraz chórem Uniwersytetu Morskiego przy oratorium Magnificat J.Ruttera, oraz wystąpiła pod batutą Roberta Kabary z koncertem pamięci Krzysztofa Pendereckiego "Penderecki in Memoriam w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Koszalińskiej oraz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Chór Politechniki Gdańskiej
Oficjalna rejestracja działalności Chóru Politechniki Gdańskiej nastąpiła w listopadzie 1965 roku, kiedy to na Politechnice powstał z inicjatywy Andrzeja Lewandowskiego, zespół kameralny pod nazwą "Collegium Academicum Musicae Antiqae". W styczniu 1968r - na życzenie senatu uczelni - CAMA zmienia nazwę na Chór Politechniki Gdańskiej a w 2006 r. na Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej. Kierownictwo artystyczne Chóru sprawują kolejno Dyrygenci: Andrzej Lewandowski (1965-1980), Jan Łukaszewski (1980-1992). Od października 1992r. zespół prowadzi Mariusz Mróz, absolwent Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Mariusz Mróz Urodził się w 1968 roku. Naukę muzyki rozpoczął w PSM I i II stopnia w Olsztynie w klasie skrzypiec. Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, na wydziale dyrygentury chóralnej. Uczestniczył w mistrzowskim kursie dyrygentów w Brugii (Belgia). W latach 1991 - 2000 pracował z Sopockim Chórem Kameralnym "CONTINUO" . Jego praca doktorska, którą obronił w 2006 r. związana była z jego pasją czyli Muzyką Cerkiewną. Z Akademickim Chórem Politechniki Gdańskiej koncertował we Włoszech, w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Estonii, Czechach, Meksyku, Macedonii na Litwie oraz na Węgrzech. Trzon Naszego zespołu tworzą studenci i absolwenci Politechniki Gdańskiej. Chór działa wg formuły otwartej, przyjmując corocznie uzdolnioną muzycznie młodzież. Kariera chórzysty często kończy się wraz z obroną pracy magisterskiej, stąd zespół podlega ciągłym transformacjom. Nie jest to jednak reguła gdyż wielu członków chóru nie może się z nim rozstać przez całe dziesięciolecia znajdując w nim odprężenie od codziennych spraw, przyjaźnie na całe życie albo nawet męża czy żonę! Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej może poszczycić się wieloma sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej. Z tych wielu sukcesów wymienić trzeba ostatnie: - VI Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy 2013 - złoty dyplom. - II Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Chóralnej "Canco Mediterrania" w lloret de Mar i Barcelonie 2013 - Grand Prix , i 1 miejsce w kategorii muzyki Sakralnej, Folklor i Katalońskiej. - XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormiańskiego w Rumi 2013 - I miejsce.