stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

(Za)czytani w Gdańsku - Weekend z książką Opinie (2)

W dniach 2o - 21 września Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska, Oficyna Gdańska oraz sponsor główny Energa S.A., zapraszają wszystkich serdecznie na Długi Targ i Zielony Most, gdzie czekać będzie na Was moc atrakcji związanych z książkami i czytaniem.

w każdą niedzielę (do 23.02), g. 13:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W programie przewidujemy m.in. gry i zabawy dla najmłodszych, kiermasz książek oraz spotkania z gdańskimi autorami. Każdy chętny będzie mógł również odczytać fragment ulubionej książki w specjalnie przygotowanej "Zaczytanej Altanie".

Dodatkowo, podczas "Weekendu z książką" odbędzie się Finał Akcji "Z książką na walizkach" organizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Siedzieć na walizkach to nic innego jak być przygotowanym do podróży. A jak wiadomo nie od dziś najlepiej podróżuje się z książką. I nie tylko w całkiem realnym wymiarze - lektura umili nam trudy dalekich i bliskich wypraw, ale również pozwoli na wycieczki bez konieczności ruszania się z wygodnego fotela. Dlatego już po raz siódmy zapraszamy wszystkich "czytelmaniaków" do udziału w "Pomorskich spotkaniach pisarzy z młodymi czytelnikami. Z książką na walizkach".

Miejsce: Długi Targ i Zielony Most.

Czas: zaczynamy o 11.00 i czytamy aż do 17.00.

Dlaczego?: Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika. Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.

Czego mogą spodziewać się osoby, które zdecydują się nas odwiedzić? Organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje dla wszystkich zainteresowanych:

1. Kiermasz książek - zaplanowany na weekend 20i 21 września. Każdy wielbiciel książek i nie tylko, będzie miał okazję nabyć publikacje wydane przez gdańskie wydawnictwa. Podczas kiermaszu zagości u nas ok. 10 - 15 gdańskich wydawnictw, w tym: Oficyna Gdańska, Wydawnictwo Harmonia, Wydawnictwo Wiatr od Morza oraz księgarnie Matras.

2. Silent Book - w specjalnie przygotowanej strefie Silent Book uczestnicy projektu będą mogli doświadczyć unikatowego przeżycia - w specjalnych, bezprzewodowych słuchawkach będzie można odtworzyć sobie fragmenty różnych audiobooków. Doświadczenie to ma uświadomić uczestnikom, że książki można zarówno czytać, jak i słuchać. Zostaną przygotowane dwa rodzaje zestawów - dla dorosłych oraz dla dzieci.

3. Autobusowa czytelnia - jak wiadomo podczas długich tras najlepiej umilić sobie czas dobrą książką, a że podczas naszego Weekendu z książką, dobrych publikacji nie zabraknie, postanowiliśmy urozmaicić wszystkim weekend autobusową czytelnią z prawdziwego zdarzenia, w której nie tylko będzie można przystanąć i poczytać dobrą książkę, ale taką książką będzie można również się wymienić. W autobusowej czytelni zostanie przygotowana strefa bookcrossingu. Bookcrossing to nic innego, jak wymiana książek: Ty zostawiasz swoją w zamian za inną, dostępną na miejscu i to całkowicie bezpłatnie.

4. Spotkania z autorami - dla wszystkich książkowych smakoszy organizatorzy przygotowali coś zupełnie wyjątkowego - spotkania z gdańskimi autorami. Wśród nazwisk znajdują się takie znakomitości, jak: Jerzy Samp, Waldemar Nocny, Emma Popik, czy Barbara Piórkowska. Oczywiście, organizatorzy nie zapominają o najmłodszych czytelnikach, specjalnie dla dzieci pierwszego dnia czytania odbędą się spotkania z autorami publikacji dla dzieci i młodzieży. Wśród nazwisk mamy takie znakomitości, jak Anna Czerwińska - Rydel, Kalina Jerzykowska, czy Paweł Beręsewicz.

5. Zaczytana Altana - czytanie na głos to sposób na ćwiczenie koncentracji i uwagi. Dodatkowe modulowanie głosu podnosi wartości książki wśród słuchaczy; książka staje się ciekawsza. Podczas Weekendu z książką każdy zainteresowany będzie mógł przeczytać fragment swojej ulubionej publikacji w specjalnie przygotowanej Zaczytanej Altanie, która stanie na Długim Targu.

20.09.2014
11.30 Premiera publikacji Marc de Gascogne, "Gaskończyk w kraju Solidarności" / Oficyna Gdańska Zielony Most
12.30 12.30 Premiera publikacji Zbigniew Jujka "Alfabet Zbigniewa Jujki" / Oficyna Gdańska Zielony Most
11.00 Spotkanie autorskie - Anna Czerwińska - Rydel Zielona Brama
12.00 Spotkanie autorskie - Agnieszka Szczepańska Zielona Brama
13.00 Spotkanie autorskie - Zuzanna Orlińska Zielona Brama
14.00 Spotkanie autorskie - Andrzej Grabowski Zielona Brama
15.00 Spotkanie autorskie - Paweł Beręsewicz Zielona Brama
16.00 Spotkanie autorskie - Ewa Poklewska - Koziełło Zielona Brama
16.00 Spotkanie autorskie - Kalina Jerzykowska Zaczytana Altana
11.00 - 17.00 Wielkoformatowa gra planszowa dla dużych i małych Długi Targ
11.00 - 17.00 Autobusowa Czytelnia i bookcrossing Długi Targ
11.00 - 17.00 Zaczytana altana Długi Targ
11.00 - 17.00 Finał akcji "Książka na walizkach" - kiermasz książek Zielony Most
11.00 - 17.00 Silent Book Zielony Most

21.09.2014r.
11.00 Start drugiego dnia "Weekendu z książką" Zielony Most
11.30 Premiera publikacji Andrzej Drzycimski "Dziennik internowanego"/ Oficyna Gdańska Zielony Most
12.30 Spotkanie autorskie - Jerzy Samp "Gdańsk znany i nieznany" oraz zapowiedź publikacji "Gdańska kapsuła czasu" Zielony Most
11.00 Start pierwszego spaceru "Śladami gdańskich książek" Zielona Brama
11.00 Spotkania autorskie - Mieczysław Abramowicz Zielona Brama
12.00 Spotkania autorskie - Waldemar Nocny Zielona Brama
13.00 Spotkania autorskie - Sylwia Kubryńska Zielona Brama
14.00 Spotkania autorskie - Jerzy Samp Zielona Brama
15.00 Spotkania autorskie - Tomasz Snarski Zielona Brama
16.00 Spotkania autorskie - Emma Popik Zaczytana Altana
16.00 Spotkania autorskie - Barbara Piórkowska Zielona Brama
13.00 Start drugiego spaceru "Śladami gdańskich książek" Zielona Brama
15.00 Start trzeciego spaceru "Śladami gdańskich książek" Zielona Brama
11.00 - 17.00 Wielkoformatowa gra planszowa dla dużych i małych Długi Targ
11.00 - 17.00 Autobusowa Czytelnia i bookcrossing Długi Targ
11.00 - 17.00 Zaczytana altana Długi Targ


Kilka słów o naszych autorach:

Anna Czerwińska - Rydel
- muzyk, pedagog, gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach, jak np. " Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie" - 2010 rok, czy " W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej - Curie" - 2011 rok. Anna Czerwińska - Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, o problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkich o muzyce.

Kalina Jerzykowska - absolwentka polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Dziennikarka Radia Łódź i "Gazety Wyborczej". W "Gazecie Łódzkiej" przez kilka lat redagowała "Tygodnik Kulturalny Verte". Jest autorką felietonów publikowanych w radiu i gazecie, recenzji, scenariuszy i pojedynczych utworów - piosenek, skeczy, monologów - pisanych dla estrady i teatru: min. przedstawienia lalkowego dla dorosłych pt. Myślęta (wspólnie z Zbigniewem Wojciechowskim, muz. Małgorzata Kamińska), rewii iluzjonistycznej Arsene Lupin, musicalu Flakonik Apolonii z muz. J. Delonga) oraz rewii Podwórko Europa - dwa ostatnie wykonywał popularny zespół dziecięcy "Pędziwiatry". Od kilku lat pisze książki dla dzieci (np. Kantor wymiany liter, W moim ogrodzie mieszka czarodziej, 13. skrytka, Mucha pod Grunwaldem) oraz scenariusze dla teatrów dziecięcych (Teatrałki, Skarb fabrykanta).

Zuzanna Orlińska - absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, ilustratorka książek, czasopism i podręczników. Autorka "Matki Polki", wyróżnionej w konkursie literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2011 roku. Za najnowszą książkę pt. " Ani słowa Zosi" otrzymała II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Stworzyła stronę internetową https://kiedybylammala.art.pl/ poświęconą literaturze dla dzieci i młodzieży.

Andrzej Grabowski - ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat współpracuje z Telewizją Polską, dla której stworzył ponad tysiąc programów dla dzieci: Tik-Tak, Wyprawy Profesora Ciekawskiego, Ciuchcia i Budzik. Autor kilkudziesięciu scenariuszy filmów animowanych, kilkuset piosenek (Witaminki, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?, Bursztynek) oraz kilku książek. Współzałożyciel zespołu Fasolki, który śpiewa wiele jego piosenek. Paweł Beręsewicz - Urodził się w 1970 roku w Warszawie. Jest autorem, powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pewien czas uczył angielskiego w warszawskim liceum im. Reytana. Od 2004 roku współpracuje z krakowskim wydawnictwem "Skrzat". Nakładem tego wydawnictwa ukazała się między innymi seria książek o rodzinie Ciumków oraz powieść "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek". Od 2007 roku wydaje również w łódzkim wydawnictwie "Literatura". Owocem tej współpracy są między innymi "Tajemnica człowieka z blizną", "Kiedy chodziłem z Julką Maj" oraz "Wszystkie lajki Marczuka".

Ewa Poklewska - Koziełło - ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej. Ilustruje książki dla dzieci, zajmuje się projektowaniem podręczników i tworzeniem programów multimedialnych. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, czasopismami "Miś" i "Świerszczyk". Regularnie bierze udział w wystawach BIB w Bratysławie i innych miejscach. Otrzymała nominacje do nagrody Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje do książek: "Kuba i Buba" Grzegorza Kasdepke oraz "Królewna" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

Agnieszka Szczepańska - polska pisarka, autorka serii dla dzieci "Patka i Pepe", scenarzystka filmowa. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała w urzędach państwowych i MSZ. Spędziła łącznie 9 lat w Brazylii, Chorwacji i w Szwecji. W 2012 założyła własne wydawnictwo, w którym wydaje nie tylko własne książki, ale także niszowe utwory kultury alternatywnej. Seria kryminalna dla dzieci i młodzieży "Patka i Pepe. Pierwsza zagadka" oraz "Patka i Pepe. Tajemnica Meduzy" znalazły się wśród najlepszych powieści dla młodych czytelników 2013 na portalu literackim granice.pl oraz są polecane m.in. przez portale Zbrodnia w Bibliotece oraz Portal Kryminalny.

Mieczysław Abramowicz - absolwent Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, filia w Białymstoku. Nominowany do Nike i uhonorowany Nagrodą Literacką Gdyni i Nagrodą Miasta Gdańska "Splendor Gedanesis" za zbiór opowiadań Każdy przyniósł, co miał najlepszego. Na podstawie jednego z opowiadań "Ulica Sieroca" Polskie Radio Gdańsk nagrało słuchowisko, nagrodzone na sopockim festiwalu "Dwa Teatry" w 2005 roku. Dwukrotnie (za "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" i "Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć") nominowany do nagrody Angelus. Dwukrotny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Autor wielu prac naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska, publikowanych m.in. w miesięczniku "30 dni".

Waldemar Nocny - urodził się w Gdańsku w 1951 roku, kształcił się w Gdańsku, ukończył kierunek historii na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszkając całe lata w różnych dzielnicach tego miasta, w sposób naturalny utożsamiał się głównie z tą jego częścią, którą poznał jako pierwszą i sercu najbliższą. Mieszkańcom Gdańska, szczególnie wschodnim dzielnicom miasta, poświęcił zbiór opowiadań "Trzynasty kilometr", a także powieść wydaną dotychczas w dwóch tomach, "Reguła trzech", drugi tom nosi podtytuł "Nowa ziemia", a także opracowanie "Wyspa Sobieszewska". Zainicjował wydawanie cyklu prac historycznych wychodzących głównie w serii: Dzielnice Gdańska. Ukazały się dotychczas, jego autorstwa: "Brzeźno. Najstarsze kąpielisko Wybrzeża Gdańskiego", "Nowy Port. Pierwsza brama Gdańska", "Stogi. Zapomniana 'wyspa'", wydane przez Polnord, Wydawnictwo "Oskar", oraz "Jelitkowo" wydane przez wydawnictwo Bernardinum.

Sylwia Kubryńska - autorka powieści "Last Minute" oraz Najlepszego Bloga Na Świecie mieszka na przedmieściach Gdańska. I chociaż jedzenie najbardziej smakuje jej w domu, to na temat swoich gastronomicznych przygód w Trójmieście ma sporo do powiedzenia.

Jerzy Samp - polski historyk literatury i pisarz. Profesor dr hab. Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownik Zakładu Pomorzoznawstwa UG. Specjalista historii literatury i kultury Pomorza XIX i XX w. Członek m.in. Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Instytutu Kaszubskiego. Autor kilkudziesięciu książek i opracowań popularyzujących problematykę kaszubsko-pomorską, a w szczególności gdańską. 26 maja 2009, podczas uroczystości w Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku, odebrał z rąk marszałka województwa pomorskiego Jana Kozłowskiego nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Tomasz Snarski - urodzony 28 września 1985 roku w Gdańsku. Adwokat, nauczyciel akademicki, społecznik, twórca. W 2012 roku wydał nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego debiutancki tomik poezji "Przezpatrzenia". Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureat licznych stypendiów i nagród naukowych, w tym zwycięzca konkursu Czerwonej Róży dla Najlepszego Studenta Trójmiasta (2008), laureat III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. S. Mikke dla aplikantów adwokackich (2011). Laureat konkursów historycznych i humanistycznych. Miłośnik najnowszej historii Polski, zwłaszcza historii Solidarności.

Emma Popik - polska autorka fantastyki naukowej oraz baśni dla dzieci. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W 1986 ukazał się jej zbiór opowiadań science fiction "Tylko Ziemia", w 1988 "Raport", w 1994 "Wrzące powietrze" (tomik wierszy), w 1995 "Bramy strachu" (opowiadania SF), w 1999 "Genetyka bogów" (esej fantastyczno-paranaukowy), w 2004 "Wejście do baśni" (baśń dla dzieci). Ostatnio wydana książka (2009 r.) to "Plan" oraz "Złota ćma" (2014)

Barbara Piórkowska - Pisarka, poetka, performerka, absolwentka polonistyki na UG. Rocznik 1974. W 2010 roku ukazała się jej debiutancka, czytana w radiowej "Trójce" powieść pt. "Szklanka na pająki" - rzecz o Gdańsku napisana z perspektywy kobiety urodzonej w latach 70. Laureatka Nagrody gdańskich Bibliotekarzy Pro Libro Legendo za rok 2010, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za rok 2004, stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" za rok 2010.

Przeczytaj także