stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Datę 10 maja 1992 roku zapamiętało zapewne wielu wielbicieli rycerza Dreptaka, bajeczek Babci Pimpusiowej czy docenta Bassetta. Tego dnia umarł Andrzej Waligórski, legenda polskiego radia, jeden z twórców "Studia 202". Natomiast 9 maja 2012 roku, po ciężkiej chorobie,zmarł Andrzej Czeczot. Najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych. Obu Panom poświęcimy wieczór wspomnieniowy w Klubie Winda.

lut 1

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
lut 14

piątek, g. 19:00

bilety 80 zł
ulgowy 60 zł
przedsprzedaż 40 zł
Kup bilet
W programie:
- Rozmowa o Andrzeju Waligórskim z udziałem gości.
- Koncert piosenek z tekstami Andrzeja Waligórskiego
śpiew i gitara Aleksander Grotowski.
- Wystawa rysunków satyrycznych Andrzeja Czeczota.

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


Andrzej Waligórski (ur. 20 października 1926 w Nowym Targu, zm. 10 maja 1992 we Wrocławiu) - polski aktor, poeta, satyryk, dziennikarz, długoletni współpracownik Polskiego Radia we Wrocławiu. Zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę (Ballada o Cysorzu) i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską (około tysiąca piosenek). Sam określał siebie często jako tekściarza.Był kierownikiem wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego "Studio 202" gdzie wypromował kabaret "Elita", z którym następnie podjął współpracę.

Stworzył postać Dreptaka, był autorem m.in. "Bajeczek Babci Pimpusiowej" oraz popularnego słuchowiska radiowego "Rycerze" nadawanego w magazynie "60 minut na godzinę", parodiującego Trylogię Henryka Sienkiewicza (pochodzi z niego piosenka "Hej, szable w dłoń"). Jego wiersze publikował na ostatniej stronie tygodnik Najwyższy CZAS! Nie utożsamiał się z żadną opcją polityczną, przez pewien czas był członkiem Stronnictwa Demokratycznego.

Andrzej Czeczot (ur. 27 października 1933 w Krakowie, zm. 9 maja 2012 w Warszawie) - polski grafik i twórca filmów animowanych. Najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych, ważnym obszarem jego twórczości jest również projektowanie grafiki użytkowej (plakaty, afisze, okładki i ilustracje książkowe).

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (studiował w Katowicach na Wydziale Grafiki, filii krakowskiej ASP; dyplom w 1957). Internowany w czasie stanu wojennego. Od 1982 do 1997 mieszkał i pracował w USA.Zadebiutował w tygodniku Szpilki w 1956. W PRL publikował rysunki w wielu tytułach; rozpoczął też współpracę z niemieckim Pardonem i amerykańskim The New Yorker. W czasie emigracji jego rysunki zamieszczały także The New York Times i Wall Street Journal; szwajcarski Graphis zamieścił w jednym z numerów z lat 80. monografię Czeczota. Publikował w Polityce i Nie.

W 2002 zrealizował pełnometrażowy film animowany Eden, za który otrzymał Nagrodę Dodatkową Jury na 27 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Bohater filmu dokumentalnego Z Czeczotem przez niebo i piekło (2000, reż. Piotr Bikont). 15 grudnia 2008 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Aleksander Grotowski, częściej: Olek Grotowski kompozytor i wykonawca wierszy Andrzeja Waligórskiego oraz tekstów Artura Andrusa. Związany z wrocławskim środowiskiem kabaretowym i tamtejszym Studiem 202.Początkowo wykonywał utwory Waligórskiego solo (nagroda na Bazunie, na krakowskim cyklicznym Spotkaniu z Piosenką Turystyczną). Po pewnym czasie zaczął występować w duecie z Małgorzatą Zwierzchowską. Na wydanych płytach i kasetach śpiewa wspólnie ze Zwierzchowską. Olek Grotowski niejednokrotnie tworzył także z zespołem Bez Jacka, jako gitarzysta i basista.Wiele z wykonywanych przez niego utworów kwestionowała cenzura, okresowo był obejmowany zakazem występowania. Od 1981 roku członek "Solidarności" muzyków rozrywkowych. W tym samym roku ukazały się jego kasety z Przeglądu Piosenki Prawdziwej pod tytułem "Zakazane piosenki".

W stanie wojennym został zmuszony do zwolnienia się ze stanowiska instruktora w Wojewódzkim Domu Kultury w Sieradzu, gdzie wówczas mieszkał. Działacz opozycji. Decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki zakazano mu przystąpienia do egzaminu estradowego. W latach 1984-1988 członek Stowarzyszenia Twórców Kultury w Łodzi. W 1986 roku po wiecu na Politechnice Łódzkiej w związku z rozwiązaniem Radia "Żak" miał zakaz wyjazdu do krajów zachodnich przez dwa lata, zakaz występu na Yapie '86. Był namawiany do współpracy z SB